Pariisi Masters 1000 turniiri finaalis mängivad Djokovic ja Dimitrov

Grigor Dimitrov rõõmustab finaalipääsu üle. / Foto: AP/Scanpix

Üks soosik ja üks üllataja on vastamisi Pariisi Masters 1000 turniiri homses finaalis. Võib-olla ei saa maailma 17. reketit, asetamata Grigor Dimitrovit (Bulgaaria) suureks üllatajaks pidada, aga kindlasti oli palju teisi, kellele finaalikohta oleks enne pakutud.

Dimitrovi vastaseks on aga maailma esireket Novak Djokovic, kes on turniiril läbi teinud tõelise Kolgata tee. Tema kolme viimase mängu keskmine kestvus on olnud kaks tundi ja 53 minutit. 3. ringis hollandlase Tallon Griekspoori vastu mängis Djokovic väidetavalt tõbisena ja esimeses setis loovutas eduseisu 4:1, kui kaotas viis geimi järjest. Millal viimati on Djokovic viis geimi järjest kaotanud? Peaks uurima, aga see võtab kindlasti kaua aega. Ent isegi poolhaigena tuli ta sellest seisust välja ja võitis 4:6, 7:6, 6:4.

Seejärel toimus eelmise aasta Pariisi finaali kordusmatš juba veerandfinaalis, kui Djokovic alistas tiitlikaitsja Holger Rune (Taani, 6) 7:5, 6:7, 6:4. Djokovic oli sel aastal võitnud 27st tie-break’ist 24, kui ta üle pika aja Runele kiire lõppmängu kaotas, ent tänases poolfinaalis oli serblane taas geniaalne, kui ta Andrei Rublevi (5) vastu teise seti tie-break’i 7:3 võitis. Ja selles ei saa üldse süüdistada Rublevit, et ta kehvalt mänginuks. Tundus, et mees, kes pärast US Openit on pidanud vaid ühe üksikmängu Davis Cupil (pluss paarismäng), pole sellise vaheaja järel füüsiliselt valmis, aga Djokovici vastu ei tohi kunagi ennustada. Ta kosus ja võitis Rublevit 5:7, 7:6, 7:5. Kolmandas setis oli serviga rohkem hädas juba venelane.

Mis aga juhtus tabeli alumises pooles, oli see, et Djokovici peamised rivaalid Carlos Alcaraz (Hispaania, 2) ja Daniil Medvedev (3) kukkusid kiiresti välja. Eriti julm oli Alcarazi 3:6, 4:6 kaotus Roman Safiullinile (ATP 45.), sest hispaanlane oli mõlemas setis murdega ees. Kuid Safiullin lausa domineeris seda mängu ega lasknud Alcarazil üldse hingata. Selle tasuks kokku neli servimurret. Medvedevi kaotus Dimitrovile 3:6, 7:6, 6:7 oli teistsugune. Kuigi bulgaarlane tegi statistiliselt rohkem äralööke, näis mängu siiski dikteerivat Medvedev. Aga Dimitrov, kes kolmandas setis mängis maha hulga matšpalle, säilitas hea närvi ja võitis otsustava tie-break’i 7:2.

Maailma neljas reket Jannik Sinner loobus ise, kui ei tulnud mängima 1/8 finaali Alex De Minauri (Austraalia) vastu. Ilmselt oli tegemist profülaktilise loobumisega, sest Sinneril olnuks neljas koht ATP finaalturniiriks tagatud isegi siis, kui maailma viies reket Rublev turniiri võitnuks. Aga loosimisel on neljas viiendaga võrreldes eelisseisus, sest mängijaid loositakse paaridena ja neljas on koos kolmandaga, kuid näiteks Rublev ei saa nüüd kehva loosi korral Medvedevit (pluss Alcarazi või Djokovici) vältida, kuid Sinnerile tuleb vastu neist ainult üks. Muidugi kui Rublev loositakse samasse gruppi Sinneriga, siis põhimõttelist vahet pole.

Dimitrov võib aga enne homset finaali Djokoviciga olla sama väsinud, sest lisaks pikale mängule Medvedeviga oli ta tänases poolfinaalis 6:3, 6:7, 7:6 (täpselt sama tulemus!) üle Stefanos Tsitsipasest (Kreeka, 7).

Bulgaarlane jõudis kuueaastase vaheaja järel esimest korda Masters 1000 turniiri finaali, viimati mängis ta samal tasemel 2017 Cincinnatis. Kuid ei tasu unustada, et Dimitrovil on samast aastas veel kõvem tiitel – ATP finaalturniiri võit.

Kuigi Rune kaotas tiitlikaitsjana palju punkte, olid tal 2023. aastast siiski piisavalt head tulemused, et pääseda viimasena ATP finaalturniirile. Parim võimalus Rune eest kaheksas koht endale napsata oli Hubert Hurkaczil (Poola, 11), aga temagi kaotas Dimitrovile, seda veerandfinaalis.