Noorte meeste edu legendaarsel turniiril

Holger Rune. / Foto: AP/Scanpix

Pika ajalooga Queen’s Clubi tenniseturniiril, mis nüüd kannab sponsori järgi nimetust Cinch Chamiponships, pääsesid poolfinaali ainult alla 24-aastased mängijad.

Üllatus see pole, sest Londonis olid kaks kõrgeima asetusega mängijat 20-aastased Carlos Alcaraz (Hispaania) ja Holger Rune (Taani). Alcaraz, kes esimeses ringis oli raskustes prantslase Arthur Rinderknechiga, alistas täna veerandfinaalis Grigor Dimitrovi (Bulgaaria) 6:4, 6:4. Selles mängus oli üllatav, et muruväljakul tehti teises setis viis murret – kolm Alcaraz ja kaks Dimitrov. Rune aga võitis Lorenzo Musetti (Itaalia) 6:4, 7:5 ja tema ei ole Queen’s Clubis veel settigi kaotanud. Ülejäänud poolfinalistid on 24-aastane Alex De Minaur (Austraalia) ja 22-aastane Sebastian Korda (USA).

Queen’s Clubi turniir peeti 1881-1889 Londoni meistrivõistlustena, aga rahvusvaheliselt sai alguse aastal 1890, mida peetakse ka ametlikult võistluse sünniaastaks. Selle turniiri ajaloost on oluline teada, et oma osa on ka eestlasel, kelle tulemuse taga küll NSV Liidu lipp. Nimelt jõudis Toomas Leius 1964. aastal Queen’s Clubi turniiri finaali, kus kaotas austraallasele Roy Emersonile, kes alates 1964 võitis selle turniiri neli korda.

Koguni seitse erinevat meest on Queen’s Clubi turniiri võitnud neli korda, aga ainult üks, brittide legendaarne mängija Andy Murray, viis korda. Suur kolmik (Roger Federer, Rafael Nadal, Novak Djokovic) ei ole Queen’s Clubi turniiril kuigi palju kaasa teinud, aga 2008. aastal võitis Nadal finaalis Djokovici. Naised mängisid Queen’s Clubis aastatel 1890-1973, aga nüüd enam õrnema soo turniiri siin ei peeta.

Kui Queen’s Clubi turniir on kategoorias ATP 500, siis täpselt sama tugev (ja ka koosseisult võrdne) on Halle turniir, kus poolfinaali jõudis ka kolm üsna noort mängijat, aga kõik siiski 25-aastased või vanemad. Esimesena asetatud Daniil Medvedev langes veerandfinaalis välja 5:7, 6:7 kaotusega 35-aastasele Roberto Bautista Agutile (Hispaania, 8), kes on sel nädalal ainus “vana” poolfinalist. Medvedev murdis Bautista Aguti servi esimeses geimis, aga pärast õnnestus see ainult hispaanlasel kahel korral. Tundub, et tänavune Rooma turniiri võit on reeglit kinnitav erand, sest muidu võidab Medvedev ainult kõvakatte turniiridel, aga saviliival ja murul jääb pigem hätta. Medvedev ei ole Wimbledonis pääsenud kordagi 4. ringist kaugemale.

Bautista Agut aga kohtub nüüd poolfinaalis teise venelase Andrei Rubleviga (3), teises paaris on vastamisi Alexander Zverev (Saksamaa, 9) ja Aleksandr Bublik (Kasahstan).