Kaia Kanepi mängib Melbourne’is ööl vastu kolmapäeva oma karjääri seitsmendas slämmiturniiri veerandfinaalis, kuid vastased on tal enamasti olnud tugevad ja kui õigesti mäletan, pole ta üheski senistest veerandfinaalidest olnud favoriit. Ja sama on ka praegu, kui Kaia kohtub Iga Swiatekiga (Poola, 7).
Kuna Anett Kontaveit on kahe aasta (2019 august kuni 2021 september) jooksul kohtunud Swiatekiga neli korda, on ka Tennisnet avaldanud erinevaid eelvaateid, millest ükski pole olnud kuigi pikk. Sest esimestes eellugudes (selle loo sees on link ka 2019. aasta loole, mis pole nii põhjalik) ei olnud Swiatekist veel palju kirjutada, aga mullu juunis kirjutatud lugu hõlmab aastapikkust perioodi, mil ta võitis Prantsusmaa lahtiste tiitli. Viimane eellugu mullu septembris on veel lühem.
Mida siis teame Swiateki kohta pärast US Openit, kus ta alistas Kontaveidi väga heas mängus? Aga seda, et pärast Anetti alistamist lõpetas Swiatek aasta viie võidu ja viie kaotusega – pole just kuigi hea esikümne mängija kohta. US Openil kaotas ta Belinda Bencicile, Ostravas Maria Sakkarile, Indian Wellsis Jelena Ostapenkole ning WTA finaalturniiril Arina Sabalenkale ja taas Sakkarile, kes on olnud Swiateki kõige ebamugavam vastane, sest kreeklannale kaotas ta ka Prantsusmaa lahtiste veerandfinaalis, kus poolatar oli suurfavoriit.
Ei saa öelda, et Swiatek oleks kaotanud nõrkadele vastastele, aga temalt oodati rohkemat. WTA finaalturniiril pidas näiteks Martina Navratilova kaheks favoriidiks Kontaveiti ja Swiatekit, kuid ainult Eesti esireket õigustas seda ennustust finaalipääsuga.
Tänavust aastat alustas Swiatek poolfinaali pääsuga Adelaide’i turniiril, kus ta jäi alla Ashleigh Bartyle. Praegu Australian Openil on Swiatek mänginud veenvalt, aga kas tal on olnud nii tugevaid vastaseid kui heas vormis Kanepi? Kokku vaid 12 geimi loovutas Swiatek sellistele mängijatele nagu Harriet Dart, Rebecca Peterson ja Darja Kasatkina, seejärel võitis kolmes setis Sorana Cirstead. Kasatkina ei ole kõvakattel kindlasti parem kui Kanepi, võib-olla heas vormis Cirstead (ta alistas ju Melbourne’is Petra Kvitova ja Anastassia Pavljutšenkova) saab Kaiaga võrrelda. Seega võiksime ennustada, et ka neljapäeva öösel mängib Swiatek Kanepiga kolm setti. Aga kes võidab?
Kihlveokontorite vastus on selge: Swiatek. Ennustusportaal Paf annab poolatari võidukoefitsiendiks 1,23 ja Kanepile 4,35. See tähendab Swiatekile ligi 80-protsendilist võidušanssi. Kuid ka Sabalenka oli Kaia vastu koefitsiendiga 1,36 üsna selge favoriit.
Kaia eelmisel ja järgmisel vastasel on see sarnasus, et kumbki pole sügisest alates hästi mänginud, kuid Swiatekit loetakse vaimselt kindlamaks kui Sabalenkat. Poolatar võib küll mängida nõrgemini, ent ei vaju nii hirmsalt ära nagu vahel Sabalenka. Swiatek ei kingi nii palju punkte lihtvigadega. Kui eile tuli valgevenelanna neli matšpalli maha mänginud Kaiale raskes seisus ise appi, pole Swiatekilt sellist abi oodata. Tagajoonel võib Kaia aeg-ajalt domineerida ka Swiateki vastu, kuid poolatar liigub paremini. Kuid miks kiidame Swiatekit võrdluses Sabalenkaga, kui ta on edetabelis kuus kohta tagapool? Võitis Kaia maailma teist reketit, miks ei võiks võita kaheksandat!?
Võistluspäev Rod Laver Arenal algab Eesti aja järgi kell 2 Danielle Collinsi ja Alize Cornet’ mänguga. Kui see kestab tund ja 40 minutit või vähem, algab Kaia ja Swiateki kohtumine kell 4 (varem ei tohi alata). Kui aga esimene mäng kestab kolm setti, võiks Kaia platsile tulla 4.30 ja 5 vahel. Igatahes on nüüd tegemist taas öise mänguga, mitte nagu eile, mil ta mängis meile soodsamal ajal. Seega määrab homme ka palavus (kohalik aeg kell 13), mis peaks ulatuma 35 kraadini. Kuid ennustatakse, et pärastlõunal pilvisus tiheneb ja võib hakata sadama vihma. Mängu see ei ohusta, sest Rod Laver Arenal on katus, kuid see muudab tingimusi. Muidugi ei ole ka Swiatek pärit sooja kliimaga riigist, seega ei tohiks kuumus teda rohkem soosida.