Iga Swiatek pääses ehmatusega, aga võitis oma neljanda slämmiturniiri tiitli

Iga Swiatek hetk pärast viimase punkti võitmist. / Foto: AFP/Scanpix

Suurfavoriit ja maailma esireket Iga Swiatek (Poola) võitis oma neljanda slämmiturniiri tiitli, kui alistas Pariisis Roland Garrosi väljakutel finaalis Karolina Muchova (Tšehhi) 6:2, 5:7, 6:4. Mäng kestis 2 tundi ja 46 minutit.

Kolm eelmist slämmiturniiri finaali tulid Swiateki jaoks kergelt, setti ta ei kaotanud. Roland Garrosis 2020. aastal esimest tiitli võites loovutas ta finaalivastasele (Sofia Kenin) viis geimi, mullu Cori Gauffile neli geimi. Tundus, et samamoodi läheb tänagi, kui Swiatek juhtis 6:2, 3:0. Kuigi poolatar ei alustanud bravuurselt, tundus, et Muchoval ei ole piisavalt usku, et ta võiks võita. Kui aga tšehhitar teises setis asja käsile võttis, said kõik tennisehuvilised aru, et Swiatek on seekord haavatav, ta ei ole see tavapärane killer, kes vastasele armu ei anna.

Päris kergelt sai Muchova initsiatiivi endale ja asus servima setivõiduks seisul 5:4. Esimene võimalus jäi kasutamata, aga ta murdis seejärel teises setis juba kolmandat korda Swiateki pallingu ja kasutas teise võimaluse seisul 6:5.

Otsustavas setis asus Muchova juhtima 2:0, kuid siis mängis Swiatek kolm järgmist geimi laitmatult – 3:2. Aga see polnud ikka veel kõik. Poolatari hiilgavad löögid vaheldusid vigadega ja Muchova sai ette 4:3. Aga tšehhitar ei saanud oma servil kordagi edu ja Swiatek viigistas. Mängu lõpus tegi viimased ja otsustavad vead siiski Muchova, kes ka kokkuvõttes patustas lihtvigadega rohkem (38 vs 27). Nii ei aidanud Muchovat paremus äralöökidel (30 vs 19), sest sunnitud vigu tegi ta koguni 15 võrra rohkem.

Iga Swiatekil (vasakult) ja Chris Evertil on nüüd kokku Pariirist kümme tiitlit, Karolina Muchova võib aga olla rahul, et jõudis esikohale nii lähedale.

Pariisis võitis Swiatek kolmanda tiitli, mis tähendas, et profiajastul on temast rohkem saanud seal karikat käes hoida vaid kolm naist: Chris Evert 7, Steffi Graf 6 ja Justine Henin 4 korda. Nüüd on küsimus, millal möödub Swiatek Heninist ja kas ta püüab kinni ka Grafi ja Everti, kes täna oli ka autasustamisel karika üleandja.

Maailma edetabelis säilitas Swiatek esireketi koha ja juhib Arina Sabalenka ees 928 punktiga. Kuna Wimbledonis alustavad kõik nullist, ei ole sealgi kerge vahet tagasi teha, kui Sabalenka turniiri ei võida. Kuid potentsiaali esimeseks tõusta on valgevenelannal siiski palju, sest näiteks 2023. aasta punktidega on ta Swiatekist ees. Muchova tõusis 16ndaks, mis on tema karjääri kõrgeim edetabelikoht.

“Eelmise aasta võit oli mulle tõestus, et esimene kord ei olnud juhus või midagi sellist,” ütles Swiatek. “Aga tänavune turniir oli mulle raskem vigastuste ja tiitli kaitsmise surve tõttu. Praegu tunnen, et midagi oli teisiti, pidin pingega toime tulema. Kolmandas setis ma ei tahtnud taga nutta teise seti kaotust. Püüdsin vaadata edasi ja sisendasin endale, et nüüd tuleb kõik anda. Mitte mõelda ega analüüsida, lihtsalt mängida intuitiivselt oma mängu. Usun, et selline suhtumine aitas.”

“Mäng oli tõesti väga tasavägine,” ütles Muchova. “Kuid vähemalt võin ma nüüd ennast nimetada suure slämmi finalistiks, see on erakordne saavutus ja kindlasti lisab motivatsiooni töötada ja saada uuesti võimalus tiitlile mängida. Alati, kui ma saabun suure slämmi turniirile, ma usun enda võimalusi, aga olen seda uskunud ka varem ja polnud kunagi finaalis mänginud. Nüüd vähemalt saavutasin selle, mida uskusin ja see on hea tunne.”