Kaia Kanepi alistaja lülitas välja tiitlikaitsja Osaka ja maailma parim juunior Tsitsipase

Leylah Fernandez juubeldab punkti üle mängus Naomi Osakaga. / Foto: USA Today/Reuters/Scanpix

US Openi naiste üksikmängus sündis laupäeva varahommikul turniiri senine suurim üllatus, kui 18-aastane Leylah Fernandez alistas tiitlikaitsja Naomi Osaka (Jaapan, 2). Pärast kaotust arvas jaapanlanna, et temaga ei ole asjad korras ja peab suurest tennisest võtma pausi. Et noorte pidu oleks täielik, võitis samuti 18-aastane Carlos Alcaraz (Hispaania) viies setis Stefanos Tsitsipase (Kreeka, 3).

Kui alustada naiste turniirist, siis nüüd näeme, et Kaia Kanepil ei vedanud, kui läks teises ringis kokku Fernandeziga. Kaia vastu kaotas Fernandez ainult ühe oma servigeimi ja täna varahommikul Osaka vastu kolme seti jooksul kaks, mõlemad seisul 5:5. Selle tulemusena Fernandez kaotas esimese seti 5:7, aga teises suutis kohe vastata Osaka pallingu murdmisega ja võita tie-break 7:2. Jaapanlanna, kes samuti vaid kaks pallingugeimi kaotas, loovutas oma teise servigeimi kolmanda seti algul ja enam tagasi ei saanud. Fernandez servis nii veenvalt, et Osakal polnud otsustavas setis murdepalligi. Peab ütlema, et alates sellest, kui Osaka alustas Prantsusmaa lahtiste eel oma meediaboikotti, pole ta hästi mänginud. Sai küll veel kuulsamaks olümpiatule süütajana, aga tennises on tema jaoks kevadest alates läinud kõik allamäge.

Fernandezi võidunumbrid olid 5:7, 7:6, 6:4. Äralöökide arv jäi Osaka kasuks 37:28, aga jaapanlanna tegi 36 lihtviga Fernandezi 24 vastu. Pealegi olid otsustavas setis ka äralöögid napilt kanadalanna kasuks 11:10. Arvestada tuleb ka seda, et Osaka võitis ässad 15:6, seega jäi ta mängus tehtud äralöögid viiki. Fernandezi serv oli aga tunduvalt täpsem, esimese pallingu õnnestumisprotsent lausa 80 (Osaka 63%).

Osaka läks teise seti lõpus väga närvi ja sai isegi hoiatuse reketi loopimise eest. Tavaliselt vaoshoitult rääkiv jaapanlanna oli ootamatult emotsionaalne ka pressikonverentsil, kasutades isegi vandesõna. “Palun selle eest vabandust,” ütles ta reketiloopimise kohta. “Ma ei tea, miks ma seda tegin. Nagu tundsin, olin ma üsna …. (vandesõna), püüdsin ennast sundida rahulikuks, aga läksin keema. Tavaliselt mulle meeldivad rasked seisud. Aga praegu olin kannatamatu, kui asjad ei toiminud väljakul nii nagu pidanuks. Ma pole kindel, miks asjad juhtuvad nii nagu nad praegu juhtusid,” pajatas Osaka pressikonverentsil. Lõpuks ütles Osaka, et peavb vist võtma profitennisest vaheaja. Ta on sel hooajal niigi vähe mänginud, aga tundub, et ei tule pingetega toime. Eks seda näitas juba ka Prantsusmaa lahtistel välja kuulutatud meediaboikott.

