Prantsusmaa lahtiste meistrivõistluste meeste üksikmängu finaalis kohtuvad Rafael Nadal (Hispaania, 5) ja Casper Ruud (Noora, 8). Finaal tõotaks tulla justkui Taaveti ja Koljati duell, sest 13-kordne Roland Garrosi tšempion Nadal on sel turniiril ikka tõeline hiiglane.
Kuidas peaks Nadal finaali kaotama, kui ta seni on võitnud Pariisis 13st finaalist 13? Need üksikud (kokku kolm) kaotused, mis ta Prantsusmaa lahtistel on saanud, leidsid aset turniiri varasemas staadiumis. Aga samas peab ju ükskord ka see rida otsa lõppema?
Ent spetsialistid kindlasti ei näinud Ruudi selle mehena, kes peaks finaalis liivaväljakute kuningale vastu astuma. Ja kui aus olla, ega kuningat ennastki kõige suuremaks soosikuks loetud. Nüüd on Nadal aga tulnud raskemast tabelipoolest läbi ja Ruud peaks justkui olema lihtsam saak kui näiteks Novak Djokovic (Serbia, 1) veerandfinaalis. Ruud on esikümne mängija, kelle kohta käibib väljend “vaga vesi, sügav põhi”. Ta on hea mängija, aga väliselt mitte nii efektne kui näiteks Carlos Alcaraz (Hispaania, 6) või Stefanos Tsitsipas (Kreeka, 4). Aga Ruudil on läinud hästi, sest tugevamad vastased koristati tema teelt. Finaali jõudis norralane nii, et edetabeli põhjal kõige kõvem mees, kelle ta alistas, oli Hubert Hurkacz (Poola, 12).
Nadali vastane reedeses poolfinaalis oli Alexander Zverev (Saksamaa, 3), kes turniiri võitmise korral tõusnuks maailma esireketiks. Mõlemal olid esimeses setis oma võimalused võiduks, aga lõpuks tõmbas pikema kõrre Nadal, kes tegi tie-break’is imet. Mis aga juhtus enne? Nadal oli murdega taga, kuid läks seisul 2:4 ette 5:4 ja järgmises maratongeimis omas kolme matšpalli. Kuid võitis siiski Zverev viiendalt geimpallilt ja nüüd oli vene päritolu sakslane juba see, kes oli pääsenud ja seetõttu psühholoogiliselt eelisseisus. Tundus, et nii lähebki – Zverev juhtis tie-break’is 6:2. Nadal võitis oma servil nüüd punkti, aga vaja oli võita kaks ka vastase servil. Ja hispaanlane tuli sellega toime! Ta pääses ette 7:6 ja pärast nelja settpalli päästmist realiseeris ise kolmanda võimaluse (kokku kuuenda) seisuks 10:8.
Teine sett oli uskumatu ja kahjuks kurva lõpuga. Seisuni 4:5 Nadali servil oli ainult Zverevil õnnestunud üks pallingugeim võita, aga nüüd oli Nadali kord servida ja esmakordselt selles setis ta hoidis pallingut. Taas jõuti tie-break’i, aga seda ei toimunudki. Nimelt seisul 5:6, kui Nadal võitis oma servil viimase punkti, sai Zverev väliselt väga jubeda vigastuse – ta väänas hüppeliigest niimoodi, et selle olukorra kordust ei tahaks nõrganärvilised vaadata. Pärast ravi naasis Zverev väljakule karkudega ning õnnitles Nadali võidu ja finaalipääsu puhul.
Nadal oli väga kurb, et niimoodi võitis. “Ausalt, tunnen talle kaasa, ta mängis uskumatu turniiri. Tean, kui palju ta võitleb, et võita oma esimest suure slämmi turniiri ja see hetk oli väga õnnetu. Kuid olen kindel, et kunagi ta võidab slämmiturniiri ja mitte ainult ühe, vaid rohkem. Soovin talle kiiret paranemist,” ütles Nadal. “Loomulikult on Roland Garrosil finaalipääs olnud minu unistus, aga ma poleks soovinud, et mäng niimoodi lõpeb. Nägin äsja, kuidas Sascha riietusruumis nuttis ja see oli ka minu jaoks raske.”
Statistika pole võib-olla õnnetult lõppenud mängu juures oluline, aga nii palju edastame, et esimeselt servilt teenis Nadal 58 ja Zverev 56% punktidest, seda on ikka väga vähe. Zverev patustas ka 8 topeltveaga, kuid Nadal tegi ainult ühe.
Ruudi vastane Marin Cilic (Horvaatia, 20) oli välja lülitanud kaks venelast ja Daniil Medvedevi (2) väljalülitamine kolme kiire setiga oli lausa fenomenaalne. Andrei Rubleviga läks põnevaks, aga nüüd oli Cilic fenomenaalne otsustava seti tie-break’is, mille võitis 10:2. Tundus, et kui Cilic selliseid mehi alistab, ei ole ka Ruud talle keeruline vastane. Kuid Cilicit jätkus ainult kaheks setiks. Avaseti ta võitis 6:3 pärast kaht murret ja teine sett oli täiesti võrdne, ent Ruud realiseeris seal kahest murdepallist ühe, kuid Cilic neljast mitte ühtki.
Seega ainus murre kallutaski vaekausi Ruudi kasuks, aga alates kolmandast setist polnud ainult norralase teene, et ta kiirelt võitis, vaid Cilic hakkas ka ootamatult palju eksima. Kuigi Ruud võitis selgelt 3:6, 6:4, 6:2, 6:2, tegi Cilic ikkagi 10 äralööki rohkem (51:41). Kuid horvaat tegi samas 56 lihtviga Ruudi 21 vastu. Samas võitis Ruud ässad 16:10 ning ei teinud ühtki topeltviga. Statistiliselt on Ruudi mäng ikka tõeline pärl ja tundub, et teda on asjatult alahinnatud.
Nüüd aga tuleb tõeline üllatus: Nadal ja Ruud polegi varem kohtunud, nende esimene mäng on kohe slämmiturniiri finaal! Seetõttu on raske ennustada, kuidas mäng kulgema hakkab. Soosik peaks olema Nadal, aga milleks on tema vastu suuteline Ruud, jääb esialgu mõistatuseks.