EELVAADE | Retrostiilis finaal Euroopa ja Aasia piiril

Vera Zvonareva mängimas tänavu New Yorgis, kus ta võitis paarismängu. / Foto: EPA/Scanpix

Tõenäoliselt peetakse Istanbulis laupäeval hooaja “vanim” finaal, sest Kaia Kanepi ja venelanna Vetra Zvonareva keskmine vanus on 35,5 aastat.

Kuna hooaja kõiki ITF-i ja WTA turniiri finaale läbi vaadata oleks üsna tülikas, peame seekord leppima väljendiga “tõenäoline”. Ja vanim on muidugi jutumärkides põhjusel, et finaal ise pole vanim, vaid osavõtjad.

Istanbul, mis maailma ainsa suurlinnana asub kahes maailmajaos, võtab homme vastu mängijaid, kes esimest korda kohtusid pisut üle 20 aastat tagasi. Seda tulemust ei ole ametlikus head-to-head statistikas, aga Kaia võitis Zvonarevat 2000. aasta juunis German Junior Openi veerandfinaalis 6:4, 6:3 ja eestlanna jõudis sealt ka turniiri võiduni.

Kui pidada silmas kohtumisi ainult profiturniiridel, siis juhtus nii, et nende esimene matš oli väga suure kaaluga – 2010. aasta US Openi veerandfinaal. Zvonareva võitis selle 6:3, 7:5, aga kaotas finaalis Kim Clijstersile. See oli venelanna järjest teine slämmifinaal ja viimane otsene võimalus suurt tiitlit teenida. Kaiale oli see aga kolmas kaotatud veerandfinaal, millele hiljem on lisandunud veel kolm samalaadset lüüasaamist.

Revanši on Kanepi juba saanud. 2018. aastal, kui mõlemad olid naasnud vahepealselt võistluspausilt, alistas ta Zvonareva Jurmala turniiri 1. ringis 6:2, 6:2. Nii et homne mäng pole päris revanšmatš, kuid võib-olla kallutab omavaheliste kohtumiste (arvestamata noorteklassi mängu) kaalukausi lõplikult ühes suunas, sest mine tea, kaua kumbki mängija veel profitennises kaasa teeb.

Kui lugeda suurteks saavutusteks ka noorteklassi rahvusvahelised võidud, siis mõlemad homsed vastased saavad peagi tähistada 20 aasta juubelit esimesest tipptulemusest. Zvonareva veidi varem, sest ta võitis 2000. aasta detsembris Orange Bowli – seda võitu ta kordas järgmisel aastal. Kuid Kaial on kirjas esikoht 2001. aasta Prantsusmaa lahtiste noorteturniirilt, millele Zvonareval pole samaväärset vastu panna – parimal juhul jõudis ta veerandfinaali samal turniiril, mille Kaia võitis. Nende teine kohtumine jäi tookord napilt ära, sest Zvonareva kaotas ameeriklanna Ashley Harkleroadile, keda Kaia poolfinaalis võitis. Maailma juunioride edetabelis jõudis Zvonareva kolmanda astmeni, aga Kaia oli korraks ka esireket.

Ent täiskasvanute klassis jõudis üheksa kuud vanem (sündinud 1984. aasta septembris) Zvonareva kõikide tippsaavutusteni Kaiast märksa varem ja olgem ausad, eks ta kokkuvõttes on ka üsna selgelt edukam tennisist. Kuigi me ei saa seda päris lõplikult öelda, sest Kaia võib ju teoreetiliselt veel suure slämmi turniiri võita (eks sama šanss on ka Zvonareval).

Mida siis kirjutada Zvonareva karjäärist? Venelanna jõudis maailma TOP50 sekka enam-vähem samaaegselt 18-aastaseks saamisega, kui oli mänginud 2002. aastal Prantsusmaa lahtiste 4. ringis ja US Openi 3. ringis. 2003. aastal võitis ta karjääri esimese WTA turniiri Bol’is ja 2004. aasta sügisel kerkis juba esikümnesse (9.).

