fbpx
Close

5. katkend. “Tennisevanemate käsiraamat”: Võistlushirmu sümptomid ja põhjused

– Tennisevanemate käsiraamat. I osa” / Foto: Indrek Raudkivi

Tennisnet avaldab viimase katkendi Frank Giampaolo betsellerist “TENNISEVANEMATE KÄSIRAAMAT”.  Käesolev katkend räägib meile võistlushirmu sümptomitest ja põhjustest.

Raamatu I osa on ilmumas lähipäevil. Seega nii tennisega seotud inimestel kui tennisesõpradel laiemalt on võimalik lugeda see huvitav raamat ka tervikuna läbi.

VÕISTLUSHIRMU SÜMPTOMID JA PÕHJUSED 

Esinemishirmu spekter on üsna lai. On sportlasi, kelle puhul tundub, et nemad ei karda küll mitte midagi – ja mõne teise puhul tundub jälle, et pole asja, mida nad ei karda. Enamikul neist on oma isiklikud ärevuse vallapäästjad, mis tuleb kindlaks teha ja üle vaadata. Kui te kahtlustate, et teie lapsel on probleeme ülemäärase esinemishirmuga, on aeg selle enim levinud ilmingud üle vaadata. Kui teie sportlase eneseusu puudumine ületab tema tegelikud oskused, võitleb ta esinemishirmuga, mis on osa mängu emotsionaalsest arengust.

„Emotsioonide arendamine on täpselt sama tähtis kui löögitehnika lihvimine.“

Allpool loetlen esinemishirmu sümptomite neli kategooriat. Kui tunnete kahtlust, et teie lapse hirm võistlemise, vastasseisu või ebaõnne ees mõjutab tema sooritust, on ilmselt aeg kutsuda kokku tema treenerid ja korraldada emotsioonide treening. Paluge lapsel lugeda allpool toodud sümptomeid ja märkida, milliseid neist ta matšipäeval tunneb. Koostage iga probleemi ületamiseks uus tegevuskava.

Matšipäeva sümptomid

Füüsilised sümptomid:

¨  Pinnapealne ja kiire hingamine

¨  Suurenenud lihaspinge kogu kehas

¨  Suurenenud higistamine

¨  Uimane olek ja nõrkus põlvedes

¨  Tunne, et teie keha on küll väljakul, ent meel kusagil mujal

Vaimsed sümptomid:

¨  Suutmatus keskenduda ühele punktile korraga

¨  Ülemõtlemine (lämbumistunne)

¨  Alamõtlemine (paanika)

¨  Korduvad mõtted läbikukkumisest

¨  Muretsemine, mida teised tema matšist arvavad

¨  Kinnisideed tuleviku tabelikohtade ja eduga seoses

Emotsionaalsed sümptomid:

¨  Kahtlemine iseendas, kas löögid võivad paista „tõukamisena“

¨  Kahtlemine vastupidavuses ja jõus, mida näitab lohakas löögivalik (et punktid enneaegselt lõpetada)

¨  Närvilisus, kõhklev ja hirmunud esinemine

¨  Stress kontrollile allumatute muutujate üle

¨  Ei võta aega selleks, et käesolevat hetke nautida

Käitumuslikud sümptomid:

¨  Matšipäevade rutiinide ja rituaalide täitmata jätmine

¨  Kiirustamine ja kiire kõnd

¨  Jonnihood, reketiraksutamine või mõttetu kiire kõnd/mäng

¨  Palli löömise peamiste funktsioonide unustamine

¨  Laseb vastasel või olukorral oma mängu kiirust kontrollida

Lahendused ja ravi

Igal isiksusel on just talle eriomane frustratsioonitaluvus. Seega võib julgelt öelda, et sümptomid ja ravi on samuti igaühe puhul personaalne. Allpool on loetletud ärevuse vähendamise strateegiad, mida õpetan oma õpilastele, et nad stressi haldamisega toime tuleksid. Planeerige aega, et saaksite oma meeskonnaga arutada neid 6 võistlushirmu kõrvaldajat.

1) Ettevalmistused enne mängu on väga olulised. Enne iga matši valmistage hoolikalt ette kõik löögid, mustrid, kogu füüsis ja meeleseisund. Tipptasemel professionaalidel on välja kujunenud konkreetne rutiin, mida nad enne ja pärast matše läbi teevad.

2) Hoidke oma enesehävituse märkmed käepärast. Vaimse ettevalmistuse peatükis oli kümnest punktist koosnev „enesehävituse lahendused“ nimekiri.

3) Lämbumistunde ja paanika vältimiseks tuleb kõigepealt selgeks teha, mida kujutavad endast puuduliku erutuse, ideaalse soorituse ja üleerutuse seisundid.

4) Emotsionaalne sitkus tähendab hetkest üle olemist. Selline meeleseisund nõuab kolm kuud harjutamist viisil, mida mängijalt väljakul oodatakse, selle asemel, et tuhandeid palle edasi-tagasi lüüa.

5) Jätke meelde lühend WIN – What, Important, Now (mis on praegu tähtis). Koostage mängu mudel ning keskenduge sellele, mis on praegu kõige olulisem, alates matši eelsetest rituaalidest kuni matši iga punktini ja lõpuks matšijärgsete rituaalideni välja.

6) Valmistuge igal võimalikul viisil – tehniliselt, füüsiliselt, emotsionaalselt ja vaimselt.

Tehniline ettevalmistus: Tööriistakastis olevaid põhilööke ja teiseseid lööke harjutatakse eelnevalt ning ihutakse turniiri jaoks teravaks.

Füüsiline ettevalmistus: aeroobne ja anaeroobne võimekus peavad olema valmis pikaajaliseks pingutuseks, et võita kuus matši järjest.

Emotsionaalne/keskendumist parandav ettevalmistus: eelnevalt paika pandud protokoll/lahendused on läbi arutatud ja arendatud, et ükskõik millises kriisisituatsioonis hakkama saada.

Vaimne strateegia ja taktika: eelnevalt paika pandud mustrid, et tulla toime kõiki nelja tüüpi esindavate vastastega ning tuua nad nende mugavustsoonist välja.

„Parim viis võistlushirmu alistamiseks on sellest suuremaks kasvada.“

scroll to top