fbpx
Close

EELVAADE | Ukrainas sündinud Belgia tennisist, kel on praegu karjääri parim edetabelikoht

Marina Zanevska mängimas Indian Wellsis. / Foto: Zumapress/Scanpix

Kaia Kanepi kohtub Miami turniiril teisipäeva õhtul meie jaoks vähetuntud Marina Zanevskaga (Belgia), kes asub edetabelis 68. kohal.

68. koht ongi Belgia tennisisti kõrgeim ranking – 28-aastaselt on ta seega jõudnud karjääri parimasse vormi. Seepärast me teda eriti ei tunnegi, et enne eelmise aasta novembrit polnud Zanevska kordagi kuulunud maailma esisajasse.

Zanevska on sündinud Ukraina sadamalinnas Odessas, kus praegu käib sõjategevus. Ta esindas Ukrainat 2016. aastani, kuid võttis tolle aasta oktoobris Belgia kodakondsuse. Nimelt on rahvuselt ukrainlanna treeninud ja elanud Brüsselis juba 2008. aastast alates. Ta harjutas 6th Sense Academy‘s, mida veavad Justine Henin ja tema kauaaegne treener Carlos Rodriguez.

Noorteklassis oli Zanevska küllaltki silmapaistev mängija, kes jõudis maailma juunioride edetabelis parimal nädalal (2010 jaanuar) 12. kohani. Üksikmängus ei ole ta noorte slämmiturniiril kunagi jõudnud 3. ringist kaugemale, aga on paarismängus võitnud kaks tiitlit – 2009. aasta US Openil ja 2011. aasta Prantsusmaa lahtistel. Üksikmängus oli tema parim tulemus 1. kategooria turniiri võitmine Tais 2009. aasta märtsis, kui Zanevska oli veel 15-aastane.

Juba noorteklassi ajal võitis Zanevska kaks tiitlit ITF-i profiturniiridel, kuid eriti edukas oli talle esimene aasta täiskasvanute klassis (2012), kui ta võitis viis ITF-i turniiri, nende seas kaks 25-tuhandelist. 2013. aasta novembris kerkis ta edetabelis 107. kohale, mis jäi neljaks aastaks tema kõrgeimaks rankinguks. Sellise edetabelikohaga pääseb juba paljude WTA turniiride ja loomulikult ka slämmiturniiride kvalifikatsiooni. Kuid mingit edu tal ei olnud – kuus korda pääses ta slämmiturniiride kvalifikatsioonist läbi, aga jäi alati pidama avaringis.

Endiselt võitis Zanevska tiitleid ainult ITF-i tasemel, kuid 2016. aastal juba kahel 50-tuhandelisel turniiril ja 2017. aastal ka 100-tuhandelisel turniiril Vancouveris. Pärast seda võitu kerkis Zanevska edetabelis 105ndaks, lüües napilt üle 2013. aasta edetabelikoha. Et aga WTA turniiridel, kus ta endiselt mängis harva, edu ei kaasnenud, ei suutnud Zanevska ka sellelt edetabelikohalt edasi minna. Ta hakkas hoopis rankingus langema ja püsis aastatel 2018-2020 peamiselt 200. koha lähistel.

Zanevska uus ja nüüd juba kiire tõus algas 2021. aastal, mida ta alustas 258. edetabelikohalt. Juuniks naases ta TOP200 sekka, juulis kerkis 115ndaks ja septembriks juba karjääri kõrgeimale kohale (104.). Esisada andis veel natuke oodata, selle ukse tegi Zanevska lahti 1. novembril.

Millised tulemused siis taolise tõusuni viisid? Algul midagi erilist polnud, mais sai ta edasi Strasbourgi WTA turniiri avaringist ja võitis 25-tuhandelise ITF-i turniiri, kuid tõeline läbimurre sündis juuli teisel poolel, kui ta järjestikustel nädalatel jõudis Lausanne’is poolfinaali ja võitis Gdynia WTA turniiri. Juba poolfinaal oli Zanevskale uus aste karjääris, aga järgmine tuli kohe otsa. Ometi ei olnud tal see teekond liiga keeruline, sest kahe eduka turniiri jooksul tuli tal alistada vaid üks esisaja mängija – Lausanne’i avaringis Jil Teichmann. Näiteks Gdynia finaalis kohtus ta Kristina Kucovaga (Slovakkia, tollal WTA 150.), kes äsja Indian Wellsi 2. ringis Anett Kontaveidile kaotas.

Sügisel jätkus Zanevska edu poolfinaali jõudmisega WTA 125K turniiril Karlsruhes ja ITF-i 80-tuhandelise turniiri võitmisega Hispaanias. Pärast seda ta esisajasse tõusiski ja enam 2022. aastal turniiridel ei mänginud. Kuna Zanevskal ei olnud eelmise aasta algusest punkte kaitsta, piisas talle maailma 69. reketiks tõusmisest ainuüksi Australian Openil ühe võidu saamisest. Teises ringis pidi Zanevska andma loobumise. Küll aga on ta tänavu saanud neli võitu esisaja mängijate üle, neist tugevaim oli Petra Martic (tollal 54.), kelle Zanevska alistas Melbourne Summer Set WTA turniiri avaringis. Äsja Indian Wellsis andis Zanevska kõva lahingu Marta Kostjukile (samuti tollel hetkel 54.), kuid kaotas 7:6, 6:7, 5:7.

Seega võime öelda, et vaatamata maailma edetabelis 68. kohale tõusmisele ei ole Zanevska võitnud veel tugevaid mängijaid, näiteks TOP50 on endiselt alistamata. Kaia Kanepi, kes paikneb 61. kohal peaks vaatamata ainult seitsmekohalisele paremusele olema Zanevska jaoks küllaltki raske pähkel.

Mis aga kõige tähtsam: Kanepi ja Zanevska on varem kolm korda kohtunud ja Kaia juhib 2:1. Kahel juhul on need mängud peetud ITF-i turniiridel, kuid üks ka 2017. aastal Limogesi WTA 125K turniiri avaringis, kui Kaia võitis 6:1, 6:3. Viimati nad mängisid 2020. aastal Las Palmases 25-tuhandelisel turniiril ja siis võitis Kaia kolmes setis. Kuid tundub, et ühegi eelmise mängu ajal ei olnud kumbki nii heas vormis kui praegu. Ainsa kaotuse sai Kanepi Zanevskalt 2016. aastal, vahetult enne seda, kui ta võttis tipptennisest aastase pausi.

Kihlveokontorid ei ole Kaiat lugenud siiski liiga kindlaks soosikuks, tema võidukoefitsient on peamiselt 1,5-1,6 vahel. Ennustusportaalis Paf ei olnud veel hommikul sellele mängule koefitsiente, kuid need peaksid tulema.

Kanepi ja Zanevska kohtumine on Miami tennisekeskuse 1. väljakul järjekorras teine, avamäng algab Eesti aja järgi kell 17. Nii võime oodata Kaiat väljakule alates kella 18.30st, kuid pigem hiljem.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Kommenteeri
scroll to top