Vanameister vs hooaja komeet: US Openi finaalis kohtuvad Serena Williams ja Bianca Andreescu

Bianca Andreescu. / Foto: AFP/Scanpix

Tänavune US Openi naiste üksikmängu finaalipaar on erakordne, sest Serena Williams võitis oma esimese US Openi, ühtlasi oma esimese slämmiturniiri, kui Bianca Andreescu polnud veel sündinudki!

Tänavusel turniiril kaheksandana asetatud Williams sai sellega hakkama aastal 1999, aga Andreescu (15. asetus) tuli ilmale 2000. aasta juunis. Muide, finalistide vanusevahe (natuke vähem kui 19 aastat) ei ole naiste üksikmängu slämmiturniiride ajaloo suurim. 1919. aasta Wimbledoni finaalis kohtus 40-aastane Dorothea Lambert-Chambers Suzanne Lengleniga, kes paar päeva enne finaali sai 20-aastaseks. Võib-olla on mõni sarnane finaalipaar veel, aga selleks peab põhjalikult ajalugu uurima.

Andreescu võistles US Openi põhiturniiril alles esimest korda. Ta pole siiski ainus, kes on debüüthooajal jõudnud turniiri finaali, sest 1997. aastal sai sellega hakkama Venus Williams, kes tänavugi veel kaasa tegi.

Nüüd aga poolfinaalidest. Williams alistas Elina Svitolina (Ukraina, 5) näiliselt kergelt 6:3, 6:1, kuid mängu algus oli ameeriklanna jaoks kõike muud kui kerge. Kui Williams juhtis seisul 4:1, oli ta ühe oma pallingugeimi võitnud nulliga, aga ülejäänud neljas geimis oli Svitolina kaks korda ees 40:0 ja kaks korda 40:15, kuid võitis neist ainult ühe. Ukrainlanna jättis kokku kasutamata 12 geimpalli, millest pooled olid murdepallid vastase servil ja ülejäänud oma servil seisul 0:1. Nii et 4:1 võinuks juhtida hoopis Svitolina. Seti lõpus Svitolina hoidis oma pallingut, aga Williamsil polnud ka vaja enam pingutada, sest piisas oma servigeimide võitmisest.

Serena Williams. / Foto: AFP/Scanpix

Williams ongi ennast iseloomustanud kui slow starter ehk siis eesti keeles öelduna läheb aeglaselt käima. Ka Svitolina ütles hiljem, et viis esimest geimi otsustasid mängu. “Pärast seda sai ta hakata vabamalt mängima,” ütles ukrainlanna. “See, mida ta on saavutanud, on uskumatu. Igaüks unistab sellest, aga ainult tema on ära teinud.”

Teises setis oli ameeriklanna juba vääramatu, ta kaotas esimese geimi nulliga ja siis võitis kuus järjest. Tagajoone pallivahetustes sai Svitolina pikka aega hakkama võrdselt, aga lõpus tekkis tal juba lootusetuse tunne ning siis ta enam vastu panna ei suutnud. Lihtvigu tegi Williams seekord 20, mis oli osaliselt Svitolina teene. Kuid 34 äralööki 66st võidetud punktist on ikka muljetavaldav. Svitolina tegi 11 äralööki ja 17 lihtviga. Ässade arv oli üpris võrdne (Williams 6, Svitolina 5), kuid ameeriklanna võitis esimeselt pallingult 86 ja Svitolina ainult 57% punktidest.

Andreescu alistas Belinda Bencici (Šveits, 13) 7:6, 7:5, kuid mõlemas setis oli juhtiva pool šveitslanna. Andreescu sai juba Indian Wellsi turniiril, mille ta võitis, tuntuks erakordse võitlejana rasketes seisudes. Kui Angelique Kerber kaotas Andreescule Indian Wellsi finaalis ja seejärel uuesti Miami turniiri 3. ringis, ütles ta pärast kohtumist: “You are the biggest drama queen ever!” Ehk siis: sa oled kõigi aegade suurim draamakuninganna (teisisõnu teeskleja). Kerber pidas silmas, et Andreescu võttis Miamis arstipausi ja andis igatpidi mõista, et on omadega läbi, aga siis näitas suurepärast mängu. Võib-olla Kerberil ei olnud õigus, sest järgmises ringis Anett Kontaveidi vastu andis Andreescu poole mängu pealt loobumisvõidu ja siis pidas pika vigastuspausi.

Ent möödunud ööl šokeeris Andreescu Bencicit, kes mitte kuidagi ei suutnud eduseise kasutada. Esimene sett läks tie-break’i, kuid Bencicil oli enne seda kuus, aga Andreescul mitte ühtki murdepalli. Oma viimase, kuuenda murdepalli teenis Bencic seisul 5:4, mis oli ka settpall. Otsustava spurdi tegi Andreescu aga seisul 5:6, 15:30, kui ta võitis kaheksa punkti järjest, minnes tie-break’is 5:0 ette. Bencic polnud veel murtud, ta sai 5:3 järele, aga Rumeenia päritolu kanadalanna võitis 7:3.

Teine sett pidi olema Bencici oma, sest lõpuks hakkas ta Andreescu serve edukalt murdma. Kuigi Bencic loovutas ka ühe oma pallingugeimi, tegi ta ise kolm murret ja juhtis 5:2. Aga siis algas Andreescu show. Seekord Bencic settpalli ei teeninudki, sest neli geimi järjest võitis kanadalanna kindlalt. Seisul 5:6 servis taas Bencic. Ta päästis kaks matšpalli, teenis siis geimpalli, et viia mäng taas tie-break’i, aga Andreescu lõpetas kolme punktivõiduga järjest.

“Kui keegi oleks mulle aasta tagasi öelnud, et sa saad US Openi finaali, oleksin talle vastanud, et ta on hull,” ütles Andreescu pärast Bencici alistamist. Ülevaated kirjutavad, et Andreescu “ajastus” on uskumatu – ta hakkab eksimatult mängima siis, kui seda kõige rohkem on vaja, oskab taset tõsta õigel hetkel. Selline mäng masendab ka vastast, kes kuidagi ei suuda aru saada, miks ta šansse ei kasuta.

Kuna Tennisnet kirjutab homme finaalieelse tutvustuse, siis räägime rohkem mõlema finalisti tänavustest tulemustest ja hindame võimalusi. Esialgu võtame teadmiseks, et kohtuvad vanameister ja hooaja komeet.