Iga Swiatek alistas Jessica Pegula ja sellega tõuseb Anett Kontaveit maailma teiseks reketiks

Iga Swiatek. / Foto: AP/Scanpix

Suurfavoriit ja maailma esireket Iga Swiatek (Poola) ei kohanud veerandfinaalis selliseid probleeme nagu 1/8 finaalis ja alistas Prantsusmaa lahtistel meistrivõistlustel Jessica Pegula (USA, 11) 6:3, 6:2.

Pegula on väga stabiilne mängija, kes on võimeline alistama esikümne naisi, kes mängivad pigem ebaühtlaselt. Kuid Swiatek on praegu nii heas vormis, et ta vigu kuigivõrd ei tee, aga tagajoone mängu võimsuses ja ka servi efektiivsuses ületab Pegulat. Ameeriklanna peamine relv Swiateki vastu lihtsalt ei tööta.

Põnevust oli ainult esimeses setis. Pegula üllatas, kui võttis esimeses geimis kaotatud servi kohe tagasi ja siis võitis pika geimi seisuks 2:1. Pärast seda, kui Swiatek murdis uuesti ja läks ette 4:3, mängiti veel kaks pikka ja vahelduvat geimi, aga mõlemad kuulusid Swiatekile. Teises setis enam poolataril raskusi ei tekkinud, kuigi üks murdepall Pegulal siiski oli. Swiatek võitis äralöögid 30:16 ja seetõttu polnud tal ka muret, et tegi ühe lihtvea rohkem (28:27).

Swiatek kohtub poolfinaalis Darja Kasatkinaga (20), kes kahe venelanna omavahelises mängus võitis Veronika Kudermetova (29) 6:4, 7:6. Kasatkina on viimasel ajal näidanud hämmastavat stabiilssut ja tipptasemel kaitsemängus, mis viis ta poolfinaali ka Rooma Masters 1000 turniiril. Kudermetoval on võimsam serv ja ka eeskäsi, aga liivaväljakul Kasatkina vastu ei ole lihtne seda kasutada.

Selles mängus tehti palju servimurdeid, esimeses setis kolm ja teises kuus. Esimeses setis oli Kudermetova 3:1 ees, kuid siis võttis Kasatkina murde tagasi. Seisul 3:3 päästis Kudermetova kaks murdepalli, aga ei suutnud sama seisul 4:4 ja nii läks esimene sett Kasatkinale. Teises setis servis Kasatkina matši võiduks 5:4, aga mängis siis kehva geimi ja oli jättis ka seisul 5:5 kasutamata kolm murdepalli. Kudermetova sai ette 6:5, kuid nüüd hoidis Kasatkina pallingut. Tie-break oli närvide mäng. Kasatkina juhtis 6:1 ja siis järsku vajus kokku, eksis pallivahetustel juba esimese-teise löögiga. Ta suutis katastroofi vältida tänu sellele, et seisul 6:5 võttis ennast kokku ja võitis pika punkti ilusa tilkpalliga.

Kudermetova võib lõpuks kiruda vaid ennast, et ta äralöökide suure paremuse (38:16) juures mängu ei võitnud. Lihtvigu tegi ta poole rohkem (50:25) ja sinna see läkski. Murdepallidega oli aga rohkem hädas Kasatkina, kes võitis neid 17st 5, Kudermetova 7st 4.

Kasatkina jõudis suure slämmi turniiri poolfinaali esmakordselt, varem oli ta mänginud kaks korda (Roland Garros ja Wimbledon) veerandfinaalis 2018. aastal, kui ta lühikest aega kuulus ka maailma esikümnesse. Nüüd on Kasatkina taas esikümnele lähedal, ta on maailma jooksvas edetabelis 12. kohal.

Aga kui edetabelile jutt juba läks, siis jõuame pealkirja juurde tagasi: jah, Anett Kontaveit on järgmisel esmaspäeval maailma teine reket! Kahtlemata on see Eesti tennise ja tema enda suur saavutus, mida me ei tohiks alahinnata. Paraku jagunevad fännid praegu kahte leeri, sest osa ei mõista, kuidas pärast kaotusi saab tõusta teiseks ja kas sel juhul on üldse niisugusel saavutusel väärtust. Need fännid matemaatikast midagi ei jaga, aga seda võib küll tunnistada, et Anetti 4375 punkti, mis talle järgmisel nädalal kirja jääb, ei ole reeglina piisav maailma kolme parema hulka tõusuks.

Küsimus on siin kahes aspektis – ka Anetti peamised rivaalid ei ole viimastel kuudel mänginud hästi ja teiseks, Ashleigh Barty (Austraalia) punktid on edetabelist kustutatud tema loobumise tõttu, ent muidu oleks ta ikka kõigist ees peale Swiateki. Nii et pisut Anettil vedas ka, kui Barty poleks ennast edetabelist maha võtnud, oleks Eesti esireket praegu kolmas.

Edetabelis on esmaspäeval kindel esiviisik: Swiatek, Kontaveit, Paula Badosa (Hispaania), Ons Jabeur (Tuneesia) ja Maria Sakkari (Kreeka). Kui Kasatkina võidaks Prantsusmaa lahtised, tõuseks ta kuuendaks, kuid hetkeseisuga on kohad alates kuuendast sellised: 6. Arina Sabalenka, 7. Karolina Pliškova (Tšehhi), 8. Danielle Collins (USA), 9. Pegula ja 10. Garbine Muguruza (Hispaania). Kasatkinale piisaks ka finaalipääsust, et tõusta Pliškova ja Collinsi vahele, teises poolfinaalis mängiv Cori Gauff kerkiks aga esikümnesse vaid turniiri võitmise korral, ta oleks siis ise kaheksas.

Paraku on Kasatkinal üliraske finaali jõuda, sest 33 mängu järjest võitnud Swiatek on praegu liiga hea. Omavahelistes mängudes juhib Swiatek 3:1 ja on võitnud kõik kolm mängu tänavu kahes setis. Ainsa kaotuse sai Swiatek Kasatkinalt eelmisel aastal Eastbourne’i muruturniiril.