fbpx
Close

EELVAADE | Anett Kontaveit “edutati” 1. väljakule ja avab võistluspäeva noore sakslanna vastu

Anett Kontaveit Wimbledonis. / Foto: AP/Scanpix

Wimbledonis teisena asetatud Anett Kontaveit astus väljaku tähtsuse mõttes sammu edasi ja saab kolmapäeval mängida teist ringi päeva esimeses matšis 1. väljakul Jule Niemeieri (Saksamaa, WTA 97.) vastu.

Muide, peaväljakul on ikka needsamad mängijad, kes ka esimese ringi ajal ehk esimesena asetatud Novak Djokovic (Serbia) ning brittide lemmikud Emma Raducanu (10) ja Andy Murray, kes kohtub 20ndana asetatud John Isneriga (USA).

Väga kindel selles veel olla ei saa, et Anett ja Niemeier alustavad Eesti aja järgi kell 13 ehk Londonis kell 11. Vihma ennustatakse hommikuks, aga kui natuke venib sadu kauemaks, on kell 11 veel märg.

22-aastast Niemeierit võib rankingu mõttes pidada Anetti esimese vastase Bernarda Pera vastandiks. Nimelt oli Pera pikka aega esisaja mängija, aga tänavu kukkus sealt välja. Vastupidiselt ei olnud Niemeier enne tänavust kordagi esisajas, aga nüüd on.

Tänavuse aasta võitude-kaotuste bilanss on Niemeieril isegi parem kui Kontaveidil, ent kui täpsustada, siis protsentuaalselt ei ole. Koos Wimbledoni avaringiga on Niemeieril nüüd võite/kaotusi 26/13 ja Anettil 17/8 ehk siis vastavalt 67 ja 68%. Kuid eks vahe ole muidugi turniiride tasemes – Niemeier on sel aastal mänginud ka ITF-i turniire ja WTA 125K turniire ning WTA turniiridel on lõviosa võitudest saanud kvalifikatsioonis.

Ent vaatame ka veidi minevikku – noorteklassis oli Niemeier hea mängija, aga päris teravamasse tippu ei kuulunud, tema parim juunioride ranking on 30. Ta on võitnud Saksamaal ühe 1. kategooria turniiri, kuid ei ole noorte slämmiturniiridel jõudnud teisest ringist kaugemale. Noorteklassis on Niemeier vähemalt ühe eestlannaga kohtunud – 2016. aastal alistas ta ITF-i 2. kategooria turniiril kolmes setis Maileen Nuudi. Kuid võimalik, et Tennis Europe’i turniiridel on talle vastu tulnud ka teisi Eesti tollaseid noormängijaid.

Täiskasvanute klassis võitis Niemeier esimese ITF-i turniiri 2018. aasta juunis, kui ta oli veel 18-aastane (sakslanna on sündinud 12. augustil 1999), esimese 25-tuhandelise turniiri võiduni jõudis järgmisel aastal. Mõlemad esikohad saavutas Niemeier taas kodumaal. Maailma edetabelis kerkis Niemeier 2018. aasta lõpuks TOP500 sekka ja järgmise hooaja lõpus TOP300 sekka.

Niemeieri 2020. aastat võib iseloomustada kui paigalseisu, aga mullu hakkas ta jõudsalt kerkima. Veel märtsis oli ta edetabelis 266. kohal, aga mai lõpuks juba 170. ja juulis 140. Tulemused, mis Niemeieri tõusule kaasa aitasid, olid juba saavutatud WTA tasemel – mais jõudis ta Strasbourgis poolfinaali ja juulis Hamburgis poolfinaali. Teel nende tulemusteni alistas Niemeier kaks TOP50 tennisisti, Shelby Rogersi ja Tamara Zidanšeki.

Tänavuse aasta võidud-kaotused me juba tõime välja, aga Niemeieri üksiktulemustest on kahtlemata kõige märkimisväärsem WTA 125K turniiri võit Makarskas. Korra oli Niemeier esisajas ära käinud ka pärast IYF-i 100-tuhandelise turniiri poolfinaali, aga järjest on nüüd TOP 100 sees olnud kolm nädalat, sest Makarska turniir lõppes 5. juunil. Ent Makarskas ta ühtki esisaja mängijat ei alistanud.

Suure slämmi põhiturniirile läbi kvalifikatsiooni jõudis Niemeier esmakordselt kuu aega tagasi Pariisis, aga nüüd Wimbledonis sai ta pääsme juba edetabelikoha alusel. Niemeier ei ole kunagi varem kohtunud maailma esikümne mängijaga nagu on Kontaveit. Seni oli edetabeli põhjal tema tugevaim vastane Belinda Bencic, kes kohtumise hetkel oli edetabelis 12. Märkimisväärne on aga fakt, et Niemeier kaotas Bencicile alles otsustavas setis 5:7 ja seda muruväljakul. Niemeier on kaotanud ka Emma Raducanule, aga hilisem US Openi tšempion oli tol hetkel alles maailma 174. reket.

Siiski ei ole Niemeier mänginud tugevatel muruturniiridel sedavõrd piisavalt, et saaks mingeid järeldusi teha. Tänavu võitis ta murul kolmest mängust ühe, aga korra kaotas taas Bencicile kolmes setis. Kuid kihlveokontorid on siiski leidnud, et Niemeier on Anettile ohtlikum vastane kui Pera. Kui esimeses ringis oli Anetti võidukoefitsient 1,2 lähistel, siis nüüd pakub näiteks ennustusportaal Paf tema võidukoefitsiendiks 1,42 ja Niemeierile 2,85 – üsna selge matemaatika näitab, et vahekord on 2/3 vs 1/3 ehk siis Anetti võiduvõimalused 67% lähistel.

Loodame siis, et mäng ikkagi kell 13 algab ja võime ka kindlad olla, et TV3 Sport mängu näitab, sest telekanal saab Balti tennisistide kohtumisi omal valikul kavva võtta.

scroll to top