Super! Anett Kontaveidi muinasjutt saigi teoks, isegi Simona Halep polnud takistuseks!

Anett Kontaveit Cluj-Napoca turniiri võidukarikaga. / Foto: Imago Sport/Scanpix

Anett Kontaveit võitis kahe kuu jooksul neljanda WTA turniiri, ent täna ei olnud see kõige tähtsam, vaid hoopis fakt, et Cluj-Napocas peetud Transilvanian Openi tiitel andis talle pääsme 10. novembril Guadalajaras algavale WTA finaalturniirile.

Cluj-Napoca turniiri jooksul tekkis kahtlusi, et Anett ei suuda oma unistust täita. Küsimus ei olnud tema enda mängus ega ka vastaste tõsiduses (vähemalt finaalini), aga füüsiline väsimus – kahe nädalaga kümme mängu – võis hakata tulemust mõjutama. Ärev tundus olukord teises ringis, kus Anetti võit Alison van Uytvancki üle ei olnud piisavalt veenev. Aga kuidagi sai ta energia tagasi ja võib-olla oli siin suur teene füsioterapeudil, keda ta võidukõnes eraldi tänas.

Viimane takistus oli aga see, et finaalis tuli vastu Simona Halep (Rumeenia), kes mängis koduseinte toetusel ja oli enne Anetti võitnud kolm korda 2:0, kõige tasavägisem sett 6:4 ja viimase omavahelise kohtumise tulemus 6:1, 6:1. Kui lisada, et poolfinaalis alistas Halep Marta Kostjuki 6:0, 6:1, koorus sellest kõigest välja hirmuäratav vastane, kes aga tänases finaalis osutus lihtsurelikuks. Kuigi Halep ei alustanud kõige teravamalt, näitas ta hambaid seisul 0:1, 0:30 ja pärast viigistamist teenis murdepalli Anetti servil. Kui Kontaveit selle geimi võitis ja järgmises Halepi servi murdis, läks rumeenlanna ise närvi, mitte Anett, kellel oli rohkem mängus. Esimene sett lõppes veel ühe murdega seisuks 6:2.

Halep ärkas teise seti algul ja taas tekkis pärast tema 2:0 edu küsimus, et kas ikkagi kogemused maksavad. Aga maksis ikkagi fakt, et tagajoonelt lõi Anett tugevamalt ja täpsemalt, hoidis tempot kõrgena ja kuigi Halep on tuntud hea kontramängijana, ei leidunud tal seekord rohtu. Muidugi võiks siia juurde mainida, et 2021. aasta Halep pole päris see mängija, kes kolmel eelmisel aastal, aga teatud võimed on tal ikka säilinud. Anett aga ei lasknud neil võimetel silma paista.

Viimane vaatus algas Halepi servil seisul 2:5. Rumeenlanna jäi 15:40 taha, päästis siis matšpalli hea pallingu ja ründelöögiga, kuid järgmisel punktil eksis Kontaveit ise. Pikk geim venis ja venis, aga nüüd olid peamiselt geimpallid Halepil. Ühe matšpalli Anett veel teenis, aga ka siis servis Halep hästi. Oma palling oli Anettil varuks, aga võib-olla olnuks seda geimi kergem mängida siis, kui eelmine geim poleks olnud nii lootusrikas. Aga praegu erakordselt vankumatut vaimutugevust näitav Anett võitis viimase geimi nulliga ja 6:2, 6:3 võit oli tõsiasi!

Võib-olla mingi pinge Anettil teises setis ikkagi oli, sest avasetis esimest servi 84-protsendiliselt sisse löönud Kontaveit sai teises setis sama näitaja tulemuseks 46%. Keskmisena oli 66% ikkagi hea ja parem kui Halepi 58%. Kuid loomulikult olid võidu võtmeks äralöögid, millega Anett jäi peale 21:9. Lihtvigu oli Eesti esireketil 28 ja Halepil 29. Murdepalle realiseeris Anett 11st 5 ja Halep 3st 2.

Niisiis, mida kõike tähendab Anetti võit Cluj-Napocas? Esiteks, hooaja neljas tiitel, millega ta on Ashleigh Barty järel teisel kohal. WTA finaalturniirile pääsust juba kirjutasime, aga kahes edetabelis on Anett nüüd esikümnes: päris WTA edetabelis koguni kaheksas ja Porsche Race’i (2021 punktid) arvestuses üheksas. Kusjuures omamoodi kummaline järjestus – maailma edetabelis on Anett Ons Jabeurist (Tuneesia) taga, kuid just tema tõukas Anett välja WTA finaalturniirilt. Aga Porsche Race’i arvestuses on Anett taga Paula Badosast (Hispaania) ja Iga Swiatekist (Poola), keda ta nüüd WTA edetabelis edestab. Sellise segaduse põhjus seisneb selles, et 2020. aasta Australian Openi punktid on veel mängijail alles ja seal jõudsid nii Anett kui Jabeur veerandfinaali, kuid Badosa ja Swiatek langesid varem välja.

Cluj-Napoca turniiri direktor Patrik Giorgila mainis autasustamisel spetsiaalselt, et tal on hea meel, sest just nende korraldatud turniir oli üks põhjus, miks Anett WTA finaalturniirile pääses. Halep aga arvas kõnes, et Anett võib ka finaalturniiril palju korda saata. “Sa purustasid mu täna, soovin edu finaalturniiriks,” ütles Halep. “Mul oli hea meel, et mängisin siin hästi. Tahtsin ka finaali võita, aga Anett oli liiga hea.”

Kontaveidi kõne oli isegi üllatavalt vaoshoitud, kuid ka tema rõõmustas Halepit, kui ütles: “Sina oled üks minu eeskujudest, oled mind seni alati võitnud ja mul oli au just sinuga finaali mängida.” Seejärel palus Anett oma sõbrannalt Ons Jabeurilt vabandust, et ta tuneeslanna finaalturniirilt välja jättis ja lisas: “Loodan, et järgmisel aastal mängime seal koos.” Lõpuks pöördus Anett treener Dmitri Tursunovi poole. “Dmitri, tänan sind! Ma ei tea, kuidas see juhtus, aga kaks viimast kuud on olnud imelised!”

Mängu ajal oli näha, et Tursunovi kõrval istus Dracula. Täpsemalt maskeeritud ja vastavalt meigitud mees, kes etendas Rumeenia suurimat legendi, vampiiride kuningat. Võib-olla ka see aitas Anettil võita!?