Esimese seti kindlalt kaotanud Novak Djokovic pääses ehmatusega

Novak Djokovic. / Foto: EPA/Scanpix

Maailma esireket Novak Djokovic (Serbia) jätkab aasta suure slämmi jahtimist, kui võitis US Openi 1/8 finaalis ameeriklase Jenson Brooksby 1:6, 6:3, 6:2, 6:2.

Võib tunduda, et esimese seti kaotus oli lihtsalt “tööõnnetus”, aga tegelikult ei olnud ka teine sett Djokovicile sugugi lihtne ja pealegi ei tohiks temasuguse staariga sellist õnnetust juhtuda, et ta maailma 99. reketile seti 1:6 kaotab. Teises setis oli Djokovic ees 3:0, kui viiendas geimis, mis kestis 24 punkti, võitis Brooksby viienda murdepalli ja tegi seisuks 2:3. Ameeriklasel oli võimalus võita oma servil ka järgmine geim, aga ta ei realiseerinud seisu 40:30. Kui Djokovic läks uuesti murdega ette, oli mäng tõesti läbi, sest edaspidi ei olnud Brooksbyl ühtki murdepalli. Kolmas sett kestis tund ja 8 minutit.

44 äralööki ja 41 lihtviga jäi Djokovici arvele, ameeriklase mõlemad numbrid olid väiksemad, vastavalt 28 ja 27. Murdepalle realiseeris Djokovic lõpuks 12st 6 ja Brooksby 11st 3. Servil oli 20-aastane ameeriklane hoolikas (74% sisse), aga tema palling ei olnud võimas, ta piirdus nelja ässaga ja võitis esimeselt servilt ainult 62% punktidest. Eks lõpuks Djokovic kasutaski ära selle, et Brooksby serv ei olnud nii kindel. Ka eelmises kohtumises venelase Aslan Karatševiga, keda Brooksby võitis, loovutas ta seitse servigeimi.

“Brooksby on noor ja andekas. Ütlesin talle kätlemisel, et teda ootab helge tulevik,” sõnas Djokovic väljaku intervjuus. “Jenson tuli mängima kindla plaaniga ja kasutas oma lööke efektiivselt. Pooleteise seti jooksul ma ei leidnud oma rütmi ja tegin palju vigu. Lisaks ta luges mu mängu väga hästi.”

Veerandfinaalis on Djokovicil ilmselt tõsisem vastane kui kõik eelmised – kuuendana asetatud Matteo Berrettini (Itaalia). Samas on Berrettini Djokovicile tuttav, aga Brooksbyga ta mängis esimest korda. Djokovic on Berrettinit võitnud kolm korda, viimased kaks mängu peeti eelmistel slämmiturniiridel ning Djokovic võitis neljas setis nii Roland Garrosi veerandfinaalis kui ka Wimbledoni finaalis. Berrettini loovutas ka ühe seti üllatajale Oscar Ottele (Saksamaa), aga lõpuks võitis sama kindlalt kui Djokovic – 6:4, 3:6, 6:3, 6:2.

Tabeli ülemise poole teises veerandfinaalis mängivad olümpiavõitja Alexander Zverev (Saksamaa, 4) ja Lloyd Harris (LAV). Zverevil oli esmaspäeval pisut ebamugav vastane Jannik Sinner (Itaalia, 13), kellele ta eelmise aasta Prantsusmaa lahtistel oli kaotanud. Seekord lahendas Zverev kaks esimest setti ühe servimurdega ja läks sarnaselt ette ka kolmandas, ent nüüd õnnestus Sinneril tagasi murda seisuks 4:4. Seisul 6:5 teenis Sinner vastase servil kaks murdepalli, mis olid ka settpallid. Tundus, et pööre on tulemas, aga Zverev päästis settpallid ja võitis tie-break’i 4:6 kaotusseisult 9:7.

Harris alistas 210-sentimeetrise servikahuri Reilly Opelka (USA, 22) pärast avaseti kaotust üllatavalt lihtsalt 6:7, 6:4, 6:1, 6:3. Koguni kuuel korral murdis Harris Opelka pallingu, mis näib olevat väike ime. Samas olid kihlveokontorid pakkunud Harrist kergeks soosikuks ja lõpuks võitis serviässad hoopis lõuna-aafriklane 36:24. Võib öelda, et Harrise esimene serv oli lausa ideaalne – 76% lõi ta neid sisse ja võitis esimese servi punktidest koguni 92% (76st 70). Peaaegu pooled neist punktidest olid ässad. Murdepalle oli Opelkal vaid kaks ja neist ühe ta esimeses setis realiseeris, kui oli murdega taha jäänud 4:5. Aga edaspidi ei suutnud ameeriklane enam Harrise serviga midagi teha.