Anett Kontaveit tuli kaotusseisust kiiresti välja ja alistas Jelena Ostapenko

Anett Kontaveit pärast võitu Jelena Ostapenko üle. / Foto: Reuters/Scanpix

Kuigi Peterburi WTA 500 turniiri poolfinaali algus oli kurjakuulutav, suutis Anett Kontaveit (2) tuua mängu pöörde ja alistada Läti esireketi Jelena Ostapenko (7) 6:3, 6:4.

Ostapenko oli eelmistes kohtumistes näidanud hirmuäratavad ründejõudu, ehkki stabiilsusest jäi tal tavapäraselt puudu. Täna algas aga mäng nii, et Ostapenko võitis esimesest 13st punktist 11 ja juhtis 2:0, 40:15. Selle servigeimi sai Ostapenko veel kätte, ehkki Anett juba geimi lõpus sai ka oma ründelööke maksma panna. Siis aga tuli täielik muutus ja esimene sett lõppes lausa “kinnise munaga”. Olulised olid Ostapenko kaks servigeimi. Ta juhtis 3:1, 30:0 ja 3:3, 30:0, aga kaotas mõlemad geimid.

Ostapenko on mängija, kes surve alla ei jää. See tähendab, et kui vastane saab initsiatiivi ja pääseb suruma, siis pigem peksab Ostapenko palli auti, kui hakkab kaitsma. Ja Anett kasutaski hästi ära vastase “hullu” strateegiat, milles puudub pikkade pallivahetuste mängimine. Seti lõpus ei olnud Anettil isegi enam suruda vaja, sest nüüd eksis Ostapenko juba ilma selletagi.

Kokku võitis Anett kaheksa geimi järjest, kuid eduseisul 2:0 servides sai ta järsku tunda vastase valusaid tõrjeid. Ostapenko ärkas ja vähemalt võrdsustada suutis mängu uuesti. Pärast mõlemapoolseid murdeid juhtis Anett ikka veel 3:2, aga siis sai Läti tennisist 15:40 seisult oma servigeimi kätte ja viigistas. Ostapenko oli nüüd peaaegu sama ohtlik nagu mängu algul, aga Anett ei andnud oma servigeimides grammigi järele ja võitis need kindlalt. Servides seisul 4:5 hakkas Ostapenko esimene palling tõrkuma ja teist servi ründas Anett edukalt. Ta lõi otse tõrjelt kaks punkti, neist teise matšpallilt ja mäng oligi läbi.

“Täna tuli mängu panna kogu energia ja võitlusvaim,” ütles Anett intervjuus. “Vastane mängis tõesti agressiivselt, aga üritasin ka ise olla nii agressiivne kui võimalik, kuid mitte üle forsseerida.” Intervjueerija ütles, et Anettist võib saada esimene välismaalane, kes on võitnud nii Moskva kui ka Peterburi turniiri, kuid muidugi vastas Eesti esireket, et ta ei ole veel midagi võitnud ja Mariaga (Sakkari – toim) tuleb raske mäng.

Statistika ei olnud taas korrektne. Kirjas olid äralöögid 38:29 Ostapenko kasuks ja lihtvead 16:41 Anetti kasuks. Kuid kokku liites annab see 124 punkti, ent mängiti ainult 114 punkti (62:52 Anettile)… Seega võime eeldada, et küllap jäi Ostapenko äralöökidega pisut peale ja tegi lihtvigu tunduvalt rohkem, aga need arvud olid väiksemad.

Teine tänane poolfinaal oli tunduvalt pikem. Kui Anett kulutas võitmiseks tund ja 11 minutit, siis Sakkari koguni 3 tundi ja 4 minutit, et alistada Irina-Camelia Begu (Rumeenia) 6:4, 6:7, 6:4. Seal mängiti ka hoopis pikemaid punkte. Paraku on Sakkari üks väheseid naistennisiste, kellel kolmetunnine mäng ei tohiks mõjuda, sest füüsiliselt (kaasa arvatud vastupidavuse osas) on ta üks maailma paremaid kui mitte parim. Kuid Anett on omavahelise 6:6 seisu juures kaks viimast matši võitnud. Ning mitte ammu – ühe septembri lõpus ja teise novembri keskel.

Endiselt jätkub Anetti võiduseeria siseväljakutel, mis nelja turniiriga kokku ulatub nüüd 19ni. Seetõttu avaldas WTA ka edetabeli, kes on siseväljakutel enim mänge järjest võitnud. Ülekaalukalt juhib Steffi Graf 43 järjestikuse võiduga, aga järgmised naised omavad 20-22 võitu. Seega, kui Anett võidaks Petetrburis ja mängiks veel ühe siseturniiri vähemalt poolfinaalini, oleks tema seeria pikkuselt kõigi aegade teine.