Unelmate finaal on võib-olla liialdus, sest naiste tennises on hetkel võrdseid nii palju, et oleks patt kedagi esile tõsta. Kuid Serena Williamsi (USA, 8) võimalus püüda US Openil 24ndat slämmiturniiri tiitlit teismelise rivaali vastu teeb finaali eriliseks.
Kirjutasime juba pärast poolfinaale, et Williams võitis oma esimese slämmiturniiri 1999. aasta US Openil üheksa kuud enne tänase esmakordse finalisti Bianca Andreescu (Kanada, 15) sündi. Spordis on selline fakt ikka üsna erakordne, et 20 aastat hiljem kohtuvad nad omavahel.
Tegelikult räägiti juba eelmise aasta US Openi finaalist kui põlvkondade vahetusest. Kui tollal 21-aastane Naomi Osaka (Jaapan) oli skandaalses mängus Williamsit võitnud, räägiti temast kui mantlipärijast. Osaka õigustas lootusi tänavu Australian Openil, aga pärast seda on “kadunud”. Mitte füüsilises mõttes, vaid pole enam seda esireketi väärilist mängijat, kes nüüd on ka oma positsiooni formaalselt loovutanud, kuid sisuliselt toimus see juba varem. Sellepärast ongi vara öelda, et kui Andreescu nüüd sama edu kordab, et sündinud on uus valitsejanna. Sest oleme seda juttu juba kuulnud…
Williamsi konarlik aasta
Williams on US Openil mänginud võimsalt, kui jätta välja tema teise ringi kohtumine, kus ta kaotas avaseti noorele kaasmaalannale Caty McNallyle. Võib-olla tekkis kogenud ameeriklannal hetkeline pingelangus pärast avaringis Maria Šarapova alistamist 6:1, 6:1.
Ent samas pole Williams 2019. aastal võitnud ühtki turniiri. Tõsi, ainult seitse turniiri ta ongi mänginud. Kõik need võistlused, mis ei ole slämmiturniirid, jättis Williams pooleli. Miamis ja Roomas loobus ta mänguta, Indian Wellsi 3. ringis Garbine Muguruza vastu teise seti algul ja Toronto finaalis sellesama Andreescu vastu seisul 1:3. Ainult neli geimi kestnud mäng on ka kahe US Openi finalisti ainus omavaheline kohtumine. Statistikasse läheb kirja Andreescu 1:0 edu, sest ainult mänguta loobumisvõite ei loeta. Mingeid järeldusi kahjuks nii lühikesest mängust teha ei saa.
Kolmel tänavusel slämmiturniiril on Williams lõpuni mänginud. Kõige kaugemale jõudis ta Wimbledonis, kus kaotas finaalis Simona Halepile. Kurjakuulutav on aga fakt, et allajäämine Halepile oli Williamsi kolmas järjestikune kaotus slämmiturniiri finaalis. Kui Serena võitis 2017. aasta Australian Openil oma 23. slämmitiitli, oodati tennisemaailmas, et ta püüaks kinni austraallanna Margaret Courti, kellel on 24 võitu. Kolm võimalust on jäänud kasutamata, täna on neljas.
Tõus 152. kohalt esikümnesse
Ülimalt vähe (8) turniire on tänavu mänginud ka Andreescu. Kui Williams mängib vähe, sest on “vana” (jutumärkides sellepärast, et vana on ta ainult spordi mõistes), siis Andreescut on häirinud vigastus. Ka tema lõpetas kaks turniiri loobumisega – Miami turniiri 4. ringis teise seti algul Anett Kontaveidi vastu ja paar kuud hiljem Roland Garrosi slämmiturniiril ei tulnud ta teises ringis üldse väljakule Sofia Kenini vastu. Muide, pärast Andreescult saadud loobumist lülitas Kenin välja Serena Williamsi.
