Seoses sellega, et maailma esireket Novak Djokovic (Serbia) sai täna Madridi tenniseturniiri veerandfinaalis loobumisvõidu (inglise keeles walkover) Marin Cilicilt (Horvaatia, 9), on võimalus pisut seda terminit selgitada.
Tegelikult ei ole walkover üldse tennisetermin. Kui keegi kujutas ette, et tennises pidi vanasti jalutama korra üle väljaku, et loobumisvõitu kätte saada, siis nii see tegelikult ei olnud. Termin võeti kasutusele 1829. aastal paralleelselt nii spordis kui ka valimistel ja üldreeglina tähendas seda, kui võistlejaid (valimisel kandidaate) oli ainult üks. Tänapäeva mõistes tähendab loobumisvõit ainult ühe kohtumise võitmist, mitte vastaste täielikku puudumist.
Piltlikult tekkis see mõiste hobuste võiduajamisel, kui ainult üks traavel koos ratsutajaga saabus kohale ning sel juhul pidi ta raja siiski läbima. Ehk siis põhimõtteliselt võis hobune seda teha jalutades. Miks aga juhtus suhteliselt tihti, et mõnes jooksus ülejäänud hobuste omanikud või ratsutajad loobusid? Võiduajamiste algaastatel sai rahalise auhinna ainult võitja ja kui mõne kiire hobuse konkurendid arvasid, et neil niikuinii pole võidulootust, ei hakanud nad raha võistluse osavõtuks kulutama.
Olümpiamängudel juhtus 1908. aastal selline lugu, et kohtunike otsusel tuli 400 m finaal uuesti joosta ning protestiks eelmise jooksu tühistamise vastu kaks võistlejat loobusid ja britt Windham Halswelle pidi kuldmedali saamiseks finaali korduse üksi läbi jooksma.
Eestis on kogu aeg kasutatud spordis sõna “loobumine” ja seetõttu pole asutud kasutama otsetõlget ega nimetatud seda üle- või läbijalutamiseks. Kuid inglise keeles on walkover’i kasutamine pigem laienenud. Cambridge’i sõnaraamatus on näitena toodud selline lause: “Tänane debatt oli sisuliselt walkover“. Ei teagi, kuidas seda otse eesti keelde tõlkida, aga mõte on selles, et kuigi debatil mõlemad pooled vaidlesid, olid ühe argumendid nii nõrgad, et teine võitis sisuliselt vastupanuta. Lause võiks siis kõlada nii: “Tänasel debatil oli üks pool puhtalt üle”.
Aga tenniseharrastajatele võiks ikka nalja pärast soovitada: kui teie vastane annab loobumisvõidu, siis minge ja jalutage korra üle väljaku!