Elina Svitolina imetlusväärne võitlejahing tõi talle WTA aastalõputurniiril tiitli!

Elina Svitolina WTA aastalõputurniiri võidukarikaga / Foto: AFP/Scanpix

WTA aastalõputurniiri finaal Singapuris ukrainlanna Elina Svitolina ja ameeriklanna Sloane Stephensi vahel pakkus tennisesõpradele tõelise elamuse. Kaks tundi ja 23 minutit kestnud mängus sai Svitolina Stephensist jagu 3:6, 6:2, 6:2. Kuigi kaks viimast setti tunduvad numbriliselt ühepoolsed, oli võitlust palju.

Esimeses setis murdis Stephens Svitolina pallingu teises geimis, asus juhtima 3:0 ja enam midagi ei muutunud – pärast mõlemapoolest pallingu hoidmist võitis Stephens 6:3. Teises ja kolmandas setis oli mängu kulg analoogiline: Svitolina murdega ette, aga Stephens võttis selle tagasi ja asus servima seisul 2:3. Mõlemal juhul murdis aga Svitolina kuuenda geimi üpris kindlalt ja see saigi kaalukeeleks, sest ukrainlanna võttis mõlemas setis ka kaks viimaste geimi. Kuid teises setis kestsid need kaks geimi väga kaua, mida näitab ka fakt, et kaheksageimiline sett kestis tervelt 48 minutit.

Mängus löödi vaid kaks ässa (mõlemad Svitolina) ja tehti kolm topeltviga (Stephens 2, Svitolina 1). Kui esimese servi õnnestumisprotsent oli parem Stephensil (vastavalt 71 ja 64%), siis pallingu efektiivsus märksa kõrgem Svitolinal, kes võitis 65% esimese servi punktidest, aga Stephens vaid 53%. Just see erinevus võiski mängu otsustada, aga samuti ukrainlanna parem murdepallide realiseerimine – 12st 6, kui Stephensil vaid 12st 3.

BT Sport kanalil olid stuudios ekspertidena kaasatud Anett Kontaveidi treener Nigel Sears ja kõigi aegade üks parimaid naistennisiste Martina Navratilova. Nigel Searsi sõnul võitis Svitolina südame ja võitlusvaimuga: “Elina on üks suuremaid võitlejaid WTA tuuril. Ja kuigi Stephens kontrollis esimest setti täielikult tuli ukrainlanna mängu tagasi. Väga füüsiline mäng.”

Navratilova: “Svitolinal oli all kaks ülipikka mängu, ent ta suutis sellises füüsilises mängus vastu pidada. Hoopis Stephens tundus kohati väsinum, kuigi loogika järgi pidanuks vastupidi olema. Täna võitis parem mängija. Svitolina oli küll rohkem surve all, aga ta käis õigetel hetkedel võrgus, oli vajadusel agressiivne ja muidugi tema imelised passerlöögid!”

Mängujärgses intervjuus sõnas Svitolina: “See on imeline. Olen väga tänulik oma tiimile ja treener Andrew Bettlerile. Esimeses setis mängis Sloane väga hästi, ma ei närveerinud väga. Selleks, et mängu pööre tuua, pidin mängima elu parimat tennist. See tiitel tähendab mulle väga palju.”

Svitolina on saanud tennisefännidelt kriitikat, et ta ei suuda edukal mängida tähtsaid kohtumisi. Arvestades tema pikaajalist püsimist maailma esikümnes on imestusväärne, et ta pole suure slämmi turniiridel jõudnud veerandfinaalist kaugemale. Seevastu Stephens on just oluliste mängude võitja, aga vahel madalama taseme turniiridel “laseb jala sirgu”. Nüüd aga osutus Svitolina oma senise karjääri tähtsaimas mängus võitjaks ning just Stephens kolmandas setis murdus, kuigi ta suurema osa mänguajast võitles ka hästi.

Billie Jean Kingi nimelise trofee andis võitjale üle nimikangelane isiklikult. Võitja teenis 1,75 miljonit dollarit pluss iga võidetud (3) alagrupimängu eest 153 000. Maailma edetabelis kerkis Svitolina seitsmendalt kohalt neljandaks, kuid see pole tema karjääri parim positsioon – ukrainlanna on olnud ka kolmas.