fbpx
Close

Eesti käesoleva sajandi parim meestennisist Jürgen Zopp pani karjäärile punkti

Jürgen Zopp / Foto: Igor Pissarev

32-aastane Jürgen Zopp, kes on 21. sajandil vaieldamatult parim Eesti meestennisist, otsustas karjääri lõpetada, kirjutab Delfi.

Ühtlasi on Zopp kõigi aegade kõrgeima edetabelikohaga (71.) Eesti meestennisist, kuid peame arvestama, et Toomas Leiuse aegadel ei olnud veel jooksvat edetabelit, kus ta selle olemasolu korral paiknenuks ilmselgelt kõrgemal.

Zopp ütles Delfile, et tal ei ole päris ühest vastust, miks ta karjääri lõpetas, kuid peamiselt tõi välja, et uuesti paremikku kerkimiseks puudub värskus, mistõttu ta vaevalt enam jõuab nende tulemusteni, mille ta eelmise kümnendi jooksul on saavutanud. Samas peab Jürgen oma karjääri positiivseks ja ta saab rahumeeles tennisele punkti panna: “Jõudsin 24-aastaselt saja hulka – Eestis ei arvatud, et selline asi üldse juhtuda võib.”

– Jürgen Zopp tänavu suvel Merko Cupil Läti vastu mängimas. / Foto: ETL/Karl Toomsoo

Tennisnet vaatab nüüd tagasi Zoppi edukale karjäärile. Noorteklassis ei olnud Jürgen maailma edetabelis nii kõrgel, kui tema eakaaslane Jaak Põldma, kes 2006. aastal võitis juunioride 1. kategooria turniiri Kanadas ja mängis noorte slämmiturniiri veerandfinaalis. Jürgeni parim edetabelikoht maailma juunioride seas oli 57. (2006 juuni). Selle koha saavutas Zopp pärast finaali jõudmist Saksamaal peetud 1. kategooria turniiril. Siiski jõudis Jürgen kaasa teha ka Orange Bowlil (3. ring) ja kahel juunioride slämmiturniiril (parimana 2. ring US Openil).

Ent juba noorteklassi mängijana tuli Zopp kahel korral (2005 ja 2006) Eesti täiskasvanute meistriks. Veel võitis Zopp kulla aastatel 2009 ja 2010, ent nagu on öelnud tema kaasaegne Vladimir Ivanov, oleks Jürgenil palju rohkem tiitleid, kui ta profikarjääri ajal Eestis kaasa mänginuks. Meespaarismängus on Zopp tulnud viiel ja segapaarismängus kahel korral Eesti meistriks.

Pääsenud 2008. aastal BLRT tiimiga Tšehhisse treenima, oli Zopp sinna jõudnud nelikust kõige edukam. Ta sai peagi soomlase Pasi Virtaneni näol ka isikliku treeneri ja hakkas sammhaaval rühkima edetabelis ülespoole. Oma esimese ITF Futures turniiri võitis Zopp juba 2008. aastal Soomes, ent eriti edukaks kujunes 2010. aasta, kui ta selliseid turniire võitis koguni viis, kaasa arvatud ka Merko Openi Tallinnas (võitis selle turniiri ka aastatel 2009 ja 2011).

ATP edetabelis kerkis Zopp 2010. aasta lõpuks esmakordselt TOP300 sekka, aga 2011. aasta veebruaris juba ka 200 parema hulka. Nüüd hakkas Zopp ITF-i turniiride asemel mängima peamiselt ATP Challenger’e, kus ta 2011. aastal jõudis kaks korda finaali (Ningbo ja Taškent). Samal hooajal mängis Zopp kaasa ka kõigi suure slämmi turniiride kvalifikatsioonis, kus ta parimana jõudis Wimbledonis kolmandasse ringi.

Jürgen Zopp mängimas 2012. aastal Roland Garrosis kuulsa prantslase Richard Gasquet’ga. Zopp hakkas hästi vastu ja kaotas tookord vaid 3:6, 4:6, 6:7. / Foto: AFP/Scanpix

2012 oli Zoppi esimene kahest edukaimast aastast profituuril. 11. juunil kerkis Zopp esimest korda maailma esisajasse 95. kohale. 10. september märgib aga Zoppi karjääri kõrgeimat edetabelikohta, milleks oli 71. Ta saavutas selle pärast oma esimest võitu suure slämmi turniiri põhitabelis, kui alistas US Openi avaringis tollase maailma 33. reketi Deniss Istomini (Usbekistan). Aga 2012. aastal võitis Zopp lisaks oma esimese Challenger-turniiri Kaasani ja jõudis ühel ATP turniiril (Bastad) veerandfinaali.

