fbpx
Close

Sportlaste jaoks on kokku pandud minimalistlik looduslähedus ja täielik kaitse

Minimalistlike jalatsitega või lausa paljajalu jooksmine on järjest enam saamas tähelepanu ning võitmas poolehoidu. Meie keskkonnas päris paljajalu treenima minna ei ole tõenäoliselt mõistlik ning seetõttu on parim valik Vibram Fivefingersi jalatsid, millede põhieesmärgiks ongi aidata jalalihastel võimalikult looduslähedaselt toimida, pakkudes seejuures täielikku kaitset erinevate ohtude eest.

Paljajalu jooksmisel on uuringute kohaselt mitmeid eeliseid, aga see jätab ka meie jalad täielikult kaitseta. Selle riski vältimiseks ongi Vibram Fivefingersid disainitud – jalad on teravate äärte ja teiste väliskeskkonnast tingitud ohtude eest kaitstud, kuid samas saab kätte paljajalu liikumise efekti. Minimalistlike jooksujalatsitel on mitmeid eeliseid, millest peamistena tuuakse välja väiksem vigastusterisk ja loomulikum tunne jooksmisel.

Vibram Fivefingersi idee on luua jalatseid, mis sobivad mugavalt ümber jala ning pakuvad võimalikult lähedase tunde paljajalu liikumisele. See tähendab, et kõik varbad saavad kõndimisel, jooksmisel või muu treeningu ajal vabalt ja üksteisest sõltumatult liikuda. Fivefingersi jalanõude tallad on tehtud õhukesest kummist, et pakkuda kandjale kaitset ning paremat haarduvust. Jalats on disainitud selliselt, et kandja on terava kivi peale astudes täielikult kaitstud, kuid samas peaks olema läbi talla tunda maapinna tekstuuri ning aru saada, mis pinnasel parasjagu liigutakse.

Füsioterapeut Georg Laasik on Vibram Fivefingersi jalatseid oma treeningutel kasutanud juba aastaid ning tema sõnul on ta kogemusega väga rahul olnud. Laasiku kinnitusel tuleb Fivefingersi jalatsitega ennast järk-järgult harjutada. “Esialgu võiks kanda paaril korral nädalas, kuid mitte kohe teha täispikki treeninguid. See muudab jalalihaste aktiivsust ja toimimist väga palju. Võite endal avastada mõned talla all asuvad lihased, mille olemasolust te seni üldse teadlikud polnud.”

“Vibrami jalatsitele üleminekul tekkivate lihaspingetega on kõige kasulikum proovida esialgu ise hakkama saada,” julgustas Laasik. “Seda saab teha kas lihaseid rullides või võttes appi massaaži- või ogapallid. Nende vahenditega jalgu hooldades, on nad koormuseks võimalikult hästi valmis. Oluline on koormuse mõistlik tõstmine ja piisav lihashooldus.”

Millistest jalatsitest oma teekond Vibrami tootevalikust võiks alustada?

Maailmas enimmüüdud Vibram Fivefingers on KSO EVO, mis moodustab 65% kogu Vibramite turust. Seda mudelit eelistatakse õhukese talla tõttu, mis tekitab kõige lähedasema olukorra paljajalu tundele. Antud jalats sobib mugavalt igas olukorras – jõusaali, randa, basseini äärde ja vette.

Samm edasi õhukeste taldade maailmas on EL-X, mis on Vibramite valikus kõige minimaalsema tallaga mudel. Tegemist on tõeliselt minimalistliku kogemusega, mis on tehtud võimalikult mugavaks ja kasutajasõbralikuks, kuna jalats käib väga kergelt jalga ning jalast ära.

Jooksjate ja jõusaalis treenijate lemmikuks on mudel nimega V-RUN. See istub jalas nagu sokk, kuid seal on ka piisavalt talda, et joosta asfaldil. See mudel müüb ennast ise, kuna piisab V-RUN-i jalga proovida, kui selle mugavus on koheselt tunda.

Suur Vibrami fänn tundub olevat ka maailma parimaks jalgpalluriks tituleeritud Cristiano Ronaldo, kui Rahvuste liiga finaali eel Portugali riietusruumis tehtud fotolt on näha, kuidas tema ihusponsor Nike jalgpallisaabaste kõrval on aukohal ka paar Vibram Fivefingers jalatseid.

Tõelisele Vibram Fivefingersi entusiastile soovitatakse pehmest kängurunahast KSO Trek LR mudelit, mis sobib nii igapäevaseks kandmiseks kui matkamiseks. Jalatsi kängurunahast ülemine osa on pehme, kuid samas vastupidav ja suurepärase hingavusega. Vibrami kummist välistald tagab parema pidavuse linnateedel ja ka karmimal maastikul.

Matkajate lemmikjalats on V-Trail, millest tuli tänavu välja uus mudel ehk V-Trail 2.0. See jalats on mõeldud välistingimustesse ja karmidele maastikele. Matkahuviliste poolt hästi omaks võetud jalatsi uus mudel on tuntavalt edasi arendatud ning pakub suurepärast vastupidavaust ja endiselt on tallal suurepärane libisemiskindlus nii märgades kui ka kuivades tingimustes.

Vibram Fivefingersi tootevalikuga saab tutvuda SIIN.

Lisainfot Vibram Fivefingersi koha leiab SIIT.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Kommenteeri
scroll to top