Kuna täpselt aasta pärast algab Tokyo olümpiamängude tenniseturniir, siis pisut tutvustame, kui palju mängijaid sinna pääseb ja millised võiksid olla Eesti võimalused.
Olümpia tenniseturniiri üksikmänguks moodustatakse 64-liikmeline tabel, kuhu edetabeli põhjal pääseb 56 paremat, kuid ITF on sinna seadnud ka ühe lisakriteeriumi – kui mängija regulaarselt ei osale Davis Cupi või FedCupi turniiridel, siis ta olümpiapääset ei saa. Siin on mõeldud ka nii, et kui tennisist näiteks olümpia-aastal ilma mõjuva põhjuseta (eelkõige vigastus) puudub Davis Cupilt või FedCupilt, aga eelmistel aastatel on mänginud, siis teda ei karistata.
Kuna ühe riigi kvoot on piiratud nelja mängijaga, siis võib muidugi 56 hulka pääseda ka madalama edetabelikohaga. Vaatame näiteks praegu naiste maailma edetabeliseisu. USA-l oleks hetkeseisuga maailma 28. reket Sofia Kenin olümpialt väljas, sest temast eespool on neli ameeriklannat (kui keegi neist loobub Kenini kasuks, siis ta muidugi saaks mängida). Sarnane seis on ka tšehhidel, kellel jääks välja Katerina Siniakova (WTA 41.), ent kuna ta kuulub paarismängu maailma esikümnesse, siis selles mänguliigis saaks ta kaasa teha.
Nii on tavaliselt läinud, et maailma edetabeli seitsmenda kümne mängijad veel osaliselt pääsevad 56 kvoodi hulka. Ülejäänud kaheksa valib ITF eraldi. Kuus kohta antakse riikidele, kellel ei ole edetabeli põhjal välja panna ühtki mängijat. Sel viisil oli näiteks Jürgen Zopp lähedal 2012. aasta Londoni olümpia pääsmele, aga siinjuures arvestatakse ka seda, et Eestil oli välja panna naismängija (Kaia Kanepi, kes viimasel hetke vigastuse tõttu ikkagi olümpiast loobus) ning eelistatakse riike, kel pole kummaski tabelis mängijat. Kaks viimast kohta antakse korraldava maa tennisistile ja ühele endisele kuulsusele (slämmiturniiri võitja või olümpiavõitja), kes on edetabelis langenud.
Kuna Rahvusvaheline Olümpiakomitee piirab osavõtjate arvu, siis eelistatakse, et paarismängus osaleksid samad mängijad, kes üksikmänguski, aga vastavalt edetabelile saavad parimad paarismängijad lisapääsmed ka siis, kui antud riigil on juba väljas neli üksikmängijat. Üksikasjalikult ei hakka siinkohal valikukriteerume tutvustama, aga Eestil võib tekkida võimalus välja panna ka naiste paar, kui Anett Kontaveit ja Kaia Kanepi on järgmisel aastal üksikmängu edetabelis näiteks TOP 50 seas.
Eesti on kahel olümpial saanud välja panna kaks tennisisti – 2004 Ateenas ja 2008 Pekingis osalesid nii Kanepi kui ka Maret Ani, neist viimane tegi aga Ateenas kaasa ainult paarismängus. Segapaarismänguks täiendavaid kohti ei jaotata, riigid saavad vastavalt kvoodile välja panna kaks või ühe paari, aga need peavad koosnema mängijaist, kes juba osalevad üksikmängus või naiste/meeste paarismängus. Kui mees- ja naispaare võistleb olümpial 32, siis segapaare ainult 16.
Ja lõpuks: millise kuupäeva edetabel võetakse olümpiakohtade jaotamise aluseks? Tokyo olümpial on see 8. juuni ehk siis Prantsusmaa lahtiste meistrivõistluste tulemused lähevad viimasena arvesse. See teeb veidi keerulisemaks Kanepi pääsu olümpiale, sest tänavu 1/8 finaali eest kogutud punkte tal ei arvestata. Teoreetiliselt võib ka Kontaveit langeda edetabelis nii madalale, et punktidega olümpiale ei pääse (sest kümne järgmise kuu punktid on ju veel saamata), aga praktiliselt seda juhtuda ei tohiks.
Kaia Kanepi pääseks oma praeguse edetabelikohaga (68.) olümpiale, kui tema ees poleks ühtki teist Eesti mängijat. Et aga üks on, siis hetkeseisuga jääb Kanepi Tokyo turniirilt välja. Arvestades mitme riigi (USA, Tšehhi, Venemaa) kvootide ületamist, saaks praegu viimasena sisse kasahhitar Jelena Rõbakina (WTA 65.).
Edasi läheb järgmisel aastal nii, et 11. juunil informeerib ITF rahvuslikke olümpiakomiteesid, millised mängijad on olümpiale kvalifitseerunud. 18. juuniks peavad rahvuslikud olümpiakomiteed teatama, kas nad saadavad olümpiale kõik need mängijad, kellel on selleks õigus ja 6. juulil pannakse paika lõplik koosseis – vabapääsmed pluss mõne mängija loobumise tõttu vabaks jäänud kohad.
Tokyo olümpia tenniseturniir kestab 25. juulist 2. augustini. Viimasel päeval selguvad olümpiavõitjad meeste üksikmängus, naiste paarismängus ja segapaarismängus, 1. augustil naiste üksikmängus ja 31. juulil meeste paarismängus. Erandina peetakse olümpial ka 3. koha matš pronksmedali selgitamiseks. Meeste paarismängus ja naiste üksikmängus peetakse pronksimatšid finaaliga samal päeval, kolmes ülejäänud mänguliigis päev varem.