Naiste 3. ringis oli reedesel võistluspäeval, kus osa kohtumisi Eesti aja järgi laupäeval lõppes, veel olulisi mänge kahe tugeva tennisisti vahel. Intrigeerivas paaris kohtusid 2016. aasta US Openi tšempion Angelique Kerber (Saksamaa, 16) ja 2017. aasta võitja Sloane Stephens (USA). Mõlemad on madalseisust üle saanud, kuid alates teisest setist oli Wimbledoni ja Cincinnati turniiri poolfinalist Kerber ameeriklannast üle 5:7, 6:2, 6:3. Otsustav sett lõppes seisult 2:3, 15:40 Kerberi nelja võiduka geimiga. Kõigepealt päästis ta kolm murdepalli ja siis võitis ise pika geimi neljanda murdepalli järel. Seega kolmandas setis võitlust ikka oli. Ning muidugi tasub mainida vigastusest taastuva Simona Halepi (Rumeenia, 12) võitu Jelena Rõbakina (Kasahstan, 19) üles 7:6, 4:6, 6:3. Kaalukeeleks võis saada esimese seti tie-break, kus Halep mängis maha 6:2 edu ning veel kaks settpalli seisudel 7:6 ja 8:7. Omakorda juhtis siis kolmel korral Rõbakina, kuid rumeenlanna jäi peale 13:11.

Vaadake naiste üksikmängu tabelit siit.

Meeste turniiril pidasid Alcaraz ja Tsitsipas tõeliselt kummalise mängu. Kui pealkirjas nimetasime hispaanlast maailma parimaks juunioriks, siis tuleb selgeks teha, et noorte edetabeli esinumber ta ei ole, sest ei mängi enam eelmisest hooajast alates juunioride turniiridel, aga ta on vanuse poolest (sai maikuus 18) ikka veel noorteklassi mängija, kes meeste edetabelis omavanuselistest kindlalt kõrgeimal kohal (55.). Kummaline oli aga mäng selle poolest, et nelja seti jooksul võideti geime mitme kaupa. Alcaraz läks kohe ette 4:0, siis kaotas kolm geimi järjest, seejärel aga võitis viis geimi, juhtides 6:3, 3:0. Nüüd vastas omakorda viiegeimilise spurdiga Tsitsipas ja võitis teise seti 6:4. Kõige omapärasem oli kolmas sett, kus Tsitsipas rebis nelja järjestikuse geimivõiduga ette 5:2, aga Alcaraz tuli kahemurdelisest kaotusseisust välja, asus juhtima 6:5 ja võitis seti tie-break’is.

Seejärel võitis omakorda Tsitsipas seti nulliga (koos otsustava seti avageimiga mängu pikim spurt, seitse geimi). Alles viies sett oli selline, kus ühtki servimurret ei toimunud ja teist korda kohtumise jooksul lõppes sett tie-break’iga. Mõnevõrra oli ikkagi üllatav, et noorem mees mõlemas tie-break’is valitses. Esimese kiire lõppmängu oli Alcaraz võitnud 7:2 ja nüüd t:5, aga kummaski tie-break’is ei kaotanud ta oma servil ühtki punkti! Nagu tulemusest 6:3, 4:6, 7:6, 0:6, 7:6 eeldada võib, võitis Tsitsipas rohkem punkte (167:159), aga väljakumängus oli Alcaraz üllatavalt terav. Kokku võitis ta äralöögid 61:47 ja kui sellest ära võtta ässad (15:6 Tsitsipase kasuks), siis peamiselt tagajoonepunktides oli 18-aastane hispaanlane võidetud löökides parem 55:32. See näitab päris korralikku ülekaalu. Lihtvigu tegi Alcaraz muidugi rohkem, vastavalt 48 ja 38.

Tabeli alumises pooles on nüüd suursoosikuks kerkinud Daniil Medvedev (Venemaa, 2), kes on esimeses kolmes kohtumises kaotanud vastavalt 8, 7 ja 7 geimi. Kuid tal ei ole olnud ka ühtki vastast TOP50 seast, reedel alistas ta hispaanlase Pablo Andujari. Väga põnev oli noore kanadalase (veel üks tulevikumees!) Felix Auger-Aliassime’i (12) ja Roberto Bautista Aguti (Hispaania, 18) mäng, kus hispaanlane tuli 0:2 kaotusseisust välja, ent Auger-Aliassime võitis 6:3, 6:4,4:6, 3:6, 6:3. Kõigis settides, välja arvatud neljandas, otsustas võitja üks servimurre, aga neljandas setis andis kanadalane edu käest ja Bautista Agut tegi seal kaks murret. Viiendas setis oli Auger-Aliassime 4:2 ees, kui Bautista Agut teenis kolm murdepalli. Nende päästmine otsustas mängu kanadalase kasuks.