Medvedev sai Alcarazilt revanši ja kohtub finaalis Djokoviciga

Mis teha, mina võitsin, näitab Daniil Medvedev publikule, kes oli rohkem Carlos Alcarazi poolt. Kuid seekord sai kõva aplausi osaliseks ka venelane. / Foto: Reuters/Scanpix

Daniil Medvedev (3) sai US Openi poolfinaalis Carlos Alcarazilt (Hispaania, 1) revanši kaks kuud tagasi Wimbledoni poolfinaalis saadud kindla kaotuse eest.

Täna öösel oli mäng tasavägisem kui Wimbledonis, kus 20-aastane hispaanlane võitis 6:3, 6:3, 6:3. Ainult teine sett oli ühepoolne, seal võitis Medvedev oma servid ülikindlalt (kolm geimi nulliga ja ühes loovutas kaks punkti) ning vastase servil olid tal kogu aeg murdepallid. Neist geimidest vaid ühe Alcaraz päästis.

Esimene sett algas Medvedevile raskemalt, sest kahes servigeimis tuli tal pikalt mängida, ehkki ühes neist Alcarazil murdepalle polnud. Kuid alates seisust 2:2 hoiti pallingut kindlalt. Tie-break’is näitas aga Medvedev suurepärast mängu ja võitis 7:3. Medvedev on muidugi US Openil pea alati hästi mänginud, ehkki eelmisel aastal kaotas ta juba 1/8 finaalis enda jaoks ebamugavale vastasele Nick Kyrgiosele. Kuid paaritutel aastatel (2019, 2021, 2023) on ta jõudnud finaali. Kui Medvedev on kõvakattel tagajoonemängus sõiduvees, ei saa isegi Alcaraz talle suures osas vastu.

Kolmandas setis õnnestus Alcarazil ainsal korral Medvedevi palling murda ja lõpuni oma servi hoida. Otsustavaks võis saada hoopis neljanda seti kolmas geim, kus Medvedev jäi servil taha 15:40. Järgmisel punktil tõstis Alcaraz üle võrku tunginud Medvedevi, aga pall maandus napilt audis. Seejärel riskis Medvedev õnnestunult teisel servil. Hispaanlane sai veel ühe murdepalli, oli ka selles pallivahetuses domineeriv, aga Medvedev üllatas raskest positsioonist krossiga ja sai punkti. Järgmine ja lõplikult otsustav geim mängiti seisul 3:2 Medvedevi kasuks. Alcarazil oli seitse geimpalli ja Medvedevil ainult kaks murdepalli, aga visa venelane sai võidu. Alcarazi ei aidanud ka see, et tema treener Juan Carlos Ferrero tribüünilt pidevalt ergutas ja õpetas – nüüd on see lubatud. Veel viimases geimis seisul 5:3 jäi Medvedev servil 15:40 taha, aga ta lahendas ka selle olukorra.

Kokkuvõttes Medvedevile kolm tundi ja 18 minutit kestnud mängu võit 7:6, 6:1, 3:6, 6:3. Servi statistika oli huvitav – Medvedevil 9 ässa ja 10 topeltviga, Alcarazil mõlemad nullid (!). Tundus, et hispaanlane ikkagi ei suutnud servi nii lüüa, et see olnuks Medvedevile liiga ohtlik. Esimeselt servil võitis Medvedev 82 ja Alcaraz 69% punktidest. Ning isegi teise servi punktid (46st 23 ehk 50%) oli Medvedevi jaoks hea, sest kümmet topeltviga arvestades võitis ta ju tegelikult 36st punktist 23.

Medevedevi trump on alati ka vastase eksima sundimine, sest äralöökide/lihtvigade osas ta Alcarazist parem polnud. Medvedevil olid need numbrid 38/32 (+6) ja Alcarazil 45/38 (+7). Kuid just neljandas setis tegi Alcaraz lihtvigu liiga palju. Sunnitud vigade arvel võitis aga Medvedev 21 punkti rohkem. Ning lõpuks ka murdepallide realiseerimisel oli ülekaal venelase poolel – temal 7st 3, Alcarazil 9st 1.

“Pidin mängima kümnepallisüsteemis hindele 11, aga ma mängisin isegi 12, välja arvatud kolmas sett,” ütles Medvedev. “See on ainus võimalus, kuidas teda (Alcarazi – toim) võita. Ta on nii noor ja juba võitnud kaks slämmiturniir, olnud kaua esireket, mis on üsna uskumatu. Seega on tema võitmiseks vaja mängida iseendast paremini ja seda ma suutsin.”

Esimeses poolfinaalis alistas Novak Djokovic (Serbia, 2) ettearvatult Ben Sheltoni (USA) 6:3, 6:2, 7:6. Serblane oli ka kolmandat setti kindlalt võitmas, aga ta andis seisul 4:3 murde tagasi. Üks ime juhtus veel – Djokovic sai taas murdega ette 6:5, aga Shelton suutis vastu murda, päästes ka ühe matšpalli. Kuid tie-break on sel aastal olnud Djokovici suur trump, vaid Alcarazile on ta paar olulist tie-break’i kaotanud, aga ülejäänud võitnud. Seekord Sheltoni vastu läks Djokovic 5:1 ette. Ühe minimurde sai ameeriklane tagasi, aga Djokovic võitis 7:4.

Seega kordub US Openil 2021. aasta finaal, kus samuti kohtusid Djokovic ja Medvedev. Tollal võitis Medvedev 6:4, 6:4, 6:4. Võib uskuda, et niisugust tulemust pühapäeval ei tule, kuid Medvedevil on võiduvõimalused muidugi olemas. Omavahelistes kohtumistes juhib Djokovic 9:5 ja pärast 2021. aasta finaali on serblane võitnud 5st mängust 4. Tõsi, viimase omavahelise kohtumise tänavu Dubais võitis Medvedev.