Iga Swiatek kindlustas pääsu poolfinaali

Iga Swiatek. / Foto: AP/Scanpix

Maailma esireket Iga Swiatek (Poola) on oma staatust WTA finaalturniiril Fort Worthis igati õigustanud ja kahe kindla võiduga taganud koha poolfinaalis.

Isegi tulemused on olnud (peaaegu) samad: möödunud ööl alistas Swiatek Caroline Garcia (Prantsusmaa, 6) 6:3, 6:2, aga Darja Kasatkinat (8) oli ta avavoorus võitnud 6:2, 6:3.

Võrdne mäng kestis kuus geimi. Garcia näitas algul jõudu, tema serv õnnestus suurepäraselt ja miks ka mitte, sest just prantslanna on 2022. aastal löönud kõigist naismängijaist enim ässasid WTA turniiridel. Samuti suutis Garcia murda Swiateki pallingu eduseisuks 2:1. Poolatar sai kohe murde tagasi, aga jäi seisul 2:2 uuesti servil taha 15:40. Ja sellest hetkest kõik muutuski. Swiatek justkui võttis ennast ühel momendil kätte ja enam ei tundunud prantslanna mäng nii ohtlik kui enne, sest maailma esireket surus ta lihtsalt põlvili.

Swiatek võitis viis geimi järjest kuni teise seti eduni 2:0. Teise seti teises geimis toimus sisuliselt viimane võitlus – Garcia juhtis Swiateki pallingul 40:0, aga ei võitnud. Järgmistes servigeimides poolataril enam raskusi polnud, aga ise murdis ta veel korra.

Väljaku intervjuus küsiti Swiatekilt, kuidas ta tuli toime Garcia alati agressiivse stiiliga. „Ei tohi nutma hakata?“ naljatas Swiatek ja lisas: „Tõesti, ta surub sind päris kõvasti ja hoiab kõrget tempot. Aga olin selleks valmis.“

Garcia oli Swiatekit kolmes setis võitnud juulikuus vastase koduturniiril Varssavis ja sellest algaski prantslanna tõus nii mängulises mõttes kui ka maailma edetabelis. Kuid kodus oli Swiatek veidi pinge all, mida ta WTA finaalturniiril suutis vältida. „Tema vastu on peamine võtta talt pisut aega ära,“ ütles Garcia pressikonverentsil. „Olla agressiivne, suruda ja viia ta mugavustsoonist välja. Kuid enamiku ajast teeb tema seda sinust paremini. Ta on tugev ja stabiilne, ei kingi ka palju lihtvigu.“

Võistlusõhtu teises mängus sai Kasatkina jagu Cori Gauffist (USA, 4) 7:6, 6:3. Midagi pole teha, ameeriklannad on kodus endiselt võiduta – Gauff ja Jessica Pegula on oma alagrupis kaotanud seni mõlemad mängud ja koos ka paarismängud. Ainus ameeriklanna, kes sai võidu, oli Desirae Krawczyk paarismängus, kuid tema alistas koos hollandlanna Demi Schuursiga just Gauffi ja Pegula, seega sisuliselt polnud ka see Texase pealtvaatajate jaoks võit.

Kasatkina ja Gauffi mängus oli palju murdeid – 21-st geimist 11 lõppesid tõrjuja võiduga. Venelanna tegi ühe murde rohkem ja sellest piisas. Esimeses setis oli Gauff murdega ees veel seisul 4:2, aga 6:5 läks juba murdega ette Kasatkina, kuid ei võitnud servigeimi ja otsustas tie-break. Seal juhtis Gauff 3:0, aga kaotas siis oma servil mõlemad punktid ning alates seisust 5:4 oli ees juba Kasatkina, kes realiseeris teise settpalli seisuks 8:6. Teises setis algasid murded seisul 1:0, kui Kasatkina oli esimese geimi pallingul võitnud. Kuna tema eduseisul 4:2 said murded läbi, oligi mäng otsustatud.

Mõlemad mängijad lõid esimest servi täpselt – Kasatkina 79 ja Gauff 78% sisse. Neist suurtest arvudest ei olnud väga palju kasu, kui esimeselt servilt punkte võitis Kasatkina 55 ja Gauff 45%. Aga see oli siiski tuntav vahe, mis kallutaski vaekausi venelanna poole. Murdepalle võitis Kasatkina 10st 6 ja Gauff 8st 5, seega olid tõrjujad ka siin edukamad kui servijad.

Kasatkina võit tegi Tracy Austini alagrupis seisu selle võrra lihtsamaks, et nüüd otsustab viimases voorus edasipääseja vaid üks mäng. Teises alagrupis on erinevaid võimalusi rohkem, aga Austini grupis saab teisena edasi Garcia ja Kasatkina mängu võitja ning Swiatek lõpetab igal juhul esikohal. Kuna mõlemad kaotasid Swiatekile sarnase tulemusega ja võitsid ka Gauffi üsna sarnase tulemusega (Garcia 6:4, 6:3), võib kahe mängija võimalusi pidada võrdseteks. Kuid mängu iseloom hakkab olema selline, et Garcia ründab ja Kasatkina kaitseb, sest venelanna on pigem visa kontramängija.