Thiem alistas Federeri ja astus sammu poolfinaali suunas

– Dominic Thiem / Foto: AP/Scanpix

Londonis algas pühapäeval ATP finaalturniir, kus Björn Borgi alagrupi avavoorus sündis ka väiksemat sorti üllatus, kui Dominic Thiem (Austria, 5) alistas Roger Federeri (Šveits, 3) 7:5, 7:5.

Arvestades meeste varasemaid omavahelisi mänge, ei saa seda tulemust siiski üllatuseks pidada, sest pärast tänast võitu juhib Thiem omavahelistes mängudes Federeri vastu 5:2. Tõsi, kõvakattel oli seni kolmest mängust kaks võitnud Federer, aga tänavu jäi Indian Wellsis peale Thiem.

Austerlane alustas hästi ja murdis Federeri servi kohe esimeses geimis, aga šveitslane sai murde peagi tagasi seisuks 2:2. Seejärel hoidsid mõlemad pallingut üsna kindlalt, kuni seisul 5:5 murdis Thiem uuesti ja nüüd otsustavalt. Teises setis oli paar põnevat geimi, aga seisuni 5:5 siiski midagi ei juhtunud, kuni Thiem murdis Federeri servi koguni nulliga! Kõik ei olnud veel läbi, sest viimases geimis teenis Federer kaks murdepalli, aga ei kasutanud neid.

Statistiliselt oli Federer esimeselt servilt parem kui vastane. 20-kordne suure slämmi turniiride võitja lõi viis ässa, ei teinud ühtki topeltviga (Thiem vastavalt 1 ja 1), lõi esimest servi sisse 69% (Thiem 65%) ja võitis esimeselt pallingult 70% punktidest (Thiem 64%). Aga miks austerlane siis võitis? Sest teiselt pallingult teenis ta kaheksa punkti rohkem kui Federer (õnnestumisprotsent vastavalt 64 ja 48) ning kokku jäi peale viie punktiga, seega just see paremus otsustas.

Esialgu meeste endi kommentaare veel pole, kuid fännid on kommenteerinud, et pigem Federer kaotas kui Thiem võitis, sest šveitslane ei mänginud oma parimat tennist. Kuid samas kirjutatakse ka sellest, et Thiem on traditsiooniliselt Federerile ebameeldiv vastane ja on võitnud kõik tasavägised mängud – näiteks tänavu enne kohtumist ATP finaalturniiril olid tulemused Thiemi kasuks 3:6, 6:3, 7:5 ja 3:6, 7:6, 6:4 (täpselt sama tulemusega oli Thiem võitnud ka Stuttgardi muruturniiril 2018. aastal). Samas oli Federer mullu siinsamas Londoni finaalturniiril võitnud Thiemi koguni 6:2, 6:3, nii et mingil viisil oli ta ikkagi favoriit.

Päeva esimene mäng Borgi alagrupis polnud üldse põnev, kui Novak Djokovic (Serbia, 2) alistas Matteo Berrettini (Itaalia, 8) 6:2, 6:1. Alates seisult 2:2 esimeses setis ei võitnud itaallane enam ühtki oma pallingugeimi, saades teises setis ainsa geimi Djokovici pallingul. “Tema tõrje oli uskumatu – parim, mida ma eales näinud. Olen palju õppinud Rogerilt ja Rafalt, kuid püüan õppida nüüd ka temalt,” ütles Berrettini, kes seni polnud Djokoviciga väljakul kordagi kohtunud.

Esmaspäeval kohtuvad Andre Agassi nimelises alagrupis Eesti aja järgi kell 16 Daniil Medvedev (Venemaa, 4) – Stefanos Tsitsipas (Kreeka, 6) ja kell 22 Rafael Nadal (Hispaania, 1) – Alexander Zverev (Saksamaa, 7). Meenutame, et Zverev on turniiril tiitlikaitsja.