fbpx
Close

Novak Djokovic lõpetas oma pooliku aasta võidukalt

Novak Djokovic Torinos. / Foto: EPA/Scanpix

Novak Djokovic sai 2022. aastal oma vaktsiinivastasuse tõttu mängida vaid 11 turniiri, aga lõpetas hooaja suure võiduga ATP finaalturniiril ja viienda edetabelikohaga.

Djokovic jäi tänavu eemale kahelt slämmiturniirilt ja viielt Masters 1000 turniirilt ning pealegi ei teeninud punkte Wimbledoni võidu eest. Seda arvestades on viies koht muljetavaldav. Aga näiteks USA kunagise tippmängija Andy Roddicki arvates ka petlik. “Djokovic on endiselt maailma parim,” arvas Roddick ATP finaalturniiri ajal.

Djokovic (7) lõpetas turniiri kaotuseta ja seti loovutas vaid viimases alagrupimängus Daniil Medvedevile (4), kuid see oli ka kohtumine, mis ei otsustanud serblase jaoks midagi, sest edasipääs poolfinaali oli kindlustatud. Finaalis tuli Punase alagrupi võitjale vastu Rohelise alagrupi parim mees Casper Ruud (Norra, 3), kes siiski alagrupis oli ühe mängu kaotanud – viimases voorus samuti talle väheolulises kohtumises Rafael Nadalile (Hispaania, 1).

Ruudil ei olnud kogu finaali jooksul ühtki murdepalli. Üldiselt oli norralane ka oma servil kindel ja esimeses setis piisanuks talle heast esimese servi protsendist, et võita oma pallingugeimid, sest esimeselt servilt teenis ta 78% punktidest (23st 18). Aga esimese servi protsent 66 tähendas, et mõnes geimis jäi Ruudi edu teise servi kanda ja sellega ta hästi toime ei tulnud – võitis teiselt pallingult ainult 41% punktidest (Djokovic 69%). Ruud päästis murdepallid 2. ja 8. geimis, aga seisul 5:6, 30:30 sai just serv otsustavaks. Kohtunik juba andis Ruudile punkti ässa eest, aga Djokovic kasutas “kotkasilma” abi ja pall oli napilt väljas. Teiselt servilt Ruud enam punkti ei saanud ja ka murdepalli serblane realiseeris – 7:5.

Teises setis seisul 2:2 mängis Djokovic hiilgavalt ka esimese servi ja seekord ei olnud Ruudil isegi sellest abi – ta kaotas pallingugeimi ja mäng oligi sellega läbi, sest Djokovic ei andnud oma servil mingeid võimalusi. Aeg-ajalt tekkis pikki punkte, aga teise setis kuulusid need enamasti Djokovicile. Ta võitis 7:5, 6:3.

Djokovic püüdis nüüd ATP finaalturniiri võitude arvult (6) kinni Roger Federeri ning rebis lahti Ivan Lendlist ja Pete Samprasest, kellele jäi kirja 5 tiitlit. Sümboolselt on Federer siiski Djokovicist ees, sest šveitslasel on 4, aga serblasel 2 finaalikaotust ehk siis finaalide üldarv 10:8 Federeri kasuks.

Ruud lõpetas aasta kolmandana ja nagu me eilses poolfinaali loos kirjutasime, kaotas ta tänavu neli suurt finaali, kuid need kõik väga tugevatele mängijatele: kaks korda Carlos Alcarazile, korra Nadalile ja Djokovicile. Muide, just Djokovic ja Ruud on need, kellel võimalik Australian Openilt enim plusspunkte saada, sest kui serblane teatavasti seal mängida ei saanud, siis sama juhtus ka Ruudiga, aga mitte vaktsineerimisest keeldumise, vaid vigastuse tõttu. Kuna aga maailma esireketil Alcarazil on kaitsta ainult 3. ringi punktid, on siiski tõenäoline, et ta jääb pärast Austraalia lahtisi edetabeli liidriks.

scroll to top