fbpx
Close

Holger Rune näitas head närvi ja taktikalist küpsust ning alistas Pariisis Novak Djokovici

Holger Rune omapärase kujuga Pariisi Mastersi võidukarikaga. / Foto: EPA/Scanpix

Võiks öelda, et Holger Rune (Taani) tabas Pariis Masters 1000 turniiri finaaliga lausa neli kärbest ühe hoobiga: võitis 19-aastaselt esmakordselt nii kõrge tasemega turniiri, alistas viimaste aastate maailma tennise liidri Novak Djokovici (Serbia, 6), kerkis maailma esikümnesse ja pääseb esimese varuna ATP finaalturniirile.

Rune tegi ka sellega ajalugu, et alistas võistluse käigus viis (!) esikümne mängijat: Hubert Hurkaczi (Poola, 10), Andrei Rublevi (7), Carlos Alcarazi (Hispaania, 1), Felix Auger-Aliassime’i (Kanada, 8) ja lõpuks Djokovici. Just Hurkaczi ette ta edetabelis tõusebki ja poolakas on nüüd ATP aastalõputurniiri teine varu, kes algul kohale ei sõida, vaid peaks Torinosse minema vaid siis, kui üks põhimängija on vigastusega välja langenud. Kuid esimene varu ehk Rune peaks kohal olema turniiri alguseks.

Finaali tulemus oli 3:6, 6:3, 7:5 Rune kasuks ja mängu käigus ei oleks osanud arvata, et ta suudab Djokovici alistada. Esimeses setis ei tulnud Runel välja esimene serv (55% oli märksa nõrgem kui tema mängu keskmine 66%) ega ka teine serv (neli topeltviga). Vastupidiselt hästi servinud Djokovic tegigi avaseti ainsa murde geimis, kus taanlane patustas kahe topeltveaga.

Teise seti esimeses geimis ei saanud Rune ka esimest servi kuidagi sisse ja jäi taha 0:40. Aga nüüd tuli Djokovic appi, tehes talle mitteomaselt kaks lihtviga. Veel võitis Rune ühe väga võitlusliku punkti ja oligi pääsenud. Järsku mängupilt muutus – Rune hakkas võitma pikki punkte ja tundus, et toimis tema taktika, kus ta pigem lasi Djokovicil suruda ja näitas ise visa kaitset. Samas oli Djokovic nii teises kui ka kolmandas setis hädas just rünnakute lõpetamisega, mis on üldiselt tema trump. Võimalik, et Rune pääses just seetõttu, et Djokovic jättis võimalused kasutamata ja mängis tähtsatel punktidel halvasti.

Mängu iseloomustasid kõige paremini viimased geimid. Djokovic oli juba enne kaotanud ühemurdelise edu ja andnud servigeimi käest 30:0 eduseisust. Nüüd seisul 5:5 seesama kordus – serblane juhtis 30:0, aga Rune mängis julgelt ja Djokovic kuidagi pehmelt. Ning lõpuks viimane geim – Djokovicil oli kuus murdepalli, aga Rune päästis need kõik! Närv oli noorel mehel seekord parem kui kogenumal.

Kokkuvõttes jäi Rune äralöökidega peale 43:33, aga lihtvigu tegi rohkem (34:22). Tundus siiski, et pigem eksis taanlane rohkem teisel-kolmandal löögil, kuid Djokovic tegi oma lihtvead just tasavägistes punktides. Ässasid löödi suhteliselt vähe – Djokovic 8 ja Rune 6 -, kuid esimese servi protsent oli mõlemal hea: Djokovicil 70 ja Runel 66. Esimeselt servilt võitis aga Djokovic 82 ja Rune 69% punktidest. Samas pidigi Djokovici statistika olema natuke parem, sest serblane võitis punktid 97:92. Jah, tavaliselt on just vastupidi – Djokovic võidab vahel mänge, kus tema on rohkem hädas kui vastane (parim näide 2019. aasta Wimbledoni finaal Roger Federeriga), kuid täna pidi ta tunnistama vastase paremust mängus, kus ta ise võitis rohkem punkte. Ja murdepallid ka: Rune realiseeris neid 3st 3 ja Djokovic 12st 2…

Djokovic kiitis Runet mängujärgsel autasustamisel. Eks alati öeldakse häid sõnu, aga seekord kõlas Djokovici kiitus eriliselt: “Ma ei ole muidugi õnnelik, et kaotasin, kuid sinu võidust võib tunda ainult rõõmu. Oled väga pühendunud tennisele ja teed kõva tööd, sind ootab helge tulevik.”

Serblasel jäi võitmata Pariisis seitsmes tiitel, kuid Masters 1000 turniiride üldarvestuses on ta ikka 38 esikohaga liider ja lisaks maailmas ainus, kes on võitnud vähemalt korra kõik üheksa tipputurniiri. Samas on Djokovic kaugel Rafael Nadali ühe turniiri võitudest – hispaanlane on Monte Carlos võitnud 11 ja Roomas 10 korda. Djokovicil on “ainult” kuus võitu kolmelt turniirilt: Miami, Rooma ja Pariis.

Nüüd sai ka selgeks, et Djokovic on ATP finaalturniiril asetatud seitsmendana ja esimesed mehed hoiavad hinge kinni, kui loositakse nn nõrgim paar, kuhu kuuluvad Djokovic ja ameeriklane Taylor Fritz. Võib arvata, et kõik kuus esimest meest soovivad alagruppi Fritzi, mitte Djokovici.

Rune aga peaks enne Torino varumehe staatust mängima teises Itaalia linnas Milanos, kus ülehomme algab NextGen ATP ehk siis uue põlvkonna (sündinud 2001 ja hiljem) finaalturniir. Rune on seal asetatud esimesena. Tema eakaaslane Carlos Alcaraz võitis mullu selle turniiri ja tänavu oli juba loobunud ATP finaalturniiri nimel, aga nüüd ei saa ta vigastuse tõttu niikuinii mängida. Ka Jannik Sinner (Itaalia), kes lootis olla Torinos varumees, loobus NextGen ATP-st, aga ka tema on selle turniiri juba võitnud (2019). Itaallaste lootusi hoiab aga Milanos üleval teisena asetatud Lorenzo Musetti.

scroll to top