fbpx
Close

Hooaja kaks parimat naist selgitavad US Openi meistri

Ons Jabeur rõõmustab finaalipääsu üle teisel slämmiturniiril järjest. / Foto: AP/Scanpix

Üllatusi on naiste tennises olnud palju, aga seekord New Yorgis US Openil kohtuvad finaalis kaks parimat, maailma esireket Iga Swiatek (Poola) ja Ons Jabeur (Tuneesia, 5).

Jabeur küll ei alustanud US Openit maailma teise numbrina, kelleks oli Anett Kontaveit, aga olenemata finaali tulemusest kerkib tuneeslanna teiseks pärast turniiri. Ja teine asi on muidugi selles, et Jabeur mängis Wimbledoni finaalis, aga selle eest punkte ei saanud. Seega oleks aus nimetada Jabeuri number kaheks juba praegu. Mõlemale on see hooaja teine slämmiturniiri finaal, sest Swiatek mängis Roland Garrosi lõppkohtumises ja võitis kindlalt Cori Gauffi (USA).

Kuni poolfinaalini Jabeuri ei olnud Jabeuri võidud veenvad. Näiteks kaotas ta 3. ringis Shelby Rogersile (USA) esimese seti, Veronika Kudermetova (18) vastu oli avasetis 2:5 taga, enne kui võitis 7:6, 6:4, ja veerandfinaalis Ajla Tomljanoviciga (Austraalia) oli vastane servimas teise seti võiduks, aga Jabeur jäi peale 6:4, 7:6. Kuid poolfinaal Caroline Garciaga (Prantsusmaa, 17), kellel oli käsil 13-mänguline võiduseeria, kulges täiesti ühepoolselt ja Jabeur võitis 6:1, 6:3. Murdepallidega oli huvitav lugu – Jabeur võitis neid 4st 4, aga Garcial polnud ühtki. Kui Tomljanovici vastu oli tuneeslanna kaotanud ohtralt oma serve, siis täna mängis ta pallingul raudselt.

“Tunnen ennast imeliselt,” ütles Jabeur. “Pärast Wimbledoni tundsin endal palju pinget, kuid nüüd olen sellest vabanenud, et sain toetada oma eelmist edu uue hea tulemusega.” Garciat vedasid alt närvid. Ta oli viimasel ajal mänginud väga kindlalt, aga nüüd, tähtsal hetkel, tuli ärakukkumine. Prantslanna tegi 23 lihtviga üsna lühikeses mängus ja vaid 12 äralööki. Jabeur jäi aga selgelt plussi: 21 äralööki ja 15 lihtviga. “Olin vaimselt paremini valmis,” tunnistas ka Jabeur.

Teises poolfinaalis olid Arina Sabalenkal (6) oma võimalused Swiateki vastu, aga ka maailma esireket oli raudne. Mitte kogu aeg, aga siis, kui seda vaja. Sabalenka on juba neli aastat olnud maailma esikümnes ja päris pikka aega ka WTA teine reket, kuid enne mullust suve polnud veel jõudnud slämmiturniiril 4. ringist kaugemale. Siis tegi Sabalenka sammu edasi, kui jõudis Wimbledoni poolfinaali. Ta on nüüd seda korranud nii eelmise kui ka tänavuse aasta US Openil, aga järgmist sammu astuda pole suutnud.

Küllaltki oluline oli teise seti algus, sest Sabalenka oli suutnud võitlusliku mängu järel esimese seti võita 6:3, aga kaotas teise seti algatuseks oma servigeimi. Sealt sai Swiatek hoo sisse. Maailma esireket on varemgi selle poolest tuntud, et ta suudab oma mängutaset kohtumise jooksul oluliselt tõsta ja nii juhtus ka täna. Sabalenka ei teinud enda kohta palju topeltvigu (7), kuid tema esimese servi protsent oli just teises setis väga madal (44, mängus kokku 54) ja Swiatek hakkas tõrjetega noppima punkte või haaras initsiatiivi.

Otsustavas setis läks Sabalenka kaks korda murdega ette (1:0 ja 3:2). Ta päästis murdepalli ja hoidis edu veel seisuks 4:2, aga just siis näitas Swiatek oma parimat. Ta võitis viimased neli geimi punktidega 16:4, tegi kaks murret ja kindlustas pääsu finaali. “Olen väga õnnelik, et suutsin mängida sedavõrd soliidselt,” ütles poolatar. “Olen terve turniiri jooksul pidanud ületama takistusi ja püüdnud säilitada keskendumist. Täna õnnestus seda jätkata.” Swiatek jäi äralöökidega peale 24:22 ja tegi lihtvigu tunduvalt vähem (31:44). Sabalenka on võitnud mänge, kus ta on teinud üle 40 lihtvea, aga maailma esireketi vastu oli see liiast.

Enne finaali on Swiateki ja Jabeuri omavaheliste kohtumiste seis 2:2. Viimase kohtumise tänavu Roomas võitis Swiatek 6:2, 6:2, aga see mängiti saviliivaväljakul. Kuid mullu võitis Jabeur Swiatekit Cincinnatis 6:3, 6:3, mis võib-olla pigem kallutab vaekausi tuneeslanna kasuks, sest tingimused ja väljakukate on Cincinnatis ja New Yorgis üsna sarnane, kuigi US Openil peaks olema pisut aeglasem põrge.

scroll to top