Stefanos Tsitsipas jõudis esmakordselt slämmiturniiri finaali (täiendatud!)

Stefanos Tsitsipas pärast poolfinaali. / Foto: Reuters/Scanpix

Neljandal katsel suutis Stefanos Tsitsipas (Kreeka, 5) poolfinaali tõkke ületada ja jõudis 6:3, 6:3, 4:6, 4:6, 6:3 võiduga Alexander Zverevi (Saksamaa, 6) üle Prantsusmaa lahtiste finaali.

Kuid esimest korda kohtus kreeklane ka poolfinaalis endast edetabelis tagapool asuva mängijaga. Eelmistel kordadel olid tema takistuseks saanud Rafael Nadal (2019 Australian Open), Novak Djokovic (2020 Roland Garros) ja Daniil Medvedev (2021 Australian Open).

Kaks esimest setti mängis Tsitsipas veenvalt. Eriti omapärane oli teine sett, kus ta 0:3 kaotusseisust tegi nö “kinnise muna”, kui võitis kuus geimi järjest. Kreeklase paremus seisnes eelkõige eeskäe täpsuses. Tal õnnestus sellega Zverevit piisavalt suruda, aga Saksamaad esindava venelase eeskäelöögid olid märksa ohutumad. Statistikas märgib seda eelkõige fakt, et Zverev tegi 15 sunnitud viga rohkem ehk siis teistpidi öeldes Tsitsipas sundis rohkem Zverevit eksima. Sest äralöökide/lihtvigade arvestuses oli Zverevi miinus väiksem – temal 45/47, Tsitsipasel 36/43.

Alates kolmandast setist tagajoonemängus palju ei muutunud, aga Zverev suutis oluliselt parandada oma servi. Esimeses kahes setis kokku neli servigeimi loovutanud sakslane ei andnud kolmandas ja neljandas geimis ära ühtki oma pallingut. Kuid siiski oli Tsitsipas täna pisut parem ja viiendas setis tal õnnestus seda tõestada. Sarnaselt esimese setiga piisas nüüd kreeklasele ühest servimurdest seisul 2:1. Võimalus lõpetada mäng oli Tsitsipasel juba seisul 5:2 vastase servil, aga ta ei realiseerinud ühtki neljast murde- ehk matšpallist. Kuid kreeklane säilitas külma närvi ja oma servil pärast seisu 0:15 võitis veenvalt neli punkti järjest. Murdepalle võitis Tsitsipas 14st 5, aga Zverev 6st 3. Huvitav on märkida, et kuni otsustava setini olid Zverevi murded 3st 3, aga nüüd kohe esimeses geimis tuli Tsitsipas välja 0:40 kaotusseisust ja päästis kolm murdepalli. Eks seegi geim oli üldvõidu suhtes oluline.

Servi näitajad olid meestel üsna võrdsed. Tsitsipase poolt vaadatuna ässad 8-11, topeltvead 3-7, esimese servi õnnestumisprotsent 68-70 ja esimeselt servilt võidetud punktid 76-75%. Teisel servil võitis Tsitsipas 52 ja Zverev 40% punktidest, siin tuli päris selge vahe sisse.

Väljaku intervjuus ütles Tsitsipas, et karjääri nii tähtsal hetkel mõtleb ta enda juurtele. “Olen pärit väga väikesest paigast Ateena lähistelt. Minu unistus on olnud siin mängida, kuid ma ei arvanud, et ka tegelikult selle eesmärgi saavutan. Palju inimesi kodumaal elab mulle kaasa ja olen väga õnnelik, et Kreeka on nüüd tennisemaailma osa. Koos Maria Sakkariga oleme teinud head tööd spordi populariseerimisel ja hoidnud Kreeka tennist elus,” rääkis Tsitsipas.

Mängus pidas kreeklane kõige olulisemaks otsustava seti esimest geimi. “See oli närvesööv geim,” ütles võitja. “Suutsin ennast hoida mängus. Tundsin, et publik toetab ja annab mulle energiat. Kõige tähtsam oli võidelda. Võit oli väga emotsionaalne ja tähendab mulle palju.”

Praegu võib eeldada, et olenemata, kes teise poolfinaali võidab, on Tsitsipasel šansse nii Nadali (natuke vähem) kui ka Djokovici vastu. Tasub siiski mainida, et tänavusel Euroopa liivahooajal väga hästi mänginud (turniirivõidud Monte Carlos ja Lyonis, võidud-kaotused 22-3 koos Prantsusmaa lahtistega) Tsitsipas on oma kolmest kaotusest ühe saanud Nadalilt ja teise Djokovicilt. Aga mõlema mängu seis oli väga tasavägine.