fbpx
Close

EELVAADE | Itaalia tulevikulootus, kes tennise kõrvalt õpib ülikoolis

Elisabetta Cocciaretto pressikonverentsil pärast Donna Vekici alistamist. / Foto: AFP/Scanpix

Anett Kontaveit kohtub täna kell 18.30 või sellest kuni tunni võrra hiljem Palermo turniiri veerandfinaalis 19-aastase itaallanna Elisabetta Cocciarettoga, kes maailma edetabelis asub 157. kohal.

On ju suur vedamine, kui sa turniir sellises staadiumis saad mängida sedavõrd nõrga vastasega? Nii võiks ju küsida, aga kui tegemist on tulevikulootusega, kes WTA turniiridel teeb alles esimesi samme, siis me ei tea, kui tugev on 157. reket tegelikult. Aga kuna ta alistas kahes setis Donna Vekici (Horvaatia), kes on Anettist edetabelis paar kohta tagapool, tuleb valmis olla kõvaks heitluseks.

“Teeb esimesi samme” on võib-olla isegi liiga hästi öeldud, sest Cocciaretto osaleb üldse esimest korda WTA turniiri põhitabelis, kuhu ta pääses tänu kodusel võistlusel saadud vabapääsmele. 2020. aasta algul ta proovis jõudu kolmel WTA turniiril (Auckland, Acapulco, Monterrey), kuid ei saanud kvalifikatsioonist läbi. Tõsi, see-eest läbis Cocciaretto tähtsaima kvalifikatsiooni, kui ta Australian Openi võitis kolm vastast ja põhiturniiri esimneses ringis kaotas Angelique Kerberile (Saksamaa).

Koroonaviiruse pausi kasutas Cocciaretto kasulikult, sest ta käib ka kodumaal ülikoolis, kus tudeerib õigusteadust. Ühitada profikarjäär kõrgharidusega on üsna ebaharilik, sest need mängijad, kes lähevad õppima USA-sse, ei saa ju samaaegselt profiturniiridel mängida. Nende variant on see, et jätkavad kolledžis harjutamist, saavad hariduse kätte ja siis otsustavad, millise tee valivad.

Itaallased loodavad, et Cocciaretto on nende järgmine tippmängija. Itaalia pole tennises läbi ajaloo olnud nii edukas kui näiteks Prantsusmaa või Hispaania, aga eelmisel kümnendil võitsid ikkagi kaks itaallannat (Francesca Schiavone, Flavia Pennetta) suure slämmi turniiri ja veel kaks (Sara Errani, Roberta Vinci) jõudsid finaali. Rääkimata Errani/Vinci edust paarismängus ja Itaalia neljast võidust FedCupil, millest kaks tulid sajandi esimesel kümnendil (2006, 2009) ja kaks eelmisel (2010, 2013). Seega eeskujusid jätkub ja miks ei võiks Cocciaretto käia nende jälgedes?

Cocciaretto lühike kasv (165 cm) ei tohiks ka olla takistus, sest näiteks Errani ja Vinci on temast sentimeetri võrra lühemad. Anetti tänast vastast oli võimalik mängimas näha Tallinnas FedCupil ja seda enam, et Itaalia kohtus ka Eestiga. Kuid ilmselt möödus Cocciaretto kohtumine Elena Malõginaga (itaallanna võitis 6:1, 6:1) mõnevõrra märkamatult, sest publik ootas eelkõige Kontaveiti ja Camila Giorgi mängu.

Tüüpiliselt lõuna-eurooplannale on Cocciaretto liikuv ja stabiilne tennisist, kuid ta on võib-olla isegi pisut agressiivsema stiiliga kui itaallannad tavaliselt. Pärast Vekici alistamist ütles Cocciaretto, et ta ei läinud mängima mõttega “prooviks mitte kaotada”, vaid tegutses oma stiilis ja uskus sellesse. “Mu tennis on agerssiivne ning seda eriti servil ja tõrjel,” ütles Cocciaretto. Videolt võib näha, kuidas ta teenis otse tõrjelt punkte mängus Vekiciga.

Cocciaretto varasemast karjäärist palju kirjutada pole. Kuni 2018. aastani mängis ta peamiselt noorteturniiridel, kus ta parimal nädalal kerkis edetabelis 17. kohale pärast seda, kui oli jõudnud Australian Openi juunioride turniiri poolfinaali. Täiskasvanute ITF-i tasemel saabus läbilöök aastal 2019, mille lõpetuseks ta võitis Lõuna-Ameerikas kaks 60 000 dollari auhinnafondiga turniiri, mis tõstsidki Cocciaretto esmakordselt maailma TOP 200 sekka.

Edu Australian Openi kvalifikatsioonis kergitas Cocciaretto juba 153. kohale, kuid nüüd on ta neli pügalat madalamal, sest veebruaris ta punkte juurde ei teeninud. Maailma esisajasse pääseks itaallanna vaid siis, kui ta Palermo turniiri võidaks ja finaalipääsu korral kerkiks 115. koha kanti. Aga sellel teel seisab kõigepealt ees Kontaveit.

Igatahes juba eelpool toodud lingile klikkides näete ka Tennis.com-i ennustust tänaseks mänguks – Anett võidab kahes setis. “Võib-olla leidub Cocciaretto pagasis veel mõni ime, aga kogemused peaksid selles mängus maksma. On päris tavaline, et mängija, kes oma WTA turniiri debüüdil jõuab veerandfinaali, ei suuda pärast suurt võitu enam samasugust üllatust korrata,” kirjutas Tennis.com. Loodame, et see jutt on õige.

Kihlveokontorid loevad Anetti samuti favoriidiks, aga taas (nagu ka Laura Siegemundi vastu), mitte liiga madala (mida väiksem number, seda suurem favoriit) koefitsiendiga. Ennustusportaal Paf võtab panuseid Anetti võidule vastu koefitsiendiga 1,40 ja Cocciaretto võidule 2,95 ehk siis jälle on eestlanna võimalusi hinnatud umbes 70-protsendilisteks. Midagi loeb ka kodupublik, sest Palermos ei mängita tühjade tribüünide ees.

scroll to top