Kaia Kanepit ootab esmaspäeval Wimbledoni turniiri avaringis raske katsumus, kui kohtuda tuleb maailma 12. reketi Veronika Kudermetovaga, kes pealegi on kiire põrkega väljakutel ohtlik.
Alustame sellest, et kihlveokontorid kohe kuidagi ei usu Kanepi šansse. Võib-olla on see isegi hea, sest slämmiturniiridel on Kaia tihti võitnud vastu ootusi. Aga seekord võivad need ootused olla liiga väikesed, sest näiteks ennustusportaal Paf annab Kudermetova võidukoefitsiendiks 1,1 ja Kaiale 7,5, mis tähendab, et venelanna on pisut üle 85% favoriit.
Omavahelistes mängudes on Kanepi endiselt Kudermetova vastu ees 2:1, aga tema võidud tulid 2019. aastal liivaväljakul, kui Kudermetova veel ei olnud edetabelis kuigi kõrgel. Aga sellest oleme juba kirjutanud 2019. aasta eelvaates. Kõige viimase eelvaate Kudermetovast kirjutas Tennisnet 2021 aprillis enne kohtumist Istanbulis ja samuti liivaväljakul, aga siis oli venelanna juba kerge favoriit ning ta võitiski.
Seega vaatame käesolevas loos, mida on Kudermetova suutnud pärast 2021. aasta kevadet. Kuigi Kudermetova on oma edetabelikohta järk-järgult parandanud, on kümme päeva enne 2021. aasta eelvaate kirjutamist saavutatud Charlestoni turniiri võit jäänud talle ainsaks WTA tiitliks. Tõsi, 2021. aasta teine pool ei olnud venelannale hea ja Charlestoni järel saadud 29. edetabelikoht enam ei paranenud. Aasta lõpuks oli Kudermetova 31., mis sisuliselt tähendas paigalseisu. Küll aga tõstis Kudermetova tunamullu pead hea paarismängijana. Algul oli tema paariline Elise Mertens, aga olümpiamängudeks valmistumise nimel mängis ta Wimbledonis kaasmaalanna Jelena Vesninaga ja jõudis finaali, kus kaotati just Mertensile ja Su-Wei Hsieh’le.
Kudermetova kiire tõus edetabelis algas aga 2022. aasta mais. Prantsusmaa lahtistel veerandfinaali jõudmine kergitas ta 24. kohale, TOP20 uks avanes pärast kaht suhteliselt edukat (poolfinaal ja veerandfinaal) turniiri murul. Wimbledonis venelannad teatavasti mullu võistelda ei tohtinud, aga samas ei jagatud seal ka punkte, mistõttu Kudermetova püsis teises kümnes ja pärast US Openit (4. ring) kerkis ta 13. kohale. Esikümnesse (9. koht) aitas aga Kudermetoval tõusta Guadalajara WTA 1000 turniiri veerandfinaali jõudmine. Paarismängus oli Kudermetova edukas taas koos Mertensiga, kellega nad võitsid WTA finaalturniiri ja jõudsid finaali Miamis, kuid ainsa WTA 1000 turniirivõidu paarismängus sai ta koos Anastassia Pavljutšenkovaga Roomas.
Kuid peab ütlema, et Kudermetova tõus üksikmängus sündis ikkagi stabiilsete tulemuste, veerand- ja poolfinaalide arvel, väiksematel WTA turniiridel sai ta kirja ka kolm finaali. Nii et maailma esikümnesse kerkis venelanna ilma turniiri võitmata ja slämmiturniiril veerandfinaalist kaugemale jõudmata.
Tänavu on Kudermetova poole aastaga kolm kohta langenud. Alates 30. jaanuarist ei ole ta esikümnesse enam kuulunud. Kuigi Kudermetova jõudis kahel WTA 1000 turniiril (Madrid ja Rooma) järjest poolfinaali, on punktivahed esikümne piiril nii suured, et see pole venelannat aidanud saada isegi riigi esireketiks (kuigi formaalselt seda esireketit praegu polegi, sest venelannad ei mängi oma lipu all). Darja Kasatkina on jäänud Kudermetovast pisut ette, kuigi tema tulemused sel aastal nii head pole. Kaks nädalat tagasi jõudis Kudermetova finaali ‘s-Hertogenboschis, nii et turniirivõitude põud jätkub.
Kuigi Kudermetova on liivaväljakutel olnud tänavu sama edukas kui kiire põrkega katetel, peaks ikkagi rõhutama venelanna servi. Ta on poole aasta jooksul 37 mänguga löönud juba 190 ässa ja võitnud 70% oma servigeimidest. Wimbledonis on aga kõigil need keskmised reeglina suuremad ja nii läheb ka Kaial murdmine raskeks. Võiks öelda, et ainus šanss Kudermetovale vastu saada oleks siis, kui Kaia ise serviks laitmatult. Aga just pallingu dramaatiline halvenemine ongi olnud peamine põhjus, miks Kanepi 2023. aastal edetabelis aina langeb. Järsku siiski homme tuleb? Loodame seda…
Mäng algab kell 13 Wimbledoni 18. väljakul, mis on mitte peaväljakutest üks suuremaid. Vihma homme Londonis oodata ei ole, seega peaks mäng igal juhul õigel ajal algama.