Karolina Pliškova päästis raske seisu ja tagas Anett Kontaveidile alagrupi esikoha

– Karolina Plškova / Foto: EPA/Scanpix

Karolina Pliškova (Tšehhi, 3) tundus juba olevat peaaegu kaotanud kaasmaalanna Barbora Krejcikova (2) vastu, aga suutis vastase abiga keerulisest olukorrast välja tulla ja võita WTA finaalturniiril Guadalajaras oma viimase alagrupimängu 0:6, 6:4, 6:4.

Teotihuacani alagrupi seisu juurde tuleme veel loo lõpus, aga ütleme kohe, et Anett Kontaveit (8) on nüüd selle grupi võitja – ükskõik, kas ta kaotab või võidab viimases mängus Garbine Muguruzat (Hispaania, 6).

Pliškova alustas mängu sealt, kus tal Kontaveidi vastu pooleli jäi. Eelmine mäng oli lõppenud tšehhitarile kaheksa geimikaotusega järjest, nüüd tuli veel kuus otsa. Tegelikult oli esimeses setis tasavägine vaid avageim. Pliškoval oli oma servil esmalt kaks geimpalli, siis aga Krejcikoval kolm murdepalli, millest viimase ta realiseeris. Edasi oli seti lõpuni väljakul vaid üks mängija. Krejcikova servis paremini ja valitses vääramatult tagajoonemängus. Löögid tulid tal ideaalselt välja ja lihtvigu tegi Krejcikova esimeses setis vaid kolm. Kui Anett oli 6:0 seti Pliškova vastu võitnud 24:9, siis Krejcikova võitis 28:11 – ei teagi, kumb tulemus on parem.

Teises setis hakkas Pliškova serv paremini välja tulema, aga midagi muud esialgu mitte. Pikemates pallivahetustes oli Krejcikova parem ja läks murdega ette. Seisul 4:2 mängiti selle kohtumise teine pikk geim, mis kestis koguni 18 punkti. Enamasti oli ees Pliškova, aga üks murdepall oli ka Krejcikoval. Pliškova siiski võitis geimi ja järgnes midagi ootamatud – oma pallingul tegi Krejcikova kolm topeltviga ja andis murde tagasi. Pliškova sai teisegi murde ja võitis seti.

Otsustavas setis oli ka Krejcikova murdele lähemal, aga kui Pliškova pärast kahe murdepalli päästmist läks 5:4 ette, ei pidanud Krejcikova närv vastu. Tõele au andes oli Pliškova otsustavas setis tagajoonelöökidel juba märksa teravam, aga Krejcikova järjest eksis neil löökidel, mis tal pooleteise seti jooksul pea eksimatult välja tulid.

Kuna punktidega jäi 92:86 peale Krejcikova, olid ka tema statistilised näitajad paremad. Krejcikova võitis äralöögid 29:20 ja tegi ka vähem lihtvigu (40:45). Pliškova võitis ässad 11:4, kuid tegi 12 topeltviga Krejcikova 8 vastu. Kuid kaotaja kaheksast topeltveast kuus tulid teises setis ja peamiselt selle lõpuosas. Esimese servi protsent oli Krejcikoval parem (70 vs 65), aga esimeselt pallingult võidetud punkte napilt vähem (66 vs 67%).

Ja nüüd alagrupiseisust. Anettil on 2 võitu ja mitte ühtki kaotust, settide vahe 4:0, Pliškoval 2-1 ja setid 4:4, Muguruzal 1-1 ja setid 3:3. Krejcikova on kolme kaotusega loomulikult viimane ja saab nüüd keskenduda paarismängule, kus ta on koos Katerina Siniakovaga juba kaks alagrupikohtumist võitnud. Kui Anett võidab, on kõik lihtne: järjestus 3-2-1-0 ja Eesti esireketi järel tuleb teiseks Pliškova. Kui võidab Muguruza, on tema teine, aga Anett ikka esimene. Miks? Sest isegi hispaanlanna 2:0 võidu korral on Anetti settide suhe 4:2 parem kui Muguruza 5:3. Omakorda on aga Muguruza nii 5:3 kui ka 5:4 settide suhte korral ees Pliškovast.

Mõneti muutus Anetti olukord lihtsamaks. Krejcikova võidu korral oleks ta veel kuskil ajusopis võinud mõelda, et järsku on teiseks tulla kasulikum, aga nüüd on ta igal juhul esimene ja kuna võit tähendab suuremat raha ja punkte, siis tuleb 100% mängida võidule. Aga muidugi on vastasel mängus rohkem: edasipääs. Anettil on omapärane seis. Seni on ta mänginud kaks turniiri selliselt, et kaotada ei tohi, muidu ei pääse WTA finaalturniirile. Ja Guadalajaras omakorda kaotada ei tohi, sest muidu ei pääse poolfinaali. Nüüd aga tohib kaotada…

Igatahes kell 3.30 saame teada, kuidas Anett sellise olukorraga toime tuleb. Keegi ei kahtle, et ta ei taha võita, aga mingi pingelangus võib ju tekkida.