Kaia Kanepi alustas Eastbourne’i WTA 500 turniiri 6:7, 6:4, 6:4 võiduga maailma 52. reketi Nuria Parrizas-Diazi (Hispaania) üle.
Võiks öelda, et tulemus oli analoogiline Kaia kaotusele Berliinis Karolina Pliškovale (7:6, 0:6, 0:6), aga nüüd oli teise-kolmanda seti nullide asemel siiski kõva võitlus ja Kaia ei saanud neid sette sugugi kergelt kätte, eriti kolmandat. Natuke vedas Kaiat alt murdepallide realiseerimine (15st 4), aga kui lõpp on hea, siis on kõik hea.
Esimene sett algas küll Kaia survega, tema äralöögid olid palju veenvamad, aga andis tunda, et pikkades pallivahetustes sai Parrizas-Diaz Kaia tempoga hästi hakkama ja võitis neid isegi rohkem. Kaiat aitas palju ka hea serv. Murre seisuks 3:1 tuli aga raskelt, kaks võimalust andis eestlanna tõrjevigadega käest, aga geimi ta lõpuks teenis.
Kuid sama kiirelt sai hispaanlanna murde tagasi ja tema serv ka paranes seti lõpus. Sellegipoolest oli Kaial veel võimalusi murda ja seda seisudel 5:4 ja 6:5, kus murdepallid olid ka settpallid, kokku neid kolm. Ühe päästis Parrizas-Diaz ässaga, aga ülejäänutel tegi Kaia ise vea. Tie-break’is mängis hispaanlanna hiilgavalt ja seisul 3:4 võitis kaks punkti Kaia ja siis kaks punkti oma servil.
Teises setis hoiti servi seisuni 3:3. Kaia ei olnud tõrjel ikka kindel, tundus, et ta võttis servi vastu liiga lähedal tagajoonele või mõnikord isegi seestpoolt. Eksperdist treener Harri Neppi nõustus sellega, et tõrjed ebaõnnestusid, aga ta lisas: “Sellepärast, et Kaia jäi hiljaks. Ega tal tagantpoolt ei oleks kergem muruväljakul servi vastu võtta, kui jalgade töö tõrjel ei ole just kõige parem.” Kuid tõrje ja lausa nulliga siiski tuli seisul 3:3 ja lõpuni läks Kaia kindlalt, oma servi hoidmisega probleeme ei tekkinud.
Kolmas sett algas aga halva üllatusega – kiirelt pääses Parrizas-Diaz 3:0 ette. Aga siis juhtus see, mis sundis arvamust muutma – Kaia tõrjus endiselt tagajoonele lähedalt, aga nüüd hakkas kõik õnnestuma. Ta ei teinud tõrjel enam ühtki viga ja peale selle oli osa tõrjeid vastasele veel väga ohtlikud. Kaia sai murde tagasi, viigistas 3:3 ja kuigi hispaanlanna päästis järgmises geimis 15:40 kaotusseisus, ei suutnud ta sama seisu päästa enam järgmises servigeimis (seisul 4:4), kui Kaia otse punktiks löödud tõrje tõi murde. Kaks tundi ja 26 minutit kestnud mängu lõpetas Kaia väga kindla servigeimiga.
Neppi sõnul olid vastase lamedad ründelöögid päris ohtlikud. “Aga ta oli palju kindlam tagakäega. Eeskäega lõi ka ära, aga eksis sama palju nagu Kaia,” märkis Neppi, kes luges Kanepi esitust otsustavas setis väga heaks. Jah, statistika näitabki, et Kaia tegi lihtvigu rohkem (27:16), kuid tundub, et mõlema mängija osa lihtvigu on loetud sunnitud vigadeks, sest muruväljakul on tempo kõrge ja kui sa natuke hiljaks jääd, loetakse seda tihti sunnitud veaks. Liivaväljakul oleksid enamik sarnaseid eksimusi lihtvead. Kuid äralöökidega jäi Kaia peale 52:27 ja ta oli nendega plussis iga setis: esimeses +5, teises +7 ja kolmandas koguni +13.
Servi statistikas oli Kaial rohkem plusse. Ta võitis ässad 10:5, tegi topeltvigu vähem (5:6) ja võitis esimeselt pallingult 77% punktidest vastase 60 vastu. Ainult esimese servi õnnestumisprotsent oli Parrizas-Diazil parem – 73 vs 59. Kaial tõmbas seda protsenti alla eelkõige teine sett (50), ülejäänud kahes setis lõi ta üle 60% esimestest servidest sisse.
Eastbourne’is osaleb 48 mängijat, kellest 16 asetatut olid avaringis vabad. Nende hulgas ka Kaia järgmine vastane Beatriz Haddad Maia (Brasiilia 15), ent praegusel hetkel ei tahaks veel kindlalt öelda, et brasiillanna üldse Eastbourne’is mängib. Ta on võitnud järjest kaks turniiri (Nottingham ja Birmingham) ning täna tuli Haddad Maial pidada Birminghamis nii poolfinaal kui finaal, sest eile sadas vihma. Lõpuks jäi finaal küll lühikeseks, sest Shuai Zhang (Hiina) andis seisul 4:5 alla, sest temal tuli pidada lausa kolm mängu (lisaks paarismängu finaal), aga kaks turniiri võitnud mängijal ei ole erilist mõtet enam kolmandat mängida, kui just hiline loobumine ei too kaasa liiga suurt trahvi.
Kuna Tennisnetil jäi seekord kirjutamata eellugu, siis lühidalt tutvustame, mida on teinud Kaia tänane vastane Parrizas-Diaz, kellega ta kohtus esimest korda. Ta ei ole võitnud ühtki WTA turniiri, kuid on mullu saanud kaks esikohta WTA 125K turniiridel, mida loetakse võrdseks meeste Challengeriga ja WTA turniiri võiduna ei arvestata.
Pikka aega oli Parrizas-Diaz suurele ringile täiesti tundmatu mängija. Enne 2020. aastat polnud ta kordagi kuulunud TOP200 sekka ja ka tunamullu käis seal ära ainult korraks (196. koht). Läbimurre tuligi 2021. aastal, kui ta kerkis aasta alguse 226. kohalt juuniks TOP150 sisse, augustiks TOP100 sisse ja novembris oli juba maailma 64. reket. Tänavu veebruaris kerkis ta esmakordselt TOP50 sisse ja tema parim koht on olnud 45. (7. märts). Tänavustest tulemustest tasub eelkõige märkida Parrizas-Diazi pääsu Australian Openi 3. ringi ja Monterrey WTA turniiri poolfinaali.