Kaia Kanepi kohtub Washingtoni turniiri poolfinaalis täna kella 21 paiku Eesti aja järgi Daria Saville’iga (Austraalia), kes 2015. aastani esindas Venemaad ja kandis nime Gavrilova.
Tegelikult mängis ta Gavrilova nime alla pikk aega ka austraallannana, alles eelmisest aastast, kui ta abiellus kohaliku tennisisti Luke Saville’iga, kannab vene päritolu tennisist uut nime. Nii Gavrilova kui ka Saville olid eelmise kümnendi algul maailma juunioride esireketid. Nad tutvusid noorteturniiridel ja tegelikult oligi nende kokkukolimine peamine põhjus, miks venelanna kodakondsust vahetas. Tänu austraallasest elukaaslasele ei olnud ka uuel riigil põhjust venelannale kodakondsuse andmisel takistusi teha.
Mõnes mõttes on Kaia tänane vastane sarnane eilsega, sest nii nagu Anna Kalinskaja ei ole ka Daria Saville mänginud täiskasvanute klassis sellisel tasemel nagu tema juunioride edetabelikoht eeldaks. Teisalt võib aga Saville’i „prototüübiks“ pidada Julia Putintsevat (Kasahstan), kes on vaid napilt austraallannast noorem ja sarnaselt lühikasvuline mängija (Saville 166 ja Putintseva 163 cm). Küsimus on selles, et mõlemad on väga temperamentsed, lähevad tihti väljakul närvi ja siis teevad igasugu rumalusi, kaotades pahatihti ka mänge eduseisust. Saville’i puhul meenutatakse juhtumit 2018. aasta Acapulco turniiril, kus ta viskas vihaga reketi vastu väljakut, aga see oleks peaaegu põrkest lennanud pallipoisi pihta. Saville’i ei diskvalifittseeritud, kuid rahatrahvi ta muidugi sai.
Võimalik, et kombinatsioon närvilisusest ja liiga lühikesest kasvust ei ole võimaldanud Saville’il mitte kunagi (seni) 20. edetabelikohast kõrgemale tõusta. Kuid tema abikaasal, kes on pigem rahulik tüüp, pole olnud sellistki edu. Viimasel ajal on Luke Saville keskendunud paarismängule, kus ta kuulub maailma paremikku (kõrgeim edetabelikoht 23.), aga üksikmängus jõudis ta parimal nädalal 152. kohale.
Niisiis oli Daria Gavrilova aastal 2010 16-aastasena maailma juunioride esireket ja võitis sel hooajal US Openi noorteturniiri ja noorte olümpiamängud. Gavrilova-Saville tegi juunioride slämmiturniiridel kaasa ka 2011. ja 2012. aastal (ainult Roland Garros ja Wimbledon), kuid enam sarnast edu ei saavutanud.
Edukad juunioride hakkavad tavapäraselt juba enne 18-aastaseks saamist kaasa tegema ka ITF-i profiturniiridel ning erand polnud ka Saville. Kuid venelannal õnnestus noorteklassi ajal võita ainult üks ITF-i 10-tuhandeline turniir 2011. aastal Antalyas. Järgmine edu oli alles 2014. aastal Bangkokis 25-tuhandelise turniiri võitmine. Siiski õnnestus Saville’il juba 2013. aasta oktoobris tõusta maailma 128. reketiks. Sel juhul tekib küsimus: kuidas?
Aga Saville’i tulemused ITF-i turniiridel olid stabiilsed ja punkte noppis ta ka poolfinaali ja finaali jõudmistega. Samuti pääses ta juba 2013. aastal slämmiturniiride kvalifikatsiooni ja näiteks Australian Openil ka 2. ringi. Avaringist edasi jõudis ta ka mitmel WTA turniiril. Ent 2014. aastal tegi Saville põlvelüikuse tõttu pausi kuni juulini ja loomulikult langes edetabelis, kuid pärast naasmist hakkas kiiresti tõusma. 2015-2018 olid Saville’i tippaastad – kõigil neil hooaegadel kuulus ta maailma TOP50 sekka. Tema parimad edetabelikohad neil aastatel olid vastavalt 35., 24., 20. ja 23.
2015. aasta algul jäi Saville pikalt pidama oma uuele kodumaale Austraaliasse ja saavutas seal häid tulemusi. Brisbane’is läbis ta kvalifikatsiooni ja jõudis põhitabeli 2. ringi, Sydneys anti talle wild card ja Saville mängis ennast jälle 2. ringi. Australian Openi avaringis kaotas ta napilt Kiki Bertensile, kuid jätkas siis Austraalias kahel ITF-i 50-tuhandelisel turniiril ja võitis mõlemad. Pärast Indian Wellsis kvalifikatsiooni läbimist ja 2. ringi jõudmist tõusis Saville esmakordselt esisajasse (97.).
Uus hüpe edetabelis tuli mai keskel, kui Saville kerkis 78. kohalt 45ndaks. Selle tingis poolfinaali jõudmine Rooma WTA 1000 turniiril ja 390 WTA punkti. 2. ringis alistas Saville tollal veel esikümnesse kuulunud Ana Ivanovici. Sellise edetabelikohaga olid Saville’il kõik teed lahti, enam ta ei pidanud kvalifikatsiooni mängima.
