Taani on riik, mis pole tennisekaardil kuigivõrd silma paistnud ja kui lõpuks seal tipptegija kerkis, oli temagi Poola juurtega, kuigi Taanis sündinud. Nüüd käib aga Caroline Wozniacki jälgedes 19-aastane Clara Tauson (WTA 39.), kes ongi eeloleval ööl Anett Kontaveidi vastane Australian Openi 2. ringis.
Noorteklassis jõudis Tauson mõnes osas isegi Wozniackist ette. Näiteks tuli ta 13-aastaselt Taani täiskasvanute meistriks, aga Wozniacki oli selle tiitlini jõudnud 14-aastaselt. Siin on täielik analoogia Eestiga, kus Kaia Kanepi tuli meistriks 14-aastaselt, kuid Kontaveit kümme aastat hiljem veel aasta nooremana. 2019. aastal kerkis Tauson maailma neidude esireketiks ja sellega oli ta esimene taanlanna juunioride rankingu liidrina, sest Wozniacki oli piirdunud 2. kohaga. Noorte slämmiturniire võitsid nad võrdselt ühe.
Tauson, kes on sündinud aasta lõpul (21. detsember 2002) nagu ka tema homne vastane, tegi juunioride seas viimase täishooaja 2018, kui ta oli 15-aastane. Ta keskenduski tol hooajal noorteturniiride võitmisele, ehkki oli oma elu kolmandal täiskasvanute ITF-i turniiril Stockholmis (2017 november) jõudnud juba võita tiitli.
Noorteklassis oli 2018 Tausonile väga kõva aasta, ehkki kaasa aitas fakt, et mitmed tugevamad 2001-2002 sündinud juunuiorid (Anastassia Potapova, Amanda Anisimova, Marta Kostjuk) olid juba jõudnud noorte slämmitiitli võita ja läksid üle täiskasvanute klassi. Tauson mängis 2018. aastal 13 noorteturniiri ja võitis neist viis, lisaks jõudis ühel finaali. Ta tuli Euroopa U18 meistriks ja sügisel võitis Osakas A-kategooria turniiri selliselt, et loovutas kuues mängus ainult 8 geimi! Näiteks hilisemad noorte slämmivõitjad Elsa Jacquemot’ ja Robin Montgomery alistas Tauson vastavalt 6:0, 6:1 ja 6:0, 6:0. Lisaks võitis Tauson 1. kategooria turniirid Itaalias ja Kanadas. Ta mängis ka noorte Mastersil, kuid kaotas seal poolfinaalis Maria Camila Osorio Serranole ning tuli kolmandaks.
Noorte slämmiturniiridel Tauson 2018. aastal edu ei saavutanud, kuid selle “võla” kustutas ta järgmise hooaja algul, kui oli saanud 16-aastaseks. 2019 võitis Tauson Austraalias järjest 1. kategooria turniiri ja slämmiturniiri. Mõlemas finaalis alistas ta Leylah Fernandezi, kes praegu on täiskasvanute edetabelis Tausonist ees, aga seda peamiselt ühe turniiri ehk US Openi finaali arvelt. Kokku oli Tausoni seis Fernandeziga 3:1, aga Emma Raducanuga 2:0. Kui Tauson pärast Australian Openi tiitlit noorteklassis mängimise lõpetas, sai oma võidu kätte ka Fernandez Prantsusmaa lahtistelt.
Seega saame öelda, et täiskohaga hakkas Tauson täiskasvanute klassis läbilööki üritama aastal 2019, kuigi üks tiitel oli tal juba taskus, kuid sealt saadud punktid 2019. aasta alguseks maha võetud. 2019. aasta lõpuks oli Tauson peaaegu nullist kerkinud maailma edetabelis 265. kohale. Ta teenis sel hooajal neli ITF-i tiitlit, nende seas ka kaks võitu 60-tuhandelistel turniiridel, vastavalt Shenzhenis ja Meitaris (Iisrael).
2020. aastal ei olnud Tausoni tõus kuigi kiire, natuke üle saja koha ning ta paiknes aasta lõpuks edetabeli 152. positsioonil. Eks muidugi seda aastat lõhestas koroonaviiruse paus, kuid jäid ju 2019. aasta punktid ka Tausonile esialgu alles. Igatahes piirdus Tauson 2020. aastal kahe nõrgema (25 000 ja 15 000) ITF-i turniiri võitmisega, kuid juba sai esimesed mänguvõidud kätte ka WTA tasemel. Eriti võimas oli Tausoni võit Prantsusmaa lahtiste avaringis Jennifer Brady üle 6:4, 3:6, 9:7. Oli ju Brady vaid kolm nädalat varem mänginud US Openi poolfinaalis.
Tausoni läbilöök saabus kahtlemata mullu, kui ta võitis viis erineva tasemega turniiri, nende seas ka karjääri esimesed kaks WTA tiitlit. Alustanud aastat kahe võiduga WTA 25-tuhandelistel turniiridel, läks Tauson märtsis Lyoni WTA 250 turniirile maailma 139. reketina, kuid võitis seal alates kvalifikatsioonist seitse mängu järjest. Põhiturniiri avaringis alistas Tauson maailma 33. reketi Jekaterina Aleksandrova, veerand- ja poolfinaalis aga Camila Giorgi ja Paula Badosa, kes veel samal aastal võitsid hiljem WTA Masters 1000 turniiri, kuigi tookord olid nad edetabelis vastavalt 73. ja 81. kohal. Badosa kohta peaksime ju hästi teadma, kuhu ta hooaja lõpul jõudis. Pealegi ei kaotanud Tauson Lyonis ühtki setti.
Võit kergitas Tausoni esmakordselt esisajasse (96.). Pisut aega ta püsis sajanda koha piirimail, aga siis järgnes augustis võit WTA 125K (Challenger) turniiril Chicagos, kus ta finaalis alistas Raducanu, kes kohe kaks nädalat hiljem läks ja võitis US Openi. Septembrikuus võitis Tauson Luksemburgis teise WTA turniiri, mille käigus alistas esimest korda TOP30 tennisisti (finaalis Jelena Ostapenko). Samuti sai ta Luksemburgis teistkordselt jagu Aleksandrovast ja poolfinaalis olümpiahõbedast Marketa Vondroušovast.
Hooaja viimase tiitliga kerkis Tauson juba TOP50 sekka (48.), kuid edu polnud sellega veel läbi, sest oktoobri lõpul jõudis taanlanna Courmayeuri WTA turniiril finaali, kus kaotas Donna Vekicile. Alistatute seas oli aga Ljudmilla Samsonova (tollal WTA 42.), kes kohe järgmisel nädalal tegi suurepärase esituse Billie Jean King Cupi finaalis. Tänavust aastat alustas Tauson maailma 44. reketina, aga Melbourne Summer Set 2 turniiril veerandfinaali jõudmine aitas edetabelis veelgi tõusta. Ja muidugi fakt, et nii eelmise aasta lõpus kui ka tänavuse algul hakkasid paljudel lähirivaalidel punktid ära langema, kuid Tausonil pole varasemast suurt midagi kaotada.
Slämmiturniiril mängib Tauson nüüd viiendat korda ja neist neljal korral on ta avaringis võitnud, kuid alati 2. ringis kaotanud. Tauson on näidanud kohati väga head tennist, aga Anett Kontaveidi tasemel tippmängijatega on ta kohtunud väga harva, eelmisel aastal näiteks kaotas ta maailma esireket Ashleigh Bartyle 1:6, 5:7. Sellepärast ei olegi alust arvata, et Tauson võiks võita Anetti, ehkki taanlanna teatud šanssidega tuleb arvestada. Tauson on ikkagi tõusev täht ja küllap ta ühel päeval jõuab ka oma esimese võiduni maailma esikümne tennisisti üle.
Kihlveokontorid ongi Anetti šansse pisut vähendanud võrreldes avaringi matšiga Katerina Siniakova vastu. Ennustusportaal Paf annab Anettile võidukoefitsiendiks 1,25 ja Tausonile 3,95, see on täpselt 75-protsendiline võiduvõimalus. Võrdluseks on näiteks Iga Swiatekit (Poola, 7) Rebecca Petersoni (Rootsi) vastu peetud lausa 90-protsendiliseks favoriidiks (koefitsient 1,08). Mänguliselt on Tausoni stiil sarnane Anetti omaga – mõlemad üritavad tagajoonemängus äralööke ja võimsuse poolest ei jää taanlanna palju alla. Kuigi Tauson näib väliselt olevat ehk veidi ülekaalus, pole see tema liikumist kuigivõrd pärssinud.
Mäng algab Margaret Court Arena’l kell 2 öösel Eesti aja järgi. Vihmaohtu ilmaennustuse põhjal ei ole ja kuumus hakkab nüüd Melbourne’is liiga tegema. Ilmselt mitte veel homme, aga nädalavahetuseks võib oodata 35-kraadist palavust.