fbpx
Close

In Memoriam: Mati Kuum (1941-2023)

Mati Kuum seenioride klassis mängimas. / Foto: erakogu

25. mail lahkus manalateele tennisist, treener ja tennisetegelane Mati Kuum, kelle suurima saavutusena läheb ajalukku NSV Liidu noortemeistri tiitel paarismängus, aga tal on ka suuri teeneid Eesti tennise arendamisel ja juhtimisel.

Mati Kuum sündis 7. detsembril 1941. aastal Tallinnas metodisti kiriku pastori Aleksander Kuum’i ja Agathe Kuum’i perre pesamuna ja seitsmenda lapsena. Sõjaperioodile langenud esimesed eluaastad möödusid vaheldumisi Tallinnas ja suvekodus Kehra lähistel. Tallinna pommitamisel 1944. aastal, kui Tallinna kodu hävis, viibis pere suvekodus.

1960. aastal lõpetas Mati Kuum Gustav Adolfi Gümnaasiumi (endine Tallinna 1. Keskkool) ja 1968. aastal Tallinna Pedagoogilise Instituudi kehakultuuri teaduskonna, tennisetreeneri kvalifikatsioonis. Tennis kujuneski Mati Kuum’i elu kutsumuseks. Tennisetreeninguid alustas ta 1952. aastal Tallinna Kalevis Harry Kalamäe juhendamisel, ajavahemikul 1955–1963 treenis Guido Tafti suunamisel.

Noorteklassis saavutas Mati Kuum palju auhinnalisi kohti erinevatel võistlustel. 1959. aastal tuli ta kuni 18-aastaste vanuseklassis Eesti meistriks nii paaris- kui segapaarismängus, üksikmängus teenis hõbemedali. Samal aastal krooniti Mati Kuum paarismängus koos Rein Parmasega Nõukogude Liidu noortemeistriks, üksikmängus jõudis ta nelja tugevama hulka, olles suure riigi noorte edetabelis seitsmendal kohal. Eesti noormeeste tiimis saavutas Nõukogude Liidu koolinoorte spartakiaadil esikoha. Täiskasvanute klassis võitis 1959. aastal tennise Eesti meistrivõistlustel meespaarismängus pronksmedali. Just siis tabas Mati Kuum’i krooniline haigus, mis mõjutas edaspidi ka tema sportlase karjääri. Vaatamata sellele võitis ta hiljem Eesti seenioride meistrivõistlustel erinevates vanuseklassides hulganisti igat värvi medaleid.

Ajavahemikul 1961-1978 töötas Mati Kuum tennisetreenerina, olles mitu aastat ka Eesti noortekoondise peatreener. Tema käe all on treeninud teiste seas Hannes Raschinski, Reigo Anderson ja Allan Kivistik.

Eesti Vabariigi taasiseseisvumisel naases ta aktiivselt tenniseellu, kui kutsuti juhtima Eesti Tennise Liitu. Aastatel 1992-2002 oli Mati Kuum Eesti Tennise Liidu peasekretär ja hiljem Idakeskuse Spordiklubi tennisejuht. Eesti tennise õiguste taastamine rahvusvahelises alaliidus (ITF) langes ETL-i peasekretäri ameti algaastale. Mati meenutus: „1992. aastal kutsuti Balti riigid õiguste taastamiseks ITF-i aastakoosolekule Istanbuli. Mulle oli see väga tähelepanuväärne sündmus ja seal võeti kõiki uhkelt vastu. Kohal oli üle maailma 60 riiki, meie lipud laual ja kohe toimus ametlik liikmestaatuse taastamine.“

Mitmekümne aasta vältel tegutses Mati Kuum tennisekohtunikuna, 1983. aastal omistati talle üleliidulise kategooria kohtuniku staatus. 2001. aastal sai temast Eesti Tennise Liidu auliige ja 2021. aastal Eesti Spordiselts Kalev auliige.

Eesti Tenniseliit ja tennisepere mälestab suurepärast inimest, mängijat ja organisaatorit.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Kommenteeri
scroll to top