fbpx
Close

EELVAADE | Wimbledoni finaalis kohtuvad suurim ja suurimatest suurim

Novak Djokovic – tagajoonel eriti kardetav. / Foto: Zumapress/Scanpix

Läks täpselt nii nagu ennustas Eesti Tennise Liidu peasekretär Allar Hint enne Roger Federeri ja Rafael Nadali poolfinaalis, et tulemas on veel suurem finaal Federeri ja Novak Djokovici vahel.

Jah, neid kolme meest me kuigi hästi reastada ei saa. Eelnevas lõigus öeldu ei tähenda, et Nadal oleks kahest finalistist kehvem. Aga praegu on tõesti selline seis, et Djokovic juhib maailma edetabelit ja on hetkel suurim, aga Federer on ikkagi võitnud enim slämmiturniire ja sellega suurimatest suurim. Pealegi on finaal alati tähtsam kui poolfinaal.

Kui Federer ja Nadal pidasid eile oma 40. kohtumise, siis Djokoviciga on Federer juba mänginud 47 korda. Mõneti üllatav, sest Nadaliga kohtus ta väljakul esimest korda kaks aastat varem kui Djokoviciga. Federer on taga ka oma teise suure rivaali vastu 22:25.

Tegelikult ei ole need numbrid üllatavad. Ma arvan, et sellist statistikat polegi keegi välja toonud, aga alates sellest, kui Djokovic esimest korda mängis slämmiturniiri finaalis (2007 US Open), on Federer võitnud 9 ja Djokovic 15 slämmiturniiri, alates Nadali triumfist Pariisis (2005) on hispaanlasel 18 ja Federeril 16 võitu. Seega: ajal, mil mõlemad olid korraga tipus, on Federer napilt rivaalidele alla jäänud ka slämmivõitude arvu, mitte ainult omavaheliste mängude poolest. Kuid ikkagi peetakse Federeri suurimatest suurimaks…

– Roger Federer embamas Rafael Nadali pärast võitu / Foto: Reuters/Scanpix

Nüüd ongi küsimus selles, kas Djokovicil või Nadalil on motivatsiooni saada slämmivõitude arvult Federerist ette, sest selline sündumuste areng võiks nii mõnedki asjad ümber hinnata. Kuid eks arvata ole, et näiteks Djokovic võib veel kolm-neli hooaega tipus püsida, aga Federer vaevalt. Kui Federer võidaks pühapäeval 21. slämmiturniiri, astuks ta veel sammu võrra eest ära ja seda raskemaks läheb Nadalil ja Djokovicil ülimasse saavutusse uskuda.

Slämmiturniiridel peetud mängudes juhib Djokovic Federeri vastu 9:6. Nagu arvata võib, oli algul ees Federer (4:1), aga viimased neli kohtumist slämmiturniiride raames on võitnud Djokovic ja šveitslase viimane edu homse vastase vastu pärineb 2012. aasta Wimbledoni poolfinaalist. Kui Federer ja Nadal polnud kordagi kokku läinud US Openil, siis Federer ja Djokovic on kõige rohkem omavahel mänginud just sellel slämmiturniiril ja seis on 3:3. Austraalias juhib Djokovic 3:1 ja Wimbledonis 2:1, Roland Garrosis on seis 1:1.

Mõnevõrra üllatav on fakt, et aastatel 2017-2019 on Federer ja Djokovic üldse kohtunud vaid kaks korda – 2018 võitis Djokovic nii Cincinnatis kui ka Pariisi Mastersil. Nii et tänavu lähevad mehed kokku esmakordselt, ehkki üle poole hooajast juba läbi.

Vaevalt, et homses kohtumises kellegi mingit kavalat taktikalist plaani varuks on, sest mehed tunnevad teineteist liiga hästi. Pigem sõltub tulemus ikkagi esituse kvaliteedist ja võib-olla ka natuke vaimsest poolest, ehkki selles osas on muidugi mõlemad võrdselt head – muidu nad ei saakski olla aastaid maailma edetabeli tipus.

Kihlveokontorite arvates ei ole meeste šansid homses finaalis võrdsed. Ennustusportaal Paf annab laupäevaõhtuse seisuga Djokovici võidukoefitsiendiks 1,53 ja Federerile 2,50. Kui vaadata ka teisi kihlveokontoreid, siis Djokovici võimalused on igal pool üle 60%. Nadal oli ka kerge soosik Federeri vastu, kuid seal oli vahe väiksem. Läks teisiti ja võib minna ka homme, ent Tennisnet nõustub sellega, et Djokovic on siiski favoriit.

scroll to top