Kuid Zvonareva edasist tõusu hakkasid pidurdama vigastused. 2005. aastal jäi tal hooaja teine pool täileikult mängimata, 2007. aastal häiris venelannat randmevigastus. Ajal, mil Kaia jõudis esmakordselt slämmiturniiri veerandfinaali (2008 Roland Garros), oli Zvonarevalgi kirjas vaid üks veerandfinaal 2003. aasta Prantsusmaa lahtistelt.

Esikümnesse naasis Zvonareva pärast nelja-aastast vaheaega 2008. aasta augustis, kui oli Pekingi olümpiamängudel jõudnud poolfinaali ja võitnud pronksi. Ent tõeliselt suurt edu Zvonareval ikka polnud – see saabus 2009. aasta märtsis, kui ta võitis Indian Wellsi turniiri. Veel enne oli ta jõudnud Australian Openil oma esimesse slämmiturniiri poolfinaali, mis kergitas ta maailma edetabelis viiendaks, kus ta püsis ka Indian Wellsi võidu järel.

Ent kahtluseta oli Zvonareva parim aasta 2010. Kuigi pärast Indian Wellsi punktide mahaarvestamist ta langes edetabelis, kergitasid Wimbledoni ja US Openi finaal venelanna neljandaks. Kui Zvonareva jõudis finaali ka Pekingi Premier-turniiril, oli ta juba kolmas ja pärast WTA finaalturniiri poolfinaali jõudmist teine. Sellel kohal Zvonareva ka aasta lõpetas. 2011. aastal võitis ta Doha turniiri ja püsis veel teisel kohal, kuid päras slämmi finaalipunktide äralangemist oli ta aasta lõpus seitsmes.

Ja sellega olidki Zvonareva tippajad läbi. Vigastused hakkasid tema karjääri mõjutama ja lõpuks tegi venelanna hoopis tennisesse vaheaja pereelu tõttu. 2016. aasta augustis ta abiellus ja samal aastal sündis tütar Evelina. Pärast tagasitulekut ei ole ta mänginud kaugeltki nii hästi nagu Kaia, kes on aastatel 2017-2019 jõudnud slämmiturniiridel kolm korda vähemalt 1/8 finaali. Zvonareva pole madala edetabelikoha tõttu seal enamasti mänginudki ja kui on mänginud, siis ainult korra 2. ringi jõudnud (2018 US Open). Kuid ei saa mööda minna sellest, et paarismängus saavutas Zvonareva äsja US Openil suurt edu, kui võitis turniiri koos sakslanna Laura Siegemundiga.

Eks me sellegipoolest teame, et kui oled kunagi kuulunud kolm hooaega järjest esikümnesse, võitnud Premier-turniiri ja mänginud kahe slämmiturniiri finaalis, siis hoolimata 36 eluaastast on tegemist hea tennisistiga. Vähemalt neist, kes peamiselt ITF-i turniirikarussellil keerlevad, sai Zvonareva Istanbulis jagu. Kaia Kanepi on tema jaoks ilmselgelt tugevamast puust vastane.

25-tuhandelise turniiri tulemustele kõik kihlveokontorid panuseid vastu ei võta, kuid need, kes seda teevad, peavad Kaiat kergeks soosikuks. Eestlanna võidukoefitsient on enamasti 1,55-1,6, Zvonareval 2,25 kandis. Selle põhjal hinnatakse Kaia võidušansse umbes 60-protsendilisteks.

Turniirivõidu korral võib Kanepi tõusta uuesti maailma esisajasse, aga võimalik, et punktid lisatakse hoopis ülejärgmise nädala algul. Samuti on Kaia koht sõltuv kahest tennisistist, kes veel konkurentsis USA 80-tuhandelisel ITF-i turniiril.