Kui aga võtta lühidalt kokku Saville’i tippaastad 2015-2018, siis eriliselt suuri saavutusi ta oma CV-sse kanda ei saanud. Saville võitis ja on seni võitnud vaid ühe WTA turniiri 2017. aastal New Havenis. Slämmiturniiridel ei ole ta jõudnud kaugemale 4. ringist, kus ta mängis ainult 2016. ja 2017. aasta Australian Openil. Näiteks US Openil pole Saville kunagi 2. ringist edasi saanud. Seega hoidsid Saville nelja hooaja jooksul TOP30 sees või selle lähistel eelkõige stabiilsed tulemused. Näiteks 2016. aasta sügisel mängis ta järjest kolm head tulemust: Pekingi WTA 1000 veerandfinaal, Hong Kongi poolfinaal ja Moskva finaal. Mitmel tugeval turniiril jõudis Saville 2. või 3. ringi. 2017. aastal mängis ta lisaks New Haveni turniiri võitmisele finaalis Strasbourgis ja Hong Kongis. Aga pärast seda pole Saville enam WTA tasemel finaali jõudnud – seega oleks tal täna võimalus viieaastane finaalipõud lõpetada.
2019. aasta oli Saville’ile täielik katastroof. Kõigil suure slämmi turniiridel kaotas ta esimeses ringis. Sama juhtus enamasti ka WTA turniiridel, vaid Indian Wellsis 3. ringi jõudmine oli erand. Pärast US Openit, 2019. aasta septembris langes Saville esisajast välja 104. kohale. Erinevate vigastuste (ahilleuse kõõlus, kanna plantarfastsiit) jättis ta pärast seda pool aastat vahele ja siis järgnes ka viiekuine koroonapaus. Kui Saville 2020. aasta septembris naasis, oli ta langenud maailma edetabelis 785. kohale, ent kohe päästsid teda Prantsusmaal ITF-i 80 tuhandelisel turniiril veerandfinaali jõudmine ja Roland Garrosis (tollal peeti ju sügisel) 2. ringi jõudmine. Saville sai turniiridele pääsuks kasutada vigastuseelset rankingut, aga see oli ju ainult 104.
Igatahes kui Saville pärast veel üht pausi 2021 veebruaris naasis oli ta vähemalt TOP500 sees ja suutis Australian Openil Sara Sorribes Tormo alistamisega 2. ringi jõuda. Ent pärast Australian Openit otsustas Saville minna ahilleuse kõõluse operatsioonile ja võttis eesmärgi täisjõuga naasta 2022. aastal. Vigastuseelne ranking jäi tal endiselt kehtima, sest ta ei olnud seda kuiguivõrd 2020. ja 2021. aastal kasutanud.
Ja mis siis tänavu on juhtunud? Pärast Australian Openi 2. ringi punktide äralangemist oli Saville edetabelis 627., kui ta Guadalajaras jõudis veerandfinaali ja ilmselt ühel oma lemmikutrniiril Indian Wellsis 3. ringi. Miamis saabus aga suur edu: Saville’il vedas ka loosiga, neljas esimeses ringis oli tema ainus TOP60 vastane Katerina Siniakova. Nii jõudis Saville veerandfinaali, kus kaotas kindlalt Belinda Bencicile. Aga nüüd oli Saville edetabelis hoobilt pea sama kõrgel (129.) kui tema vigastuseelne ranking. Prantsusmaa lahtiste 3. ringi pääs aitas Saville’il tõusta juba esisajasse tagasi ja nii on ta praegu 88. kohal, sest mingeid punkte tal ju eelmisest hooajast kaitsta pole, iga väiksemgi võit viis austraallannat edetabelis kõrgemale.
Enne Washingtoni turniiri mängis Saville viimati Wimbledonis, kus ta avaringis kaotas Viktoria Tomovale, aga muruväljak pole kunagi Saville’ile sobinud. Et aga austraallanna alistas Washingtoni turniiri 2. ringis Jessica Pegula, peab ta olema heas vormis. Pegula alistamine peaks olema Saville’i üldse parim võit alates tema langusperioodist. On ta siis tagasi sellisena nagu aastatel 2015-2018? Miks mitte, sest 28-aastasena on tal ju veel võimalust paremikku naasta.
Nii peamegi küsima: kas arvestame, et Kaiaga kohtub täna esisaja lõpus asuv tennisist või ikkagi potentsiaalilt TOP30 mängija ehk enam-vähem Kaiaga edetabelis sarnasel kohal paiknev vastane?
Kihlveokontorid arvavad midagi vahepealset – Saville ei ole nende arvates nii tugev kui Kanepi, aga eestlanna paremus pole sugugi ilmne. Ennustusportaal Paf annab Kaia koefitsiendiks 1,74 ja Saville’ile 2,10, mis on üsna klassikaline 55-45 jõudude vahekord ehk siis favoriit tuuakse välja, aga temas ei olda liiga kindlad. Vaatamata teatud tõrgetele oli Kaia mäng veerandfinaalis parem kui kahes esimeses ringis ja Saville talle võimsuse poolest vastu ei saa. Aga ta on visa ja piisavalt osav mängija. Nüüd on ta ka natuke rahulikum kui varem, aga Saville’i puhul ei või iial teada, millal ta närvid mõnes mängus taas üles ütlevad. Igatahes ootame pingelist heitlust, mis algab kell 21 ja mida on Telia klientidel võimalik näha Inspira telekanalil.