Kahjuks tõmbas Zoppi võimalikule tõusule kriipsu seljavigastus, mis tegelikult oli Jürgeni karjääri üldse esimene tõsisem vigastus. Ta ise mainib ka intervjuus Delfile, et see juhtus kõige halvemal ajal. Pärast vigastust ei suutnud ta enam pikka aega uuesti esisajasse murda, kuigi üksikuid häid saavutusi leidus, eriti muidugi Helsinki Challengeri võit 2014. aastal, kui Jürgen alistas esimeses ringis Soome kuulsuse Jarkko Niemineni. Sellega jõudis Zopp tagasi TOP200 sekka, kus ta püsis ka 2015. aastal.

2016. aastal algas uus vigastusega seotud mõõn, mis sai aga õnneks lõpu 2017. aasta suvel, mil Zopp alustas eduteed ITF-i turniiri võitmisega Saksamaal ja seejärel võitis neljandat korda Merko Estonian Openi, mis seekord peeti Pärnus. Kui Zopp võitis septembris ka oma kolmanda Challengeri tiitli Alphenis, kerkis ta uuesti TOP200 sekka (194.). Selle edu ajal oli Jürgeni treener veel üks soomlane Kim Tiilikainen.

Edutee jätkus 2018. aastal ning suvel jõudiski Zopp neljaks nädalaks tagasi maailma esisajasse (parim koht 96.). Kuigi edetabelikoha poolest oli 2012. aasta Zoppile edukam kui 2018, võis siiski tunamullust hooaega nimetada Jürgeni teiseks samaväärseks. Esiteks sai ta karjääri kaks parimat mänguvõitu, kui alistas ameeriklase Jack Socki Prantsusmaa lahtiste avaringis ja itaallase Fabio Fognini Gstaadi turniiri 2. ringis. Mõlemad mängijad olid hetkel, mil nad Zoppile kaotasid, maailma edetabelis 14. kohal. Lisaks olid need turniirid ka omas kategoorias Zoppi edukaimad – ta jõudis ju Roland Garrosis esmakordselt slämmiturniiri 3. ringi ja Gstaadis esimest korda ATP turniiri poolfinaali.

Jürgen Zopp mängimas 2018. aastal Gstaadis Matteo Berrettiniga. / Foto: EPA/Scanpix

Huvitav on siinjuures märkida, et sümboolselt katkestas Zoppi edutee väga tuntud tennisist, praegune maailma esikümne mängija Matteo Berrettini, kes alistas eestlase Gstaadi poolfinaalis. Pärast seda kaotust Zopp enam järgmistel turniiridel kahjuks järjele ei saanudki, ehkki eelmisel hooajal võitis ta Merko Estonian Openi Pärnus viiendat korda. See jäi ka Zoppi viimaseks tiitliks, kokku on Eesti 21. sajandi edukaimal meestennisistil kirjas ITF-i turniiridelt 15 ja Challengeridelt 3 võitu. Paarismängus on Zoppil 2 võitu ITF-i turniiridelt ja kaks esikohta Challengeridelt.

Muidugi ei saa mainimata jätta, et Zoppil on olnud suur roll Eesti pikaajalisel püsimisel Davis Cupi II grupis. Eesti eest on Jürgen mänginud alates 2006. aastast ning vigastuse tõttu jäid vahele ainult aastad 2013, 2014 ja 2017, samuti ei teinud Jürgen kaasa tänavu Gruusias. Kodupublikule on olnud meeldejäävad Jürgeni võidud Davis Cupil Radu Alboti (Moldova) üle 2016. aastal ja Malek Jaziri (Tuneesia) üle 2018. aastal. Neist Albot on viimastel hooaegadel pidevalt püsinud maailma esisajas.

Delfi intervjuus arvas Zopp, et jääb edasi tennisega seotuks, ehkki kohe treeneritööd ei alusta, võib-olla proovib veel mängida Saksamaa Bundesliga klubis või äärmisel juhul ka Eesti meistrivõistlustel. Igatahes soovib Tennisnet Zoppile edu ka spordielu uues vaatuses: võib-olla näeme Jürgenit peatselt taas suure slämmi turniiril – siis juba mõne õpilase treenerina.

scroll to top