fbpx
Close

EELVAADE | Viie aasta tagune juunioride esireket, kelle parim hooaeg oli tunamullu

Clara Burel. / Foto: AP/Scanpix

Kaia Kanepi ei kohtu Strasbourg’i WTA 250 turniiri 2. ringis Sorana Cirsteaga (Rumeenia, 5), sest kardetav vastane sai hoopis avaringis lüüa Clara Burelilt (Prantsusmaa, WTA 122.).

Seega on Kaia teisipäevane vastane Burel, kes 2018. aasta lõpus juhtis maailma juunioride edetabelit. Huvitav, et oma viimases noorteklassi mängus sai Burel Merida A-kategooria turniiri finaalis lüüa Diane Parrylt, kes pärast teda oli järgmine prantslannast maailma noorte esireket. Parryga on Kanepi juba kohtunud ja kahjuks kaotanud mullu Wimbledoni avaringis, aga Kaia mängis tol korral vahetult pärast isa surma, mis oli vaimselt raske.

Kuid Bureliga Kaia kohtunud pole. Kui minna tagasi 2018. aastasse, siis Burel oli ilmselt hooaja stabiilseim naisjuunior, aga slämmivõit jäi tal saavutamata, sest ta kaotas Austraalia lahtiste ja USA lahtiste noorteturniiri finaalis. Küll aga võitis Burel juunioride Mastersi. Kuid tuleb arvestada, et paljud tema tugevamad eakaaslased (Anastassia Potapova. Amanda Anisimova, Iga Swiatek) olid tolleks hetkeks oma slämmivõidu juba kätte saanud ja noorteturniire enam 2018. aasta lõpul ei mänginud. Seega oli Kaia noorteklassis oma järgmisest vastasest parem, sest temal on esireketi staatusele lisada juunioride slämmivõit.

Täiskasvanute klassis oli Bureli parim aasta 2021., mil ta tõusis hooaja alguse 236. kohalt oktoobriks 75ndaks. Tol aastal mängis Burel koguni kuues finaalis, aga neist viis ITF-i turniiridel. Ta võitis W60 ja W25 turniiri, aga kaotas veel kahe W60 ja W80 finaalis. Enim punkte kogus Burel suvel. Kõigepealt andis Wimbledoni kvalifikatsiooni läbimine ja põhiturniiri avaringi võit talle 110 punkti, seejärel aga teenis ta Lausanne’i WTA 250 turniiri finaalipääsu eest 180 punkti. Sel turniiril alistas Burel ka Caroline Garcia, kes on praegu maailma viies reket, aga tollal (juuli 2021) asus 76. kohal. Edetabeli põhjal oli Bureli parim võit hoopis teise prantslanna Fiona Ferro üle, sest tema oli tookord 52. kohal.

Eelmine aasta läks aga Burelil tagurpidi. Veebruaris tõusis ta korraks karjääri parimale 74. kohale, aga oktoobriks oli langenud 137ndaks. Kuna Burel jätkas novembris-detsembris mängimist WTA 125K turniiridel, kus ta kolmel juhul jõudis veerandfinaali, parandas ta edetabelikohta, olles uue aasta algul 122. Muidu lahjade tulemuste kõrval oli Burelil üks välgatus – US Openil jõudis ta läbi kvalifikatsiooni 3. ringi ja sealjuures alistas avaringis Jelena Rõbakina, kes oli poolteist kuud varem võitnud Wimbledoni. Ta teenis New Yorgist 170 punkti ja korraks tõusis TOP100 künnisele (103.), aga siis hakkas 2021. aasta punkte maha minema ja nii tuli uus langus.

Tänavu pääses Burel taas läbi kvalifikatsiooni suure slämmi põhiturniirile Austraalias ja tänu avaringi heale loosiõnnele sai ka võidu kirja. Kuid teame, et nüüdseks on Burel tagasi 122. kohal ja tõesti ei ole ta pärast Austraaliat enam suuri punkte kogunud. Kuna Burel sai Prantsusmaa lahtiste põhiturniirile vabapääsme, ei pea ta esmaspäeval alanud kvalifikatsiooniturniiri mängima ja saab selle asemel ennast soojaks lüüa Strasbourgis. Ja 22-aastane prantslanna on saanud endale ka head vastased, kelle näol vormi kontrollida. Algus oli igatahes hea, sest Cirstea on alistatud.

Võib-olla Bureli aktsiad veidi tõusid, aga mitte piisavalt, et teda Kanepi vastu soosikuks lugeda. Ennustusportaal Paf annab Kaia võidukoefitsiendiks 1,58 ja Burelile 2,40 ehk siis jõudude vahekord on selle põhjal 60-40 eestlanna kasuks.

Prantslanna paigutati Strasbourg’is muidugi peaväljakule, kus Kanepi-Burel kohtuvad teises mängus, esimene algab kell 12. Kuna esimeses mängus peaks turniiri esireket Magda Linette Cristina Bucsast (Hispaania) suhteliselt kiiresti jagu saama, võib Kaia mängu oodata juba alates kella 13.30st.

scroll to top