Jannik Sinner (Itaalia, 4) mängis täna Melbourne’is esimest korda slämmiturniiri finaalis ja kohe esimesel katsel ka võitis Daniil Medvedevi (3)!
Aga kuidas võitis!? Sinner oli settidega 0:2 taga ja ka mänguliselt tundus olukord lootusetu, sest kohati tegi Medvedev väljakul mida tahtis. Aga itaallane suutis (või Medvedev ka pisut lubas) mängu pöörde tuua ja võita tulemusega 3:6, 3:6, 6:4, 6:4, 6:3.
Arvestades kogu turniiri kulgu, oli Sinner esikohta väärt – tervikuna oli ta tänavusel Australian Openil parim mees. Medvedev oli kahes varasemas mängus võitnud 0:2 kaotusseisust ja üldiselt mängis venelane kuni finaali esimeste settideni enda tasemel umbes 4- hindele. Samas oli ta peaaegu kaks setti kindlalt Sinnerist parem. Näiteks avaseti seisul 4:2 ütles statistika, et Medvedev juhtis äralöökidega 11:2. Lõpuks oligi seis kardinaalselt vastupidine – esimeses setis võitis Medvedev äralöögid 14:5, aga viiendas setis Sinner 13:6.
Medvedevi mäng oli perfektsusele lähedal eriti teise seti esimesel poolel, kui ta juhtis 5:1. Seis võinuks olla isegi 6:0, aga ühes geimis lõi venelane murdepallil rabaku auti. Eurospordis kommenteeris imestunud Nick Kyrgios: “Mängueelne narratiiv oli selline, et Medvedev peab mõtlema, kuidas Sinnerit võita, aga nüüd on hoopis teistpidi.”
Treenerid ergutasid endiselt Sinnerit ja võib-olla see aitas, ehkki seis 1:5 tundus lootusetu. Lõpuks aga see polnudki lootusetu – Sinner sai murde tagasi ja omas murdepalli ka seisul 3:5. Seekord ei tulnud, aga mingit usku see väike pääsemine andis ja kolmandast setist alates oli Sinner esialgu pisut, aga lõpus juba selgelt üle. Kolmandas setis kummalgi murdepalle polnud, enne kui Sinner teenis võimaluse seisul 5:4 ja realiseeris selle kohe. Seti ainus murdepall tõi võidu!
Neljandas setis oli Sinneril murdevõimalusi juba algul – nii teises kui ka neljandas geimis jäid need kasutamata, aga itaallane võttis oma ära jälle siis, kui Medvedevil tagasi murdmise võimaluste enam polnud ehk seisul 5:4. Otsustavas setis tundus, et väsimus hakkas määrama – Medvedevil olid varasemad mängud pikemad ja tema oli ka poolfinaali lõpetanud ca kuus tundi pärast Sinnerit.
Ainus, mis võis venelast päästa, oli vastase võiduvärin. Aga noorel mehel (Sinner on 22-aastane) võib-olla tekkis see värin ainult korra, kui ta oli juba Medvedevi servi murdnud ja pallis mängu võiduks. Seisul 5:3, 30:0 eksis Sinner kaks korda lihtsalt. Aga ta sai järgmise punkti kätte ja matšpallil riskis täiega, lüües ründelöögi täpselt väljaku ristnurka.
Medvedev kaotas nüüd oma kuuest slämmiturniiri finaalist viienda ja võib-olla mängu käigus tuli talle meelde ka enda eelmine finaal Melbourne’is – 2022. aastal kaotas ta 2:0 seisult Rafael Nadalile. Võiks ju öelda, et ta ise võitis tänavu kaks korda 0:2 ja jäi sellega plussi, aga vaevalt selline statistika Medvedevit lohutab, kuigi autasustamisel ta pettumust välja ei näidanud.