Kuid Andreescu on oma kaheksal turniiril mänginud veel produktiivsemalt kui Williams seitsmel. Nimelt on 19-aastane kanadalanna tänavu võitnud Premier Mandatory turniiri Indian Wellsis ja Premier 5 taseme turniiri Torontos. Need kaks võitu annavad edetabelisse kokku 1900 punkti, mis on napilt rohkem kui Williamsi kahe parima turniiri punktisumma (1885). Nende kahe võidu vahel mängiski Andreescu ainult kaks turniiri, mis lõppesid loobumisega.
Kui Osaka oli alustanud aastat, mil ta võitis oma esimese slämmiturniiri, edetabeli 52. kohalt, siis Andreescu oli jaanuaris koguni sada kohta tagapool ehk 152.! Nii ei saa öelda, et Rumeenia päritolu kanadalanna oleks Indian Wellsis võitnud päris komeedina, sest enne mängis ta Aucklandi turniiri finaalis ja võitis Newportis 125K (loetakse WTA Challengeriks, mitte ametlikuks WTA turniiriks) taseme võistluse. Ta alustas oma esimest võidukat turniiri maailma 60. reketina, aga tasemelt oli ta kindlasti juba siis vähemalt TOP20 mängija. Kui Andreescu tänase finaali võidab, tõuseb ta maailma edetabelis juba viiendaks Osaka ja Halepi vahele. Kui võidab Williams, kerkib ta Halepi järel kuuendaks. Esikümnes on aga järgmiseks nädalaks koha kindlustanud mõlemad finalistid.
Natuke lisa Bianca Andreescu kohta saate lugeda Tennisnetis märtsis ilmunud artiklist.
Spordiennustaja Peep loodab, et Andreescu võidab ühe seti
Kahe finalisti võimalusi vaagides peame kõigepealt märkima, et Andreescu on ülimalt visa võitleja ja väga hea otsustavate punktide mängija. Poolfinaalis Belinda Bencici vastu pidanuks kanadalanna mänguloogika kohaselt vähemalt ühe seti kaotama, aga ta võitis sisuliselt kõik olulised punktid. Muidugi on oma võitlusvaimu poolest tuntud ka Williams… parimatel aegadel. Praegu on ta ikka sama Serena, kuigi vahepeal emaks saanud ja juba 37-aastane. Siiski lööb vahel välja, et enam ta kõiki tasavägiseid olukordi enda kasuks ei pööra. Australian Openi veerandfinaalis kaotas ta Karolina Pliškovale otsustava seti 5:1 eduseisust. Seega võiks vaimu osas anda kerge plussi isegi nooremale, aga löögivõimsuselt peaks Williams olema endiselt maailma parim.
Pole midagi teha, tuleb taas lahti võtta ennustusportaali Paf veebikülg ja vaadata, mis numbrid on seal kirjas. Nimelt sellised: Williams 1,34, Andreescu 3,45. Need on siis võidukoefitsiendid, mis väljendavad protsentides Williamsi paremust umbes 75-25. Serena 2:0 võidule on panus 1,97 ehk siis selle tulemuse tõenäosus enam-vähem 50-50.
Spordiennustaja Peep ütles, et just kahesetilises võidus peitub hea ennustamise võimalus. Õigemini soovib Peep ennustada vastupidiselt. “Bianca Andreescu võidule ma panust teha ei julgeks, aga järsku ta seti ikka võidab? Sellele, et mängitakse rohkem kui 2,5 setti, on panus 2,60, mida võiks väikese summaga proovida,” ütles Peep. “Mul on küll teine versioon ka, et järsku on Williams sedavõrd keskendunud, et annab üldse ära vaid mõne geimi, pealegi võib noor vastane olla oma esimese slämmifinaali puhul pinges. Kuid Andreescu senist mängu vaadates tundub, et ta ei ole kunagi närvis. Eks vaatame!”
Kohtumist saab Eurospordi vahendusel jälgida laupäeva õhtul kell 23.