Hooaja komeet Ben Shelton võitis esimese ATP turniiri

Ben Shelton lööb pärast võitu allkirjastatud palle tribüünidele. / Foto: Reuters/Scanpix

2023. aastat maailma 96. reketina alustanud ameeriklane Ben Shelton võitis täna Tokyos ATP 500 turniiri ja kerkib järgmisel nädalal edetabelis juba 14. kohale.

Imelik küll, aga maailma TOP15 mängijale oli see alles esimene ATP turniiri võit, isegi finaali polnud Shelton varem jõudnud. Tegelikult põhines kaks nädalat tagasi 21-aastaseks saanud USA tennisisti edu kahel slämmiturniiri tulemusel – Austraalias jõudis ta veerandfinaali ja US Openil poolfinaali. Enne Austraaliasse sõitu oli Shelton eranditult punkte kogunud vaid USA-s peetud võistlustelt.

Sheltoni võitude-kaotuste bilanss oli enne Tokyo turniiri 21-22, mis näitab, et ATP turniiridel tal hästi ei läinud. Nüüd aga jõudis noormees järjest Šanghai Masters 1000 turniiril veerandfinaali ja võitis Tokyos. Viimasest 9st mängust on Shelton võitnud 8, kuid ainsa esikümne mehena on ta sel lühikesel perioodil võitnud Jannik Sinnerit (Itaalia).

Tokyos oli Sheltonil pisut õnne – olles ise asetamata, võitis ta teel tiitlini vaid ühe asetatud mängija, veerandfinaalis kaasmaalase Tommy Pauli (5). Poolfinaalis teise ameeriklase Marcos Gironi vastu tuli Shelton välja seti ja kahe murdega kaotusseisust 6:7, 2:5. Finaalis tuli Sheltonile taas vastu asetamata mängija – maailma 50. reket Aslan Karatsev. Venelane alustas paremini ja võitis oma servi algul kindlamalt kui Shelton, aga pärast seisu 5:5 teenis ta ainult ühe geimi. Lõplik lagunemine toimus teise seti seisul 1:3, kui Karatsev kaotas servigeimi 40:0 eduseisult. Lõpptulemus oli 7:5, 6:1.

Karatsev on siiski sel aastal tõusnud pea sama jõudsalt kui Shelton, sest aprillikuu 129. kohalt kerkib ta homme 37ndaks. Kuid veel on tal palju maad minna oma karjääri parima kohani (14.) ja 30-aastaselt ei tohiks selleks ka olla enam kuigi palju šansse. Karatsevi tõus algas pärast koroonaviiruse pausi, kui ta kolmel Challengeril jõudis finaali ja neist kaks võitis (ainsa kaotuse sai Stanislas Wawrinkalt!).

Varem parimal juhul kolmandasse sajasse kuulunud mees kerkis 27. sünnipäeva ajaks 116ndaks ja 2021 oli Karatsevile üldse parim aasta, kui ta jõudis Austraalias slämmiturniiri poolfinaali ja võitis kaks ATP turniiri. Kuid mõõn algas mullu ja kestis tänavu maini, mil Karatsev jõudis Madridi Masters 1000 turniiri poolfinaali. Pärast seda on Karatsev olnud stabiilne, aga parim tulemus aasta teisel poolel oli ikkagi äsjane Tokyo finaal.

Nii Shelton kui ka Karatsev on üles antud homme algavaks Viini ATP 500 turniiriks, kuid neil seisab ees pikk teekond ja pole välistatud, et üks neist või mõlemad sellest võistlusest loobuvad. Sealjuures on Shelton avaringis kokku loositud Sinneriga (2), kes kindlasti ihkab revanši.