Kokkuvõttes oli siis statistika selline, et äralöögid võitis ikkagi Sinner 50:44, nende hulgas ässad 14:11. Esimese servi protsent, milles Medvedev mängu algul kindlalt juhtis, jäi lõpuks ikkagi venelase kasuks, aga üsna vähe – 68 vs 61. Punktide kokkuvõttes jäi Sinner kõige napimalt peale 142:141. Medvedev oli veerand- ja poolfinaalis punktidega isegi rohkem kaotanud, aga need mängud ta võitis. Ja lõpuks: murdepalle võitsid mõlemad 4, kuid Medvedev 12st ja Sinner 9st katsest.
Maailma edetabelit Australian Open ei muutnud. Oleks Medvedev finaali võitnud, kerkinuks ta Carlos Alcarazist mööda, aga Sinneril ei olnud enam šanssi ise kolmandaks tõusta, ta jääb praegu Medvedevist maha 455 punktiga. Kuid kevadel on kõige rohkem punkte kaitsta Alcarazil ja seega võib ta vabalt hoopis neljandaks langeda. Novak Djokovic peaks esialgu esireketi kohal püsima, sest mullu ta ei mänginud Indian Wellsis ja Miamis ning sealt on tal ainult juurde võita.
“Olen väga uhke,” ütles Sinner autasustamisel. “See oli raske mäng. Ta alustas väga hästi ja jooksutas mind mööda väljakut. Minu mänguplaan ei toiminud, kuid kolmandas setis otsisin väikeseid võimalusi ja kasutasin need ära. Mängupilt muutus ja olen väga õnnelik, et mul õnnestus teha õiged korrektiivid. Praegu on nii palju emotsioone, aga pean istuma maha ja finaali analüüsima.”
Sinner andis muidugi edasi ka tervituse vanematele: “Soovin, et igaühel oleksid sellised vanemad nagu minul. Nad lubasid mul juba lapsena valida, mida ma tahaksin teha. Tegelesin teise spordialaga (mäesuusatamine – toim.), aga nad ei surunud mind ja andsid vabaduse otsustada tennise kasuks.”
Lisame uudisesse ka paarismängude info. Seekord juhtus palju huvitavat. Esiteks saime kahekordse võitja, sest Su-Wei Hsieh (Taipei) võitis nii naiste kui segapaarismängu, aga 43-aastasest Rohan Bopannast (India) sai vanim meestennisist, kes profiajastul slämmiturniiri võitnud. Absoluutne rekord on Martina Navratilova käes, sest ta võitis 2006. aasta US Openil segapaari 49-aastasena.
Tulemustest nii palju, et Hsieh ja Elise Mertens (Belgia) alistasid naiste paari finaalis Ljudmilla Kitšenoki (Ukraina) ja Jelena Ostapenko (Läti) 6:1, 7:5. Hsieh naasis mullu kevadel pärast 1,5-aastast pausi, et mängida koos tšehhitar Barbora Strycovaga, kes Wimbledonis karjäärile punkti pani. Ja nad võitsidki turniiri, aga enne oli Hsieh veel võitnud Prantsusmaa lahtistel koos Xinyu Wangiga (Hiina). Ostapenko mängis naiste paarismängu finaalis esmakordselt, aga ta oli varem jõudnud segapaarismängus 2019. aastal Wimbledoni finaali.
Nüüd Austraalias teenis Hsieh oma seitsmenda tiitli slämmiturniiride naiste paarismängus, aga segapaari võit koos Jan Zielinskiga (Poola) oli esimene. Finaal oli ka üllatuslik, sest Hsieh ja Zielinski alistasid segapaari spetsialistid Desirae Krawczyki (USA) ja Neal Skupski (Suurbritannia) 6:7, 6:4, 11:9. Krawczyk on karjääri jooksul võitnud segapaaris neli tiitlit, neist kaks koos Skupskiga.
Ja lõpuks meeste finaalis aitas Bopannal ajalugu teha austraallane Matthew Ebden, kellega koos võideti finaalis itaallastest üllatajad Simone Bolelli ja Andrea Vavassori 7:6, 7:5.