fbpx
Close

EELVAADE | Eesti sügavas öös: Kaia Kanepi kohtub paarismängu maailma tipuga

Kaia Kanepi pärast oma seni viimast võitu suure slämmi turniiril. / Foto: AFP/Scanpix

Ajakava ei olnud seekord Eesti tennisesõpradele armuline, sest Kaia Kanepi kohtub Australian Openi avaringis Barbora Krejcikovaga (Tšehhi, WTA 127.) eeloleval ööl kella 3.30-4 paiku algavas mängus.

Tõsi, läheme kohe selle võimaluse juurde, et seda kohtumist ei pruugi üldse esmaspäeval toimuda, sest Melbourne’i ilmaprognoos on üsna troostitu. Vihm peaks seal algama kohaliku aja järgi öösel (ehk siis meie aja järgi juba nelja-viie tunni pärast) ja kuigi kella 11-15 (taas kohalik aeg, siis mängib ka Kaia) paiku on vihm hõredam ja võib-olla peab ka pausi, pole lootused kuigi suured.

Krejcikova võib olla paljudele meie tennisesõpradele üsna tundmatu tennisist – eriti siis, kui nad ei tunne huvi paarismängu vastu. Ega Krejcikova polegi olnud kunagi üksikmängu esisajas, tema parim koht (115.) pärineb eelmise aasta juulist. Kuid detsembris 24-aastaseks saanud tšehhitar oli 2018. aasta sügisel ja veel järgneva aasta jaanuari esimesel nädalal paarismängu maailma esireket koos oma kaasmaalanna Katerina Siniakovaga. Kuna nad mängisid kõigil turniiridel koos, oli neil ka edetabelipunkte sama palju ja esikoht jagamisel. Põhjus, miks nad maailma parimateks tõusid, oli lihtne – Krejcikova ja Siniakova võitsid 2018. aastal nii Prantsusmaa lahtised kui ka Wimbledoni. Tänase seisuga on Krejcikova maailma paarismängu edetabelis 13. kohal.

Kuid noorteklassis oli Krejcikova ka väga tugev üksikmängija, ehkki Kanepi saavutustele jäi ta ikkagi alla. Parem on ehk Krejcikovat võrrelda hoopis Anett Kontaveidiga, kes on ju tšehhitari eakaaslane – vaid kuus päeva Krejcikovast noorem.

Nii Kontaveidi kui ka Krejcikova parim koht maailma juunioride edetabelis oli kolmas, kuid siin on üks erinevus – Anett tegi ilma ja kerkis noorte maailma kolmandaks 2012. aastal, kui ta jõudis kahel slämmiturniiril poolfinaali ja ühel finaali (olles lisaks eelneva aasta lõpus võitnud Orange Bowli), aga Krejcikova oli parim oma juunioride klassi viimasel aastal ehk 2013. Tol hooajal võitis ta kolm juunioride slämmiturniiri, aga seda taas paarismängus ja juba siis koos Siniakovaga, kes omakorda on Krejcikovast viis kuud noorem. Kuid üksikmängus tuli Krejcikova 2013. aastal U18 Euroopa meistriks ja tegis samal turniiril duubli, sest võitis Siniakovaga ka paarismängu. Huvitav on veel lisada, et kui Siniakovaga on Anett kohtunud kahel juunioride slämmiturniiril (seis 1:1), siis Krejcikovaga ta ei läinudki vastamisi.

Täiskasvanute klassis aga kahe tšehhitarist paarilise seis muutus. Siniakova jõudis paari aasta jooksul esisajasse ja viimastel hooaegadel ka TOP 50 sekka, ent Krejcikoval see ei õnnestunud, kuigi teda juhendas Tšehhi tennise üks paljudest suurtest kuulsustest – Jana Novotna. Kahjuks lahkus Novotna raske haiguse tagajärjel 49-aastasena 2017 novembris ning treeneritöö oli ta juba jätnud pisut varem, kui kasvaja tunda hakkas andma. Praegu juhendab Krejcikovat Petr Kovacka, kes on Tšehhis ka tuntud treener.

Nii ei ole ka päris õige öelda, et Krejcikova pühendus viimastel hooaegadel ainult paarismängule – lugu on lihtsalt selles, et tippturniiridele ta oma edetabelikohaga ei pääsenud ja kui Siniakova tegi neil võistlustel kaasa mõlemas mänguliigis, siis Krejcikova ainult paarismängus. Nii ei saanud ta samal ajal üksi mõnel väiksemal turniiril üritada, sest pidi ju “suurt kala püüdma” (ja tegi seda õnnestunult!) paarismängus.

Siiski on Krejcikova võitnud üksikmängus tervelt 14 ITF-i turniiri, millega ta on täpselt viigis oma öise vastase Kanepiga. Kuid Kaial on lisaks neli WTA turniirivõitu, mis Krejcikoval mõistagi puuduvad. Vaid ühe korra on Krejcikova jõudnud üksikmängus WTA turniiri finaali – 2017. aastal Nürnbergis. Ent mullu võitis Krejcikova koguni neli ITF-i turniiri, mis kergitasidki ta suvel edetabelis 115. kohale. Suure slämmi põhiturniiril mängib Krejcikova alles teist korda – seni oli ta 16 korda alustanud kvalifikatsioonist, aga selle läbinud vaid 2018. aastal Roland Garrosis. Krejcikova ongi pigem liivaväljakute mängija – sellel kattel on ta oma 14st ITF-i turniirist võitnud 13.

Spordiennustaja Peep: Kaia hea koefitsient kutsub panustama!

Omavahel pole Kanepi ja Krejcikova kordagi kohtunud. Suur osa Kaia karjäärist möödus muidugi vastase omast varem, aga viimasel ajal on mõlemad suhteliselt harvemini WTA turniiridel kaasa löönud. Seepärast pole varasemast ajast eelolevale mängule midagi “kaasa tuua”, ka spordiennustajad peavad leppima, et sellest nad abi ei saa.

Kuid kihlveokontorid peavad ju ikka oma koefitsiendid sellele mängule asetama ning panuseid vaadates on tegemis Australian Openi ühe võrdsema avaringi mänguga. Nimelt annab ennustusportaal Paf Kaia võidukoefitsiendiks pühapäevalõunase seisuga 1,84 ja Krejcikovale 1,96. Meenutame, et treener Harri Neppi ütles Tennisnetile, et Kaia vorm on tema jaoks hetkel küsimärk, aga kui ta on tavapärases hoos, siis ei pruugi maailma 26. reket Jekaterina Aleksandrova (Kaia võimalik vastane 2. ringis) talle isegi ohtlikuks osutuda. Tõsi, Kaia treener Dušan Vemic ütles intervjuus Postimehele, et tema hoolealuse vorm on päris hea. Eelkõige on tähtis, et Kaia on terve.

Nii peavad ka ennustajad lähtuma eelkõige sellest, kui tugev on Melbourne’is Kaia. Uskuda temasse või mitte? “Ikka uskuda!” ütles spordiennustaja Peep. “Mul ei ole kahtlustki, et kui Kaia mängib sama hästi nagu enamikel eelmise aasta turniiridel, siis ta võidab Krejcikovat. Selge see, et päris kindel selles olla ei saa, aga kui koefitsient on 1,84, siis võib raha tema peale panustada.”

Loodame, et saame seda kohtumist näha eeloleval ööl, aga kui loo alguse juurde tagasi minna, siis võib juhtuda ka nii, et paneme äratuskella helisema, aga mängu ei toimugi. Pöidlad pihku!

scroll to top