Daniil Medvedev tuli raskest seisust välja ja jõudis finaali

Daniil Medvedev. / Foto: EPA/Scanpix

ATP finaalturniiril Londonis on teine finalist Daniil Medvedev (Venemaa, 4), kes karjääri jooksul esimest korda sai jagu Rafael Nadalist (Hispaania, 2) 3:6, 7:6, 6:3.

Medvvedev oli selles mängus natuke parem, tema ründelöögid ja kohati ka kaitsemäng olid veenvamad, aga ometi oli Nadal ühel hetkel võidule väga lähedal, kui ta asus teises setis servima seisul 5:4.

Aga vaatame enne, kuidas sinna jõuti. Esimestes geimides oli Nadal oma serviga raskustes, aga Medvedev, kelle esimese pallingu protsent oli kolme servigeimi järel 100 (!), võttis kindlalt omad ära. Kuid seisul 3:4 ei tulnud Medvedevil esimest korda esimene serv välja ning nii see geim ja kohe ka sett ära läksidki.

Teine sett jagunes justkui kolmeks osaks. Algul läks Medvedev niimoodi 3:0 juhtima, et andis ära vaid ühe punkti. Seisul 4:1 oli venelasel murdepall, aga varsti leidis ta end seisust 4:4. Ja siis murdis Nadal veelkorra Medvedevi servi! Kas ongi kõik? Ei, Nadal ei võitnud järgmises geimis ühtki punkti, ta mängis servil liiga passiivselt ja initsiatiiv läks uuesti Medvedevi kätte. Saabuski teise seti kolmas osa, kus uuesti valitses venelane. Nadal sai küll oma servi veel seisul 5:6 kätte, aga tie-break’is jäi 1:4 taha ja kaotas 4:7. Siiski oli siingi oma nüanss – Nadalil oli hea võimalus võtta minimurre tagasi seisul 3:4, ent ta lõi võrgus Medvedevile kätte ja too vastas tehniliselt ebapuhta ületõstega, mis aga õnnestus.

Otsustavas setis tundus, et mingil hetkel väsis Nadal lihtsalt ära. Kuni kolmanda seti keskpaigani oli hispaanlane vastasest vähemalt sellega ees, et oli teinud vähem lihtvigu, aga nüüd hakkasid needki kummitama. Nadal loovutas kaks oma servigeimi, kus ta juhtis – esimeses 30:0 ja veel korra edu sees, teises 40:30. Medvedev oli aga juba oma sõiduvees, ehkki kohati oli venelane imelist tennist näidanud ka eelmistes settides. Kuid siis leidus Nadalil sellele vastus, eriti osavalt mängis ta vollesid. Lõpus aga vajus seegi element hispaanlasel ära.

“Tundsin ennast tõesti imelikult, kui ta hakkas seisul 5:4 servima matši võidule,” ütles Medvedev väljaku intervjuus. “Oma arust tegin suurepäraseid lööke, aga tema oli tähtsatel hetkedel parem. Otsustasin muuta väikeseid nüansse. Tulin pallile lähemale, riskisin rohkem. Olen selle üle väga õnnelik, et need muutused toimisid.”

Üldpunktidega võitis Medvedev 105:94, ta oli tegelikult kahega (68:66) ees juba pärast teist setti, ehkki oli selleks hetkeks võitnud kaks geimi vähem. Iseloomulik on selline fakt, et Medvedevi servil mängiti 82 ja Nadali servil 117 punkti. Eks nii Rafa ka rohkem väsis, sest alati pallingugeimid väsitavad enam. Äralöökidega jäi Medvedev peale koguni 42:22 ja lõpuks tegi ta ka ühe lihtvea vähem (29:30). Servistatistikas jäi venelane samuti peale (Medvedevi numbrid eespool): ässad 13:3, topeltvead 3:3, esimese servi protsent 69-56, esimeselt servilt võidetud punktid 77%-74%.

Medvedev polnud alagrupiturniiril kaotanud ühtki setti ja vaid ühe oma servigeimi – turniiri kõige esimese Alexander Zverevi vastu. Nüüd sai Nadal seti kätte ja koguni kolm servimurret, aga senise võistluse põhjal vääris venelane finaalikohta siiski rohkem.

Enne pühapäeval kell 20 algavat finaali võib tuua välja ka Thiemi ja Medvedevi omavaheliste kohtumiste ajaloo. Thiem juhib 3:1, kusjuures tänavu on austerlane võitnud nendevahelise väga olulise kohtumise US Openi poolfinaalis 6:2, 7:6, 7:6. Ühe mängu on Thiem võitnud liival, kus tema tulemused on Medvedevi omadest selgelt paremad ja ainsa kaotuse, aga päris kindla, sai Thiem eelmise aasta Canadian Openi veerandfinaalis 3:6, 1:6. Kuid võib-olla räägib Medvedevi kasuks fakt, et ta on alates Pariisi Masters 1000 turniirist võitnud 9 mängu järjest.

Paarismängus jõudsid finaali üllatajad – viiendana asetatud Wesley Koolhof (Holland) ja Nikola Mektic (Horvaatia) ning seitsmendana asetatud Jürgen Melzer (Austria) ja Edouard Roger-Vasselin (Prantsusmaa), keda peeti enne turniiri vast suurimateks autsaideriteks. Kuid neil oli õnne alagrupi viimases mängus, kus hispaanlane Marcel Granollers sai vigastada ja pidi koos oma paarilise Horacio Zeballosega andma esimese seti lõpus Melzerile ja Roger-Vasselinile loobumisvõidu. Laupäevases poolfinaalis olid aga Melzer/Roger-Vasselin otsustavas tie-break’is Rajeev Rami (USA) ja Joe Salisbury (Suurbritannia, 2) vastu taga 1:7, kuid võitsid 11:9! Kogu mäng kuulus Austria-Prantsusmaa paarile 6:7, 6:3, 11:9.

Granollers/Zeballos, kes loobumisele vaatamata tulid alagrupis teiseks, mängisid laupäeval poolfinaalis edasi – reeglid seda lubasid -, ent nad kaotasid Koolhof/Mekticile 3:6, 4:6.