Austraalia Tenniseliidu tegevdirektor Craig Tiley, kes on ka koduse slämmiturniiri üks vastutavaid isikuid, loodab, et ei teostu kõige halvem stsenaarium, mille kohaselt Australian Open jääks ära.
Tiley ütles, et lähiajal on tal plaanis külastada nii US Openit kui ka Prantsusmaa lahtiseid meistrivõistlusi, et nende korraldamisest koroonaviiruse tingimustes õppust võtta. “Nad kavandavad kohustuslikku testimist, karantiini erinevaid tasemeid ja mängijate piiratud saatjaskonda. Ka meie stsenaarium näeb ette selliseid võimalusi, mistõttu peame nüüd jälgima, kuidas need toimivad,” ütles Tiley.
Austraallased planeerivad 2021. aasta turniiri pealtvaatajate ees, kuid piiratud arvuga – tribüünil jäetakse osa istekohti tühjaks. Eeldatakse, et tribüünile mahub umbes 50% tavalisest pealtvaatajaskonnast. “Kindlasti me ei saa kokku 821 000 huvilist, kes käisid vaatamas tänavust turniiri. Peamiselt tulevad fännid Victoria osariigist ja pisut teistest Austraalia osadest, aga võib-olla ka Uus-Meremaalt, kui nad leevendavad piiriületamise nõudeid,” ütles Tiley, kelle sõnul ei ole Euroopast või Ameerikast fänne oodata ning see poleks ka praeguses olukorras otstarbekas. Uus-Meremaa on hetkel peaaegu koroonavaba, kuid just sel põhjusel, et turvalist keskkonda hoida, on nad piiranud liikumist.
Victoria osariik, kus Melbourne paikneb, on hetkel kuueks nädalaks suletud, sest viimase 21 päeva jooksul on uute haigete arv olnud kolmekohaline. “Meie praegune sulgemine ei ole kohalikule rahvale hea, aga tuleviku suhtes lootustandev. Kui jõuame haigestumiste tippaja üle elada, hakkab olukord paranema,” oli Tiley optimistlik. Erinevus Euroopaga on ka selles, et Melbourne’is valitseb praegu talv, mis pole küll päris talv, aga 10-15 kraadine temperatuur on seal üsna tavaline.
Tiley sõnul püüavad Austraalia paremad tennisistid osaleda slämmiturniiril nii New Yorgis kui ka Pariisis, ehkki iga mängija võtab otsuse vastu individuaalselt. “Küsimus on ka selles, et kui nad pärast Ameerikas ja Euroopas mängimist naasevad Austraaliasse, tuleb neil kindlasti läbi teha kahenädalane karantiiniperiood, mis mõjutab nende treenimisvõimalusi,” ütles Tiley.
Australian Openi positiivseim stsenaarium näeb ette, et turniir toimub üldse piiranguteta ja negatiivseim variant on võistluse ärajäämine. Tiley eeldab, et tegelikkus on midagi vahepealset ja ka Australian Openi korraldajail tuleb nii-öelda “luua mull”, mille sees oleks umbes 4500 inimest: tennisistid, nende abipersonal, korraldusmeeskond, kohtunikud, pallipoisid ja teenindav personal. Kõigi liikumine toimuks ainult hotelli ja tennisekeskuse vahel spetsiaalse transpordiga.
2020. aastal Australian Openil vedas, et see sai läbi umbes kuu enne koroonaviiruse pandeemia suuremat hoogu. “Tõsi, tänavu tuli meil tegemist tulekahjude tõrjumisega, mis samuti seadis turniiri kahtluse alla. Kuid uue kriisi saabumist ei ennustanud tol hetkel miski,” ütles Tiley.