Mark Lajal võitis siseväljakutele üle viidud turniiri avamängu

Mark Lajal Bergamos. / Foto: Bergamo Challengeri Facebook

Mark Lajal alistas Shenzheni Challenger 75 turniiri avaringis austraallase Li Tu (ATP 193.) vahelduva eduga kulgenud mängus 6:3, 4:6, 6:4.

Kõigepealt sellest, et tänased mängud peeti siseväljakutel, sest Shenzhenis sajab vihma. Kohati on isegi kummaline, et Shenzhenis, kus kõige külmema kuu (jaanuar) keskmine temperatuur on umbes sama nagu meil juunis, üldse siseväljakuid vajatakse. Aga ilmselt just vihma tõttu, sest aprillist septembrini on sademete hulk väga suur ja selles miljonilinnas sajab umbes kolm korda rohkem kui Eestis.

Alati tekib küsimus, kellele võiks siseväljakul mängimine kasulikuks osutuda. Öeldakse, et tingimused on kõigile võrdsed, aga on ju teada, et näiteks kuumust taluvad või tuulega harjuvad mängijad erinevalt ning ka sisetingimused ei pruugi paljudele olla meeltmööda. Tahaks öelda, et pigem oli kasu Lajalil, kes ikkagi enne Prantsusmaale Mouratoglou akadeemiasse siirdumist mängis ju siseväljakutel umbes kaheksa kuud aastas.

Esimese seti põhjal tundus, et nii see ongi – Lajali serv oli hoopis teine kui eelmise turniiri veerandfinaalis Ricardas Berankise (Leedu) vastu. Kuigi ta kaotas kohe esimeses geimis oma pallingu, läks Lajal seisul 1:3 erakordsesse hoogu ja ideaalilähedaselt mängides võitis ta sellelt seisult kolm oma servigeimi nulliga ja vastase servigeimid murdega seisult 30:40, mis tähendas, et Tu sai viies geimis kokku ainult neli punkti.

Aga teises setis oli Lajali serv taas selline nagu eelmisel turniiril Gwangjus. Võrdluseks: avasetis lõi Lajal esimest servi sisse 70%, teises 54%. Ta tegi ka oma 8st topeltveast 6 teises setis. Kuigi seisuni 3:3 hoiti servi, oli mõlemal mehel võimalusi murda. Seejärel murdis Lajal seisuks 4:3, aga tegi järgmises geimis kolm topeltviga ja andis servi tagasi. Seisul 4:5 kaotas Eesti esireket veel ühe servigeimi. Kuigi setid olid erinevad, oli sarnane, et mõlemad kaotas mängija, kes esimesena servi murdis.

Otsustavas setis oli Lajal taas see, kes murdis esimesena, aga vastane viigistas 3:3. Ent seekord tegi Tu seda peamiselt tänu erakordselt õnnestunud tõrjetele ja Lajali serv töötas otsustavas setis siiski paremini. Eelmiste settide tava ei kordunud ja hoopis Lajal murdis uuesti seisult 3:3 ning võitis mängu.

Mänguliselt oli Lajal parem kui Tu, sest ta võitis punktid 93:86, kuid otse servilt kaotas 9 punkti rohkem (ässad Lajali poolt vaadatuna 9:12 ja topeltvead 8:2), mis tähendas, et ülejäänud punktidel oli eestlase edu +16. Esimeselt servilt võitis Lajal 74 ja vastane 68% punktidest ning esimese servi protsent oli Lajalil lõpuks 60 ja austraallasel 67.

Lajali teise ringi vastane pole veel selgunud, kuid selleks võib taas olla Berankis, kui ta homme alistab Arthur Fery (Suurbritannia). Lajal seega enne neljapäeva väljakule ei tule. Kuna ilmaennustus pakub neljapäevaks lausa paduvihma, on võimalus, et mängitakse jälle katuse all.