fbpx
Close

EELVAADE | Noor hiinlanna, kellest võib saada Na Li mantlipärija

Qinwen Zheng Adelaide’is harjutamas. / Foto: AFP/Scanpix

Võib-olla ei ole Qinwen Zheng veel paljudele Eesti tennisesõpradele tuttav nimi, aga fakt jääb faktiks: kihlveokontorid peavad 20-aastast hiinlannat Adelaide’i turniiril kuuendana asetatud Anett Kontaveidi vastu soosikuks. Tegemist on nende esimese kohtumisega.

WTA valis Zhengi eelmisel hooajal aasta uustulnukaks ja varem ei olnudki teda põhjust eriti tunda. Kuid mullu oleks ta pidanud tähelepanelikule tennisevaatajale siiski silma jääma.

Na Li mängis Hiina tennisekaardile, kui võitis eelmisel kümnendil kaks slämmiturniiri. Tema kuulsuse najal kerkis Hiinast teisigi andekaid naistennisiste, aga seni ei ole keegi tõestanud, et võiks olla Na Li’ga võrdne. Jah, Zheng ka veel pole, aga ta on lähimatest eelkäijatest vanuseliselt võrreldes ette jõudnud. Hiina esireket on veel Shuai Zhang (WTA 25.), aga ta on juba 33-aastane. Selge, et suurriigi pilgud on nüüd pigem pööratud 28. kohal asuva Zhengi suunas.

Zhengi valimine parimaks uustulnukaks oli üsna selge, kui hiinlanna tõusis ju aasta alguse 126. kohalt oktoobriks 25ndaks ja nüüd on sellelt positsioonilt pisut taandunud.

Aga mida tegi Zheng enne 2022. aastat? Juunioride klassis õnnestus tal tõusta maailma kuuendaks reketiks ja 2018. aastal võita kolm 1. kategooria turniiri. Üks neist oli Eddie Herri turniir, millele järgneb tuntud Orange Bowl. Zheng tegi Floridas 11-mängulise võiduseeria, aga siis kaotas Orange Bowli finaalis Cori Gauffile. Juunioride slämmil mängis Zheng paremini 2019. aastal, kui ta jõudis poolfinaali Roland Garrosis ja US Openil.

Aastal 2018 alustas ta ka täiskasvanute ITF-i turniiridel mängimist ja TOP500 sekka jõudis esimest korda 2020. aasta septembris. Hüpe oli tingitud kahe ITF-i 25-tuhandelise turniiri võitmisest. Enne seda oli ta võitnud vaid ühe 15-tuhandelise turniiri. Kolmas W25 võit detsembrikuus Itaalias tõstis Zhengi juba edetabelis TOP300 sekka.

2021. aastal tegi Zheng läbi teekonna 300. koha lähistelt TOP150 sisse. Võidud (kokku kolm) tulid ainult ITF-i turniiridelt, neist üks oli 60-tuhandeline. Ta sai ka kaasa lüüa mõnel nõrgemal WTA turniiril, kus alustas kvalifikatsioonist, kuid põhitabelis jäi Zhengi osaks 2021. aastal vaid üks võit Palermo turniiri avaringis Ljudmilla Samsonova üle.

Mullu ei aidanud edetabelikoht veel Zhengi Australian Openil otse põhitabelisse, aga ta pääses sinna kvalifikatsiooni kaudu ja võitis 1. ringis Aliaksandra Sasnovitši. Kohe pärast Austraaliat võitis Zheng Orlandos ITF-i 60-tuhandelise turniiri ja sellega kerkis esmakordselt esisajasse (77.). Seega on Anetti eeloleva öö vastane esisajas jõudnud olla vaid 11 kuud.

Ei saa öelda, et need 11 kuud olnuks just tormilised, aga Zheng mängis stabiilselt. Noppis võite siit ja sealt, kuni suurem edu tuli Prantsusmaa lahtistel, kus ta jõudis 1/8 finaali, alistades teel sinna ka turniiri varasema võitja Simona Halepi. Kaheksandikfinaalis hilisema tšempioni Iga Swiateki vastu võitis Zheng avaseti, aga seejärel kaotas kindlalt. Pariisist sõitis ta Valenciasse, kus võitis WTA 125K turniiri ehk Challengeri. Kui enne Prantsusmaa lahtiseid oli Zheng maailma 74., siis nüüd juba 46. tennisist.

Järgmine hüpe edetabelis TOP40 sekka saabus Torontos, kus ta alistas kolm vastast ja jõudis veerandfinaali. 2. ringis alistas ta Ons Jabeuri, kes oli siis maailma 5. reket, kuid see võit ei jäänud Zhengi mulluseks rekordiks, sest Tokyos sai ta jagu Paula Badosast, kes oli 4. reket. Jaapani pealinnas peatas Zhengi alles finaalis Samsonova. Just selle turniiri tulemusena tõusis Zheng 25. kohale, mis on tema senine parim. Tõsi, eelmisel hooajal sai Zheng ka paar halba kaotust maailma teise saja mängijailt, aga need juhtusid muruväljakul.

Aga tuleme nüüd tagasi kihlveokontorite arvamuse juurde. Ennustusportaal Paf on andnud Zhengi võidukoefitsiendiks 1,68 ja Kontaveidile 2,20. See tähendab umbes 55-60-protsendilisi võidušansse hiinlannale. Võimalik, et koefitsiendid oleksid võrdsemad, aga Anett sai oktoobris Ostrava turniiril vigastada ja jättis nüüd haiguse tõttu mängimata World Tennis League’i näidisturniiril, mis ilmselt ennustusspetsialistide silmis veidi halvendasid eestlanna šansse.

Kuna Anetti kohta ei ole võimalik leida kindlat mustrit, kas ta mängib halvemini/paremini oma esmakordsete vastaste või vanade tuttavate vastu, siis peame leppima sellega, et ilmselt peetakse hiinlannat praegu lihtsalt natuke tugevamaks. Aga samas ei ole aasta uustulnukatel olnud järgmisel hooajal kerge – Swiatek teenis selle tiitli aastal 2020, kuid ei löönud veel 2021. aastal särama. Päris halvasti läks mullu 2021. aasta uustulnukal Emma Raducanul.

Igatahes mäng algab Adelaide’is Eesti aja järgi kell 2.30 öösel, sest see on antud väljaku (Showcourt) esimene mäng.

scroll to top