Eesti tennisenaiskond teeb Tallinnas veel ühe ühistrenni ja siis sõidab Poolasse, kus Zielona Goras algab 6. veebruaril FedCupi I liiga Euro-Aafrika tsooni alagrupiturniir. Eesti vastased on Ukraina, Rootsi ja Bulgaaria.
Tänavu kehtestatud uute reeglite kohaselt võib turniiriks üles anda viis mängijat ja nii võttis treener-kapten Märten Tamla kaasa kõik need tennisistid, kes turniiriks valmistusid: Anett Kontaveit, Valeria Gorlatš, Elena Malõgina, Maileen Nuudi ja Saara Orav. Kõigil on varasem FedCupi kogemus olemas. “Eesmärk on meil sama nagu eelmistel aastatel: jääda püsima I liigasse,” ütles Tamla.
Nagu Tamla ütles pressikonverentsil, teeb ta otsuse, kes konkreetses mängus platsile tulevad, alles Poolas ja teatab hoolealustele oma otsuse alles mängupäeva hommikul. Selle jutu peale teatas Kontaveit pressikonverentsi laua tagant: “Mina mängin!” Tamla lisas, et Anett on igal juhul üks osalistest ka paarismängus, kui seis on üksikmängude järel 1:1.
Pärast pressikonverentsi lõppu tegi Tennisnet lühiintervjuu Tamlaga, kes eelolevast turniirist põgusalt rääkis.
Eesti on mitu hooaega mänginud I liigas sarnases koosseisus, kus teise numbri kohal tennisist, kes maailma edetabelis vastastest tagapool, aga kõigil juhtudel oleme saanud alagrupis vajalikud ühe või kaks võitu. Kas nüüd on Ukraina, Rootsi ja Bulgaaria näol eelmiste aastatega võrreldes raskemad vastased?
Tamla: Täpselt sama seis nagu eelmistel aastatel. Ukraina on muidugi tugev, aga oli ka eelmisel aastal Suurbritannia. Eesmärk jääb ikka samaks.
Teine number pole meil tavaliselt punkti toonud ja paljudel juhtudel on kaalukeeleks saanud paarismäng. Kas selles mõttes jääb taktika samaks, et just paarismängule peame enim keskenduma?
Tamla: Eks ikka on nii, et eelkõige peame teist punkti lootma paarismängust.
Esmakordselt on lubatud kaasa võtta viis mängijat. Teeb see nüüd treeneri valiku raskemaks, sest kui võistkond on väiksem, siis ka otsustada kergem?
Tamla: Isiklikult arvan, et otsus kaasata turniirile viis mängijat on pigem kasulikum suurtele riikidele. Selle arvelt võivad nad kaasa võtta näiteks tennisiste, kes pole edetabelis kõrgel, aga eriliselt tugevad paarismängus. Meie puhul ütleksin, et pigem on ikka hea, ei tee minu valikut raskemaks. Sülitaks kolm korda üle õla, aga mine tea, mis juhtub, võib-olla saab keegi vigastada või tuleb kõhuviirus.
Oled seda juba teatanud, et mängijad saavad sinu otsusest teada alles võistluspäeva hommikul, kuid millist kriteeriumit sa valikul eelistad: on see mingi varasem kogemus, hetkevorm või hoopis vastavalt vastase stiilile?
Tamla: Mängija hetkevorm on ikkagi kõige tähtsam. Loomulikult on võistlussituatsioon teistsugune kui trenn, aga samasuguses olukorras on kõik võistkonnad, ikkagi nad peavad otsustama treeningu põhjal. Siiamaani on kolm aastat valikud õigeks osutunud.
Üldreeglina on Eestil tavaliselt teise numbri kohal ja Kontaveidi partnerina paarismängus olnud erinev mängija. Kas see taktika peaks jätkuma ka Poolas?
Tamla: Teadlikult ei ole see niimoodi kujunenud. Näiteks eelmisel aastal Katriin Saar vääris hetkevormi põhjal teise numbri kohta, aga ta lihtsalt pole paarismängus nii tugev kui näiteks Saara Orav. Peast on mul läbi käinud ka variant, et võib-olla polegi vaja meie teist numbrit üksikmängus väsitada, vaid panna ta välja ainult paarismängus, aga midagi kindlat siin pole.
Paarismängu valiku teeb isegi raskemaks fakt, et 2017. aastal Nuudi ja 2018. aastal Orav täitsid paarismängus oma koha suurepäraselt ära.
Tamla: Sel aastal on tõesti raskem kaardipakist seda õiget kaarti välja tõmmata.
Naiskond harjutas FedCupiks Tere ja Audentese tennisekeskuse väljakutel, kuigi sa ise töötad Tallinkis. Oli see treeningupaiga valik seotud väljakukattega, millel meil Zielona Goras mängida tuleb?
Tamla: Mina tegelikult ei teagi täpselt, millise iseloomuga kate meid Poolas ootab. Kattematerjal on küll teada, aga kunagi pole kindel, kuidas pall seal põrkab. Mõte on pigem selles, et Tallinkis on aeglasem kate kui Teres ja Audenteses ning kiirema pealt aeglasele üle minna on alati lihtsam kui aeglaselt kiiremale. Ainus, mis ma võistluspaiga kohta tean, on see, et hallis pidi olema 20 kraadi sooja.