fbpx
Close

Emma Raducanu ime: edetabeli 150. kohalt slämmiturniiri võitjaks

Emma Raducanu US Openi karikaga. / Foto: AFP/Scanpix

Briti tennisist Emma Raducanu, kes kolm kuud tagasi oli peaaegu tundmatu mängija, on nüüd teinud muinasjutulise tõusu ja võitnud suure slämmi turniiri. Raducanu teenistus oli enne US Openit 268 000 dollarit, millest enamuse moodustas Wimbledonis 1/8 finaali jõudmise eest saadud raha. Nüüd tuli juurde peaaegu kümme korda rohkem – 2,5 miljoni (natuke üle 2,1 miljoni euro).

Raducanu oli enne finaali Leylah Fernandeziga (Kanada) ka kihlveokontorite soosik, sest ta ei olnud kaotanud US Openil ühtki setti. 6:4 oli kõige tasavägisem tulemus, millega Raducanu oli enne finaali seti võitnud. Fernandez oli end näidanud eelkõige suure võitlejana. Selle tunnistuseks oli fakt, et ta oli võitnud turniiril kõik viis tie-break’i, mis ta mängis. Kuid tagajoonel oli Raducanu jõulisem ja see võis otsustada.

Esimene sett kinnitas kõike seda, mis oli varem toimunud. Raducanu haaras initsiatiivi ja murdis vastase servi, aga Fernandez suutis leida võimaluse vastupanuks ja murdis tagasi. Kanadalanna võitlusvaimu tõestas ka esimese seti lõpp. Ta jäi seisul 4:5 oma pallingul 15:40 taha ja päästis kaks murdepalli, hiljem veel kaks. Aga Raducanu võttis ikkagi oma ja polnud endiselt mänginud ühtki setti kauem kui kümme geimi. Teise seti algul asus Fernandez murdega juhtima, kuid nüüd võttis Raducanu selle kohe tagasi ja seejärel asus juhtima 5:2.

Kulminatsioon saabus seisul 5:3. Raducanu juhtis oma servil 30:0, kuid imelist mängu näidanud Fernandez võitis kolm punkti järjest,. Kuid neist viimase mängimisel libistas Raducanu põlve mööda väljakut ja sealt hakkas verd voolama. Välja kuulutati arstipaus keset geimi, millega Fernandez polnud rahul, aga samas, mida sa teed – verise jalaga ei tohi ju edasi mängida. Igatahes mängu jätkumisel päästis Raducanu murdepalli ja siis veel ühe ning ikkagi vormistas võidu. Pärast mängu kritiseeris paljukordne slämmivõitja Mats Wilander Eurospordis Fernandezit, et ta ilmaasjata end üles küttis, sest reegel on reegel – verejooksu korral tuleb mäng peatada.

Kuigi finaali võis pidada heatasemeliseks, olid mõlemad mängijad siiski äralöökide/lihtvigadega miinuses. Raducanul olid need arvud 22/25 ja Fernandezil 18/26. Jah, kohati oli debütantide närvilisust tunda, ent vaatamata neile numbritele oli mäng ikkagi silmapaistev. Üks, mollega Raducanu veel vastast ületas, oli esimese servi õnnestumisprotsent – vastavalt 69 ja 58.

Nimekaimud omavahel: endine tippmängija Mary Joe Fernandez intervjueerib Leylah Fernandezsit. / Foto: AP/Scanpix

Autasustamisel plaksutas publik mõlemale finalistile püsti seistes umbes minuti. Fernandez naeratas endiselt, aga see tuli läbi pisarate. Ta oli võitnud nii palju tugevaid vastaseid, kuid ei saanud maailma 150. reketist jagu. Tõsi, esmaspäevast on need edetabelikohad hoopis teistsugused: Raducanu asub 23. ja Fernandez 28. kohal. Noorte üllatajate tõttu pidi ka Anett Kontaveit ühe koha edetabelis loovutama ja on nüüd järgmisel nädalal WTA rankingu 29. reket. Ta möödus näiteks Serena Williamsist ja Viktoria Azarenkast, kes kaotasid palju punkte, aga nende asemel tulid kaks uut mängijat Anetti ette.

Raducanu taolist komeeti pole naiste tennises kunagi olnud. Ajalukku tagasi vaadates me näeme, et 18 pole mingi eriline vanud, paljud omaaegsed tipud võitsid esimese slämmiturniiri ka 15-16-aastaselt. Aga ükski neist ei olnud võidu hetkel maailma 150. reket. Tegelikult oli Raducanu enne koroonaviiruse pausi edu saavutanud ainult ITF-i 25-tuhandelistel turniridel (võit ja finaal) ja lisaks pidas ta 2020 sügisest pika pausi. Tagasi tulles jõudis ta Wimbledonis 1/8 finaali ja Chicago WTA Challengeril finaali, kuid parim oli veel ees, nagu nüüd teame.

Juuniorina võitis Raducanu mitu 2. kategooria turniir, aga ei midagi kõrgemat. Parimal nädalal oli ta maailma juunioride 20. reket. Nüüd aga huvitav küsimus: kas mõni Eesti tennisist on ka võitnud Raducanut? Kontaveit ja Kaia Kanepi mängisid enne tänavust suve Raducanuga võrreldes hoopis teise taseme turniriidel ning ei läinud temaga kokku ka Wimbledonis ega US Openil. Kuid 2016. aasta sügisel Vierumäki 4. kategooria noorteturniiri veerandfinaalis alistas Maria Lota Kaul Raducanu 4:6, 6:4, 6:1! Nii et Kaulil võiks ka olla täna pidupäev! Tõsi, eestlanna on vastasest 2,5 aastat vanem ja tollases eas (Kaul 16, Raducanu 13) võis edu olla täiesti loomulik. Samas oli Raducanu sel turniiril asetatud kuuendana, aga Kaulil asetust polnud.

Mõistagi ei ole Kaul ainus eestlanna, kes võitnud suure slämmi tšempionit, sest Kanepi ja Kontaveit on seda teinud korduvalt. Ja mõlemad on alistanud isegi valitseva meistri. Mida teevad aga Raducanu ja Fernandez edasi, on raske ennustada. Oleks liiga julge öelda, et nüüd nad hakkavadki võitma, sest naiste tennises muutuvad jõudude vahekorrad pidevalt. Aga mõlemad tänased finalistid võivad rõõmustada, set järgmisel hooajal on nad kõigil slämmiturniiridel asetatud, sest vaevalt nad punkte kaotama hakkavad – kuni US Openini neil polegi eriti, mida kaotada.

scroll to top