fbpx
Close

Australian Open algab eestlaste jaoks ööl vastu kolmapäeva

Fotomeenutus mullustest Austraalia lahtistest – isegi jääkott ei leevendanud Kaia Kanepi jaoks kuumust. / Foto: EPA/Scanpix

Ööl vastu kolmapäeva, kuid Mark Lajal pigem hommikul, alustavad kaks Eesti tennisist Austraalia lahtiste meistrivõistluste kvalifikatsiooni.

Tutvustame siinkohal nii Lajali kui ka Kaia Kanepi vastaseid, aga kuna Tennisnetil on traditsioon kirjutada eelvaateid ainult slämmide ja ATP/WTA turniiride põhitabeli kohtumistest, siis on tegemist pigem põgusa ülevaatega.

Lajal, kelle kohtumine prantslase Hugo Grenier’ga (ATP 179.) on kaheksanda väljaku neljas mäng, ei tohiks enne kella 6 mingil juhul alustada, pigem võib pakkuda Eesti meeste esireketi matši alguse ajaks kell 6.30 kuni 7.30. Mängud algavad Eesti aja järgi kell 1 (Melbourne’is kell 10) ja erinevalt tavaturniiride kvalifikatsioonist mängitakse slämmidel valikmängudes pikk otsustav sett, mitte tie-break 10 punktini. Seepärast võibki eeldada, et kolm mängu koos vaheaegadega kestavad üle viie tunni.

27-aastast Grenier’d võib nimetada aeglaseks arenejaks. Tema tõus edetabelis on 2016. aastast alates olnud sujuv, aga mitte kiire. Võrdluseks: kui Lajal tõusis TOP500 piirilt TOP200 sisse 14 kuuga, siis Grenier’l kulus selleks aega viis aastat (!) – 2016 septembrist 2021 oktoobrini. Samas vanuses kui Lajal praegu, oli prantslane alles 450. koha kandis.

Challenger-turniire hakkas Grenier võitma 2021. aasta sügisel ehk see aeg langes kokku tema jõudmisega TOP200 sisse. Nüüdseks on tal Challenger’idelt viis tiitlit, millest viimase teenis ta eelmise aasta juulis. Ta on aeg-ajalt saanud ka vaba- või otsepääsmeid ATP 250 turniiridele, aga pole edu seal saavutanud.

Mis aga Lajaliga võrreldes on Grenier’ eelis: ta on juba 10 korda osalenud suure slämmi kvalifikatsioonis ja kahel juhul selle edukalt läbinud. 2022. aasta Wimbledonis ja US Openil sai Grenier lisaks kolmele võidule kvalifikatsioonis võidu ka põhiturniiri avaringis. 2023 Prantsusmaa lahtistel pääses ta otse põhiturniirile, aga kaotas avaringis.

Kogemusi on tal seega Lajalist märksa rohkem, sest eestlane on pidanud vaid ühe mängu 2023 US Openi valikturniiril. Pärast 2022 US Openi 2. ringi pääsu kerkis Grenier maailma esisajasse, aga pidas seal vastu ainult kolm nädalat (parim koht 95.). Täpselt aasta tagasi oli ta juba 147. kohal. Ja eelmisel aastal ei võitnud Grenier slämmidel ühtki mängu – kolm korda kaotas kvalifikatsiooni avaringis ja neljandat korda juba mainitud Prantsusmaa lahtiste põhitabeli avaringis.

Kihlveokontorid arvavad, et Lajal on soosik. Mis siis, et vastane on edetabelis veerandsada kohta kõrgemal. Näiteks ennustusportaal Paf on Lajali võidukoefitsiendiks andnud 1,53 ja Grenier’le 2,50, mis tähendab, et eestlane on pisut rohkem kui 60-protsendiline soosik.

Meie naiste esireket Kaia Kanepi alustab varem, sest ta kohtub Storm Hunteriga (Austraalia, WTA 179.) 3. väljaku teises mängus, mis võiks kõige varem alata kell 2.30, aga pigem kella 3 paiku või pisut hiljem.

Koomiline on tõsiasi, et kui vajutate Australian Openi kodulehel nimedele, näitab statistika, et nii Kaia kui ka Hunter on maailma 175. reket. Tegelikult Kaia langes sellele kohale esmaspäeval, aga Hunter oli 175. kohal eelmisel nädalal. Ilmselt siis ühe (Kanepi) ranking on uuendatud, aga teise (Hunter) oma mitte.

Mis aga peamine: Hunter on praegu paarismängu maailma esireket. Tšehhitarid Barbora Krejcikova ja Katerina Siniakova, kes enam koos ei mängi, olid pikalt ees, aga praegu langenud isegi esikümnest välja. Muidugi ei aita paarismängu maailma parima staatus Hunteril Kaiat võita, tõestada tuleb paremust üksikmängus. Kaia võitis austraallannat 6:2, 6:2 täpselt aasta tagasi Adelaide’i turniiril, aga tol hetkel oli eestlanna ka edetabelikoha poolest palju parem.

Mullu võitis Kaia 17 ja kaotas 22 mängu, kuid suure osa võitudest sai ta ITF-i turniiridelt, millest ühel juulikuus ka tiitli võitis. Eestlanna allakäik sai alguse just mullu Melbourne’is, kui ta 35-kraadises palavuses eduseisust kaotas kohalikult tennisistile Kimberly Birrellile. Tookord oli loos hea, sest tegemist ikkagi põhiturniiriga, aga kvalifikatsioonis oleks võinud tulla ka kergemaid vastaseid kui Hunter. Teades, kui rahulik on Kaia, siis vaevalt tal enam meeles mõlgub, et ta aasta tagasi just austraallannale kaotas.

Praegu 29-aastase Hunteri mullune võitude/kaotuste bilanss üksikmängus on 24/15, aga temagi sai palju võite ITF-i turniiridel. Tiitli võitis ta kodumaal Burnie’s W60 turniiril, mis toimus vahetult pärast Australian Openit. Kuid ei saa jätta mainimata, et kolm võitu sai Hunter ka Prantsusmaa lahtiste ja Wimbledoni kvalifikatsioonis, mis tähendab, et ta pääses neil slämmidel ka üksikmängu põhiturniirile.

Hunter, keda tuntakse ka neiupõlvenime Sanders all, kerkis juba enne 20. sünnipäeva (2014) maailma edetabelis 202. kohale, aga siis läks mööda seitse aastat, enne kui ta TOP200 uksest sisse murdis. Viimasel kolmel hooajal ongi Hunter olnud maailma teise saja mängija, kelle parim koht 119. pärineb 2021. aasta oktoobrist. Muidugi on raske öelda, kui palju on pärast seda Hunteri edenemist mõjutanud keskendumine paarismängule. Võib-olla oleks ta ilma selleta jäänud esisaja piirile püsima, aga fakt on see, et silmapaistev üksikmängija (erinevalt Kanepist!) ei ole Hunter kunagi olnud. Tal on üksikmängus üldse kolm tiitlit ja need kõik ITF-i turniiridelt.

Kihlveokontorid näitavad, et Kaia on samuti soosik, aga Lajaliga võrreldes väiksem. Ennustusportaal Paf annab Kanepi võidukoefitsiendiks 1,79 ja Hunterile 2,02. Ainult napilt üle 50% on seega asjatundjate arvates Kaia võidušansid.

Lisame veel, et tänavu on Melbourne’is ilm mängijaile leebem. Kolmapäeval pakutakse päevasel ajal 22-24 kraadi ja järgmise kümne päeva jooksul 30 kraadi piiri kordagi ei ületata, aga see-eest on mõnel päeval isegi alla 20 kraadi. Suured sajud on nüüd möödas, aga mõnel päeval väiksemat vihma pakutakse.

Kui panite tähele, on üks huvitav kokkusattumus – nii Kanepi kui ka Lajali vastased on maailma edetabelis samal kohal. Aga nemad võivad olla, sest tegemist on ju erinevate edetabelitega.

scroll to top