Daniil Medvedev surus Andrei Rublevi vastupanu maha

Daniil Medvedev võitles nii vastase kui ka palavusega. / Foto: Getty images/Scanpix

Daniil Medvedevi (3) mängus on tänavusel US Openil teatud sugemeid sellest Medvedevist, kes 2021. aastal New Yorgis tiitli võitis. Kolmapäeva hilisõhtul jõudis ta veerandfinaalis veenva 6:4, 6:3, 6:4 võiduni kaasmaalase (või oleks õigem öelda omasuguse neutraalse tennisisti) Andrei Rublevi üle.

Kõik kolm setti kulgesid sarnaselt – algul juhtis Rublev, lõpus võttis Medvedev oma. Esimest setti alustas Rublev tormiliselt, juhtides 3:0 vähem kui kümne minutiga. Ta oli kaotanud vaid ühe punkti. Aga Medvedev vastas sellele omakord kolme geimi võitmisega, kaotades neis kokku kaks punkti. Seejärel hoidsid mõlemad servi, kuid 4:4 peal murdis Medvedev uuesti. Seega viimased seitse geimi Medvedevile 6:1.

Teine sett oli erakordselt murreterohke, koguni kuus geimi võitsid tõrjujad. See on Medvedevi ja Rublevi mängus päris üllatuslik, sest mõlemad on head servijad. Rublev juhtis 3:1, olles murdnud mõlemad Medvedevi servid ja kaotanud ühe oma pallingu. Mis aga edasi juhtus? Seti viimased geimid 5:0 Medvedevile, selle hulgas kolm murret! Kui esimene sett kestis 32, siis teine 52 minutit, ehkki üks geim mängiti vähem.

Kolmas sett. Rublev alustab murdega 18 punkti kestnud kolmandas geimis – 2:1. Seejärel murravad mõlemad ja siis Rublev hoiab servi – 4:2. Kuidas aga sett lõpeb? Viimased geimid 4:0 Medvedevile. Ja kui liita see kõik kokku, siis settide teine pool kuulub 15:1 Medvedevile, kolme seti esimene pool 10:3 Rublevile. Muidugi ei saa Rublevi visadusele midagi ette heita – mängu viimases geimis võitis Medvedev alles viiendalt matšpallilt.

Statistika põhjal saab öelda, et murdeid oli palju Medvedevi kesise teise servi tõttu. Ta tegi 9 topeltviga ja võitis teiselt pallingult ainult 29% punktidest. Kuna tema esimene serv õnnestus 55%, tuligi tal üsna tihti teisele servile loota, aga lootus ei õigustanud. Rublev kaotas oma servi rohkem, aga siin on suur osa ikkagi Medvedevi headel tõrjetel. Ja lõpuks: äralöögid võitis Rublev 32:26 ja lihtvigu tegi vähem 37:40. Seega +9, aga kokku oli -8. Järelikult sundis Medvedev vastast eksima 17 punkti võrra rohkem kui vastane teda. Eks seegi on Medvedevi mängu omapära – ta jääb paljudele esikümne meestele reeglina äralöökidega alla, aga kompenseerib seda sunnitud vigadega.

Rublev on üle löönud Kaia Kanepi, kes mängis slämmiturniiri veerandfinaalis seitse korda ilma sealt edasi jõudmata. Rublevil on see arv nüüd üheksa. Ta on seitsmel korral jäänud alla endast tugevamale (vähemalt edetabeli põhjal), aga korra ka Marin Cilicile ja Frances Tiafoele. Tänavu on ta kaotanud kolm korda – varem kahel juhul Novak Djokovicile ja nüüd Medvedevile.

Medvedev on veerandfinaalist edasi saanud seitse korda ja neist neljal juhul US Openil. Alates aastast 2019 on tal New Yorgis jäänud poolfinaal mängimata vaid mullu. 2021 ta võitis, 2019 mängis finaalis ja 2020 jäi pidama poolfinaalis. Tänavu me veel ei tea, mis jääb Medvedevi laeks.

Kahe venelase mäng toimus kõige palavamal ajal, sooja oli New Yorgis 34 kraadi. “See oli julm,” ütles Medvedev. “Selliste tingimuste ainus hea asi on see, et kannatavad mõlemad. Niisugustes oludes on normaalne, et mäng käis üles-alla. Vahepeal tundus mulle, et ma ei näe palli.”

Kolmandas setis läksid pallivahetused pikemaks ja eriti kurnav oli viimane geim. Medvedev tahtis kindlasti lõpetada, et mitte kauem palavuses vaevelda. Rublev püüdis teha kõik, et mängu pikendada, sest tal muud varianti polnud. “Ma püüdsin esimesel võimalusel ära lüüa ja liikusin palju, aga tema tegi sama. Tundsin, et ma ei jõua joosta ja ainus võimalus oli sundida teda rohkem jooksma kui ma ise. Aga tegelikult olime üsna võrdselt väsinud. Väga raske võit.”

Naiste üksikmängu veerandfinaal Arina Sabalenka (2) ja Qinwen Zhengi (Hiina, 23) vahel mängiti pisut varem, aga juba kell 12 kohaliku aja järgi oli väga palav. Kuid selles mängus erilisi seiklusi polnud, sest Sabalenka oma servi ei kaotanudki. Veelgi enam, hiinlannal polnud ühtki murdepalli ega kordagi seisu 40:40, sest üle kahe punkti ei kaotanud Sabalenka üheski servigeimis. Selles mängus kestis esimene sett veel vähem kui Medvedevi ja Rublevi kohtumises – 27 minutiga sai Sabalenka 6:1 võidu. Teises setis otsustas tema murre seisul 3:3 ja sett lõppes 6:4.

Sabalenka mängis seekord natuke kontrollitumalt, mida näitab tema äralöökide/lihtvigade vahekord 17/12. Reeglina on tal mõlemaid rohkem ja seda isegi 17-geimilises mängus nagu täna. Sest üks äralöök geimi kohta pole Sabalenka jaoks palju ja veelgi üllatuslikum on see, et ta ainult 12 korda eksis. Zhengil oli 13 äralööki ja 16 lihtviga.

Ööl vastu neljapäeva mängitakse mõlema üksikmängu viimased veerandfinaalid, kus on vastamisi Marketa Vondroušova (Tšehhi, 9) – Madison Keys (USA, 17) ja Carlos Alcaraz (Hispaania, 1) – Alexander Zverev (Saksamaa, 12). Neis mängudes suurimast kuumusest pääsetakse, ilmaennustuse kohaselt on New Yorgis kell 19 (Eestis kell 2), kui algab naiste kohtumine, sooja “ainult” 29 kraadi ja keskööl juba 25.