fbpx
Close

EELVAADE | põlvkondade duell: kahe erineva ajastu juunioride esireketid vastamisi

Kaia Kanepi Eastbourne’i turniriil. / Foto: PA Wire/Scanpix

Kaia Kanepi kohtub Wimbledoni turniiri avaringis mängijaga, kes polnud siis veel sündinudki, kui eestlanna kerkis maailma juunioride esireketiks ja võitis suure slämmi noorteturniiri Pariisis, homse vastase kodumaal.

Prantslanna Diane Parry, praegu maailma 77. reket, kerkis maailma juunioride esireketiks 2019. aasta teisel poolel, kuid seda tõusu tuleb võtta pisut mõru maiguga, sest paljud tema eakaaslased (Marta Kostjuk, Clara Tauson, Leylah Fernandez, samuti kaks aastat noorem Cori Gauff) olid selleks ajaks juba noorte slämmiturniiri võitnud ja keskendusid ainult profikarjäärile. Päris kingitusena Parry muidugi noorte esireketi tiitlit ei teeninud, sest ta oli võitnud A-kategooria turniirid Meridas ja Osakas ning tuli 2019. aastal ka ITF-i juunioride finaalturniiri võitjaks. Kuid noorte slämmiturniiril pole Parryl ette näidata paremat tulemust kui Wimbledoni poolfinaal.

Niisiis olid Kaia ja Parry noorte esireketid 18-aastase vahega ja praegu on neil ka sama vanusevahe, aga pigem tuleb nende vanusevaheks lugeda siiski 17 aastat, sest Parryl on 20. sünnipäev tulemas 1. septembril.

Profiturniiridel ei ole Parry jõudnud täismahus kuigi kaua mängida, sest aastatel 2018 ja 2019 tegi ta veel sageli kaasa juunioride turniiridel ja osales kokku 16 ITF-i turniiril. Kuid andekale noorele anti juba siis vabapääsmeid slämmiturniiridele, eriti muidugi koduses Roland Garrosis. 2018. pidi ta seal alustama kvalifikatsioonist, kus sai võidu maailma 109. reketi Jana Fetti üle, aga 2019 jõudis põhiturniiril juba 2. ringi. Parry sai 2019 ka vabapääsme US Openile, kus kaotas avaringis. Parry parim edetabelikoht oli 2019. aastal 311., kuid järgmisel, koroonapausi aastal ta sealt edasi eriti ei läinud, jõudes vaid 297. kohani.

Läbimurre sündis 2021. aastal, ehkki põhiliselt ITF-i turniiride kaudu. Eriti õnnestunud valiku tegi Parry sügisel, kui läks mängima Lõuna-Ameerikasse. Olles enne võitnud Sevillas ITF-i 25-tuhandelise turniiri, jõudis ta seejärel WTA 125K (Challenger) turniiridel finaali nii Argentiinas kui ka Uruguais, neist teise ta võitis. Maailma edetabelis tähendas see tõusu 113. kohale, kuid Austraalias slämmi mängima pääses ta ikkagi veel tänu vabapääsmele. Parry kaotas seal esimeses ringis Kostjukile.

Euroopa liivaväljakute hooajal piirdus ta esmalt kahe võiduga WTA 125K turniiridel, aga siis sai ta juba tänu 97. edetabelikohale otse Prantsusmaa lahtistele ja nüüd oli prantslastel võimalus jagada vabapääsmeid veel noorematele tulevikulootustele kui Parry. Pariisis sündiski suurim läbimurre, kui Parry lülitas esimeses ringis välja tiitlikaitsja Barbora Krejcikova. Ütleme siinkohal, et tiitlikaitsja kaotus 1. ringis ei olegi Pariisis nii suur haruldus, sest alles 2018. aastal oli sama juhtunud Jelena Ostapenkoga. Parry jõudis lõpuks 3. ringi, kus kaotas Sloane Stephensile, aga teenitud 130 punkti olid piisavad, et tõusta maailma 82. reketiks.

Senisest parima edetabelikoha ehk praeguse 77. rankingu tagas Parryle poolfinaali pääs Veneetsia muruväljaku WTA 125K turniiril. Samas ta seal tugevaid vastaseid ei alistanud, aga kaotas Sara Erranile, kes nüüdseks langenud 213. kohale ja pole üldse tuntud kui hea muruväljakute mängija (Erranile kuulub negatiivne rekord, kui ta Wimbledonis kaotas Jaroslava Švedovale seti punktidega 0:24). Ühe turniiri põhjal ei saa küll öelda, et Prantsusmaal peamiselt ikkagi liivaväljakutel üles kasvanud mängija oleks murul tugev. Aga meenutame, et Wimbledonis mängis Parry välja oma juunioride slämmi parima tulemuse.

Kahjuks on homses mängus suur küsimärk Kaia Kanepi hingelise seisundi osas, sest suri ju mõned päevad tagasi tema armastatud isa Jaak Kanepi. Siinkohal ühineb leinajatega ka Tennisnet – mälestame sügavas kurbuses suurt tennisesõpra Jaak Kanepit, kes pühendas märkimisväärse osa oma elust tütre aitamisele maailma tippmängijate sekka ja selles rollis ka õnnestus.

Igatahes Kanepi ei loobunud tippturniirist ja tuleb homme platsile 15. väljaku teises mängus. Enne seda toimub kell 13 (Eesti aeg) algav meeste mäng, mis võib kesta alla kahe, aga ka kuni neli tundi. Seepärast võime pakkuda Kaia ja Parry mängu alguseks lausa kahetunnise vahemiku alates kella 15st. Ilmaprognoos pakub Londonisse hommikuks nõrka vihma, aga pigem see homset ajakava ei sega. Kuid sünoptikud võivad alati eksida, nii tuleb mängu ka ilmafaktor.

Kihlveokontorite arvates on Kaia Parry vastu peaaegu sama suur favoriit nagu Anett Bernarda Pera vastu. Ennustusportaal Paf annab Kaia võidukoefitsiendiks 1,22 ja Parryle 4,40 ehk pisut alla 80%. Wimbledoni eelsetel muruturniiridel sai Kaia küll ainult ühe võidu, aga samas võib tema nappi kaotust Beatriz Haddad Maiale lugeda heaks tulemuseks, sest brasiillanna võitis sel perioodil murul 13 mängu järjest.

scroll to top