Stefanos Tsitsipas on ATP finaalturniiri esimene finalist

Stefanos Tsitsipas. / Foto: AFP/Scanpix

Üllatusmees Stefanos Tsitsipas (Kreeka, 6) jõudis ühe võidu kaugusele Londonis peetava ATP finaalturniiri esikohast, kui ta alistas laupäeva pärastlõunal Roger Federeri (Šveits, 3) 6:3, 6:4.

Üldiselt poleks maailma Tsitsipase võit võib-olla ühelgi turniiril enam üllatus, aga kui ühel võistlusel kohtuvad kaheksa maailma parimat, siis on kuuenda numbri edu siiski ootamatu. Federeriga on kreeklasel nüüd omavaheline seis 2:2, aga olulisematel turniiridel (esimene võit Australian Openil) on edu saatnud Tsitsipast.

Tulemusele vaatamata kestis mäng tund ja 36 minutit, sest paljud geimid olid äärmiselt tasavägised. Esimeses setis sai Tsitsipas kohe murde kätte ja asus 3:0 juhtima, kuid kerge hoida tal seda edu polnud. Seisul 4:2 jäi 21-aastane kreeklane oma pallingul taha 0:40, kuid päästis järjest kõik kolm murdepalli. Seisul 5:3 oli aga Federeril samuti kolm murdepalli, ent samal ajal Tsitsipasel seitse geimpalli (ehk ka settpalli), millest siis viimase ta realiseeris.

Teises setis murdis Tsitsipas taas esimesena, kuid Federer vastas samaga. Aga kohe tuli Tsitsipase poolt uus murre, mis osutus otsustavaks. Aga taas oli kreeklase saatus kaalukausil viimases geimis, sest seisul 5:4 jäi ta taha 15:40. Kuid tuli taas sellest auga välja ja võitis raske mängu.

Murdepallide realiseerimine oli tõenäoliselt võidu võti, sest Tsitsipasel õnnestus see 4st 3, aga Federeril 12st 1. Millegipärast on legendil viimasel ajal raskusi tasavägiste mängude võitmisega, sama näide oli ju suvine Wimbledoni finaal.

“Mäletan, kui olin neist lastest, kes õhinal vaatas seda turniiri. Ma ei kujutanud tollal ennast ette siin seismas, aga nii juhtus. Vahel unistused täituvad,” ütles Tsitsipas. Seda, kuidas tema tänane vastane Federer võitis oma esimese ATP finaalturniiri (2003) Tsitsipas tõenäoliselt ei mäletagi, sest oli siis viieaastane. Aga vähemalt jäi Federeri rekord – kuus võitu ATP finaalturniiril – püsima, sest seda ainsana ohustanud Novak Djokovic (Serbia) on konkurentsist väljas ning omal ajal viis esikohta saanud Ivan Lendl ja Pete Sampras enam ammu ei mängi.

Kell 22 Eesti aja järgi algab teine poolfinaal Dominic Thiemi (Austria, 5) ja Alexander Zverevi (Saksamaa, 7